Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 lipca. Imieniny: Kingi, Krystyna, Michaliny
22/03/2019 - 11:35

Krynica: szczypiorniści „dwójki” z awansem do rozgrywek międzygminnych

Piłkarze i piłkarki ręczni Szkoły Podstawowej nr. 2 im. Polskich Olimpijczyków w Krynicy-Zdroju wywalczyli awans do rozrywek międzygminnych Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Żeńska drużyna w meczu finałowym pokonała dziewczęta z SCESz Tylicz 10:2.

W Szkole Podstawowej nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Krynicy-Zdroju odbyły się gminne eliminacje Igrzysk Młodzieży Szkolnej w piłce ręcznej dziewcząt i chłopców. Bezkonkurencyjni okazali się gospodarze, którzy wywalczyli awans do rozgrywek międzygminnych.

W turnieju wzięli też udział szczypiorniści i szczypiornistki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Krynicy-Zdroju oraz Samorządowego Centrum Edukacji Szkolnej w Tyliczu. Na zakończenie turnieju drużyny otrzymały pamiątkowe puchary i dyplomy, a zwycięzcy uhonorowani zostali złotymi medalami.

Zawodnicy, trzymając piłkę, mogą zrobić nie więcej niż trzy kroki. Wymusza to bieg z jej kozłowaniem i wiele podań. Jeśli bramkarz wyjdzie z pola bramki, staje się zawodnikiem ofensywnym i obowiązują go wówczas te same zasady gry, co pozostałych.

Początki gry w piłkę ręczną  sięgają starożytności. (Grecja, Rzym). Korzenie współczesnych jej  reguł związane są z XIX wiekiem i Europą Północną, głównie Szwecją, Norwegią i Danią, a także Niemcami.

W Polsce grę tę spopularyzowali polscy oficerowie I i III brygady Legionów Polskich, osadzeni w 1917 roku w obozie internowanych  w Szczypiornie, dzielnicy Kalisza.

Podstaw gry w piłkę ręczną uczą się dzieci z najmłodszych klas szkoły podstawowej. Istnieją kategorie wiekowe: „dzieci”  (do 12 lat),  „młodzik”  (do 14 lat) „junior młodszy” (do 17 lat)  oraz  „junior starszy”(do 19 lat).  Po ukończeniu wieku juniora starszego zawodnicy stają się seniorami.

Wyniki rozgrywek gminnych:

1.SP nr 2 Krynica-Zdrój        6 punktów    14:9
2.ZSz-P nr 1 Krynica-Zdrój   3 punkty      11:8
3.SCESz Tylicz                   0 punktów    8:16

Zródło: UM Krynica-Zdrój, własne
Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu


lipcowy miesięcznik