Niedziela, 12 maja. Imieniny: Dominika, Imeldy, Pankracego
28/04/2015 - 08:45

Koszykówka. Juniorki UKS Żak w finale MP!

Ogromnym sukcesem zakończył się udział sądeckich koszykarek w rozgrywanych w Żyrardowie w dniach 24-26.04 półfinałach Mistrzostw Polski Juniorek U-18.
Drużyna z Nowego Sącza złożona z obecnych uczennic i absolwentek klas sportowych prowadzonych w gimnazjum nr 9, została rozlosowana do bardzo trudnej grupy IV (mistrz i wicemistrz Polski z Gdyni i Żyrardowa oraz bardzo mocny zespół z Rybnika). Turniej potwierdził bardzo wyrównaną grupę, gdzie losy awansu ważyły się do ostatniego meczu.

24.04.15 UKS Trójka Żyrardów- RMKS Rybnik 67:63

UKS Żak Nowy Sącz – GTK Gdynia 55:64 (14:11, 12:20, 19:16, 10:17)

Sądeczanki rozpoczęły mecz od wygranej pierwszej kwarty 14:11. Dobry był również początek drugiej odsłony, gdzie po dwóch celnych trójkach koszykarki z Nowego Sącza powiększyły prowadzenie na 22:13. Niestety, po tym momencie nastąpił zastój i silne fizycznie gdynianki przejęły inicjatywę wychodząc na prowadzenie 31:26. W połowie trzeciej kwarty prowadzenie rywalek powiększyło się do dziesięciu pkt., ale znane z ambicji zawodniczki Żaka doprowadziły do remisu 45:45. W ostatniej kwarcie spotkania, gdyńska drużyna znowu prowadziła różnicą dziesięciu „oczek” (57:47), ale Żak na dwie minuty przed końcową syreną miał już tylko trzy pkt. straty (55:58). Brak czasu wymusił jednak faule taktyczne, a koszykarki GTK celnymi rzutami wolnymi ustaliły wynik na swoją korzyść.

25.04.15 GTK Gdynia – RMKS Rybnik 63:77

UKS Żak Nowy Sącz - Trójka Żyrardów 62:70 (21:8, 22:13, 16:18, 11:23)

Gospodynie dobrą i skuteczną grą ustawiły wynik spotkania już w pierwszych dwóch kwartach, uzyskując wysoką przewagę 43:21. W przypadku wyrównanych drużyn, ważny jest każdy punkt więc sądeczanki rzuciły się do odrabiania strat niwelując różnicę do ośmiu „oczek”.

26.04.15 Trójka Żyrardów- GTK Gdynia 72:65

UKS Żak Nowy Sącz – RMKS Rybnik 68:53 (19:10, 17:20, 11:17,6:21)

Z wyników całego turnieju wynika, że aby awansować do najlepszej ósemki w Polsce sądeczanki musiały wygrać różnicą dwunastu pkt. Koszykarki z miasta nad Dunajcem grały bardzo dobrze uzyskując kilkukrotnie wymaganą granicą punktową. Kiedy jednak po trzeciej kwarcie zespół ze Śląska doprowadził do remisu 47:47, wydawało się, że awans do finału trzeba będzie odłożyć na następny rok. Tym co pokazał zespół Żaka w ostatniej odsłonie - determinacja, olbrzymia wola walki i zaangażowanie jak stwierdzili liczni widzowie - można by obdzielić kilka zespołów. Perfekcyjną obroną na całym boisku, mając po trzech minutach cztery faule, wygrały tą część meczu 18:1 (sic), a cały mecz różnicą 15 pkt. uzyskując awans!

Tabela końcowa turnieju:

Mecze pkt kosze ratio

1. Trójka Żyrardów    3       6 209:190 1.1
2. ŻAK Nowy Sącz     3       4 185;187 0.9893
3. RMKS Rybnik        3       4 193:198 0.9747
4. GTK Gdynia           3       4 192:204 0.9412

Najlepszą zawodniczką Żaka oraz jednocześnie „królem strzelców” turnieju została Sonia Frojdenfal. Koszykarka ta wg statystyk PZK była też najlepszą w Polsce zawodniczką rzucającą za trzy pkt. - średnia 3,3 trafienia w meczu.

Turniej finałowy odbędzie się w Kórniku koło Poznania (13-17.05.2015).