Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 27 kwietnia. Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
19/01/2015 - 11:00

Smartfon ułatwi udzielanie pierwszej pomocy

Wyobraź sobie, że jesteś świadkiem wypadku lub ktoś na Twoich oczach traci przytomność. Co robisz? - Najprawdopodobniej wpadasz w panikę. Pomóc czy nie ruszać?! Ile ucisków, a ile oddechów ratowniczych?! Pustka w głowie? Niepotrzebnie!
Odpowiedzi na te i inne pytania z zakresu udzielania pierwszej pomocy znajdziesz w multimedialnej mobilnej aplikacji pierwszej pomocy, wyprodukowanej przez Szpital Uniwersytecki w Krakowie. To funkcjonalne oprogramowanie bezpłatnie ściągnąć będzie można na smartfon lub tablet ze strony internetowej tego największego, publicznego szpitala w Polsce, jednostki referencyjnej dla całego regionu - www.su.krakow.pl.

- Połowa Polaków nie potrafi, albo boi się udzielać pierwszej pomocy. Tymczasem to właśnie minuty tuż po zatrzymaniu krążenia decydują czy poszkodowany przeżyje. Z okazji uruchomienia Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof, stanowiącego ważne ogniwo systemu ratownictwa medycznego w Małopolsce, postanowiliśmy zaproponować mieszkańcom funkcjonalne rozwiązanie, które wesprze przedszpitalne zaopatrzenie pacjentów. – mówi dr Andrzej Kulig, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Dzięki aplikacji mobilnej „CUMRiK – życiu na ratunek”, w sytuacji kryzysowej, jednym przyciskiem na pulpicie Twojego smartfona czy tableta zlokalizujesz położenie Twoje i poszkodowanego oraz wezwiesz pogotowie ratunkowe. Przede wszystkim będziesz mieć jednak dostęp do instruktażowych filmów dotyczących zasad udzielania pierwszej pomocy.

Dowiesz się jak zachować się w sytuacji wypadku, jak ocenić stan poszkodowanego i wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową, czy użyć automatycznego defibrylatora AED. Profesjonalny ratownik medyczny poinstruuje Cię jak ułożyć ofiarę wypadku w pozycji bocznej bezpiecznej oraz w jakich przypadkach to zrobić.

Dzięki aplikacji „CUMRiK – życiu na ratunek” nauczysz się także wstępnie zaopatrywać rany i złamania, a także radzić sobie z drgawkowym atakiem padaczkowym. Z racji zbliżającego się okresu wakacyjnego w oprogramowaniu znajdą się także informacje dotyczące podtopień czy udaru cieplnego.

Ponadto lekarz z Oddziału Klinicznego Neurologii Szpitala Uniwersyteckiego, w którym mieści się Centrum Interwencyjnych Terapii Ostrego Udaru Mózgu, wyjaśni Ci na czym polega ten nagły stan i jak rozpoznać jego pierwsze objawy.

Dzięki aplikacji „CUMRiK – życiu na ratunek” Twój telefon pełnić będzie funkcję elektronicznego nieśmiertelnika, zawierającego informacje dotyczące Twojej grupy krwi, miejsca zameldowania czy numerów kontaktowych do najbliższych. Oprogramowanie ma również wgraną funkcję latarki, której będziesz mógł w każdej chwili użyć.

Aby zachęcić odbiorcę do poszerzania swojej wiedzy w dziedzinie pierwszej pomocy, twórcy aplikacji zadbali również o element interaktywny: specjalny quiz. Dzięki temu każdy będzie mógł sprawdzić poziom swojej wiedzy w zakresie zasad udzielania pierwszej pomocy.

(opr.jg) Źródło : http://www.su.krakow.pl/cumrik
 






Dziękujemy za przesłanie błędu