Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 29 czerwca. Imieniny: Pawła, Piotra, Salomei
16/12/2013 - 10:47

Zgłoś swojego kandydata do tytułu Sądeczanin Roku 2013!

Już po raz 15. Fundacja Sądecka organizuje plebiscyt na „Sądeczanina Roku”. O tym, kto otrzyma ten zaszczytny tytuł zdecydują Czytelnicy portalu internetowego i miesięcznika „Sądeczanin”. Kandydatów – osoby, które swoją pracą zawodową i społeczną wpływają pozytywnie na kształt i rozwój społeczności w której żyją, można zgłaszać do 31 grudnia 2013 roku.
Plebiscyt na „Sądeczanina Roku” organizowany jest od 1998 roku. W ten sposób Fundacja Sądecka promuje ludzi zasłużonych dla środowisk lokalnych, którzy swoją codzienną pracą i działalnością przyczyniają się do wspólnego dobra i rozwoju Sądecczyzny.
- Dotychczas tytuł „Sądeczanina Roku” otrzymało czternaście osób, które cieszą się szacunkiem innych ludzi, swoim życiem i pracą pomagają osobom potrzebującym, wpływają pozytywnie na kształtowanie postaw obywatelskich, kultury i tradycji swoich regionów – przypomina Zygmunt Berdychowski, założyciel Fundacji Sądeckiej. - Wyróżnienie to może być nadane osobom wywodzącym się z Sądecczyzny lub działającym na terenie powiatu nowosądeckiego oraz miasta Nowego Sącza, które swoją pracą zawodową i społeczną wpływają pozytywnie na kształt i rozwój społeczności w której żyją, a swoją charyzmą kształtują pozytywne wzorce postawy obywatelskiej, uczą szacunku do miejsca urodzenia, do wartości, w których człowiek wzrasta, do kultury i tradycji swojego regionu – dodaje.
Zgodnie z regulaminem kandydatów do tytułu mogą zgłaszać organizacje społeczne, samorządowe stowarzyszenia regionalne i ośrodki administracji terenowej, działające na terenie powiatu nowosądeckiego i miasta Nowego Sącza. Zgłoszenia przyjmowane są do 31 grudnia w siedzibie Fundacji Sądeckiej znajdującej się przy ul. Barbackiego 57 w Nowym Sączu. Zgłoszenie powinno zawierać krótką informację o kandydacie wraz z motywacją wyboru danej osoby do plebiscytu na tytuł Sądeczanina Roku oraz dane instytucji lub osoby zgłaszającej kandydata. Warto dodać, że w plebiscycie mogą brać udział osoby zgłaszane w latach poprzednich, które nie otrzymały tytułu, pomimo że były nominowane do nagrody. Następnie Kapituła Plebiscytu nominuje kandydatów, którzy będą ubiegać się o głosy
Ubiegłoroczna edycja plebiscytu cieszyła się rekordowa popularnością. W konkursie oddano 41 tys.190 głosów, w tym ważnych 40 tys. 432. Dzięki 9386 głosom zwyciężyła Lucyna Zygmunt, trenerka zespołu Olimpia Beskid i dyrektor Gimnazjum nr 5 im. Św. Kingi w Nowym Sączu.
- Już sama nominacja była dla mnie ogromnym zaskoczeniem i co więcej, początkowo nie bardzo chciałam ją przyjąć. Ale po rozmowach z kilkoma osobami, przekonano mnie, że warto pokazać to, co robię – mówiła w rozmowie z naszym portalem Sądeczanka 2012 Roku.

Przypomnijmy, do tej pory tytuł Sądeczanina Roku otrzymali:
1998 r. - BARBARA SZAROTA
Pomaga dzieciom wiejskim i ich rodzinom, osobom samotnym. Od 27 lat związana z Gminą Gródek nad Dunajcem, szczególnie z wsią Przydonica, gdzie w wiejskiej szkole uczy dzieci specjalnej troski. Wieloletnia przewodnicząca miejscowego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci; odznaczona - Złotą Odznaką "Przyjaciel Dziecka" oraz Medalem Jordana. Sprawdzony organizator letniego i zimowego wypoczynku. Do szkoły w Przydonicy przyjeżdżają dzieci z całej małopolski.
1999 r. - KS. PRAŁAT STANISŁAW LISOWSKI 
Proboszcz Parafii w Nowym Sączu. Przyczynił się do nadania kościołowi św. Małgorzaty rangi bazyliki mniejszej, zrealizował szereg remontów obiektów sakralnych, autor książki o religijności Sądeczan w dobie przełomu.


2000 r. - Ks. MIECZYSŁAW CZEKAJ
Proboszcz parafii w Boguszy, wsławiony ratowaniem sztuki sakralnej a szczególnie sztuki cerkiewnej. W krótkim czasie dał się poznać jako wspaniały człowiek, niestrudzony społecznik i organizator. W równie krótkim czasie zyskał ogromny autorytet i szacunek lokalnej społeczności, czego dowodem są oddawane na niego głosy nie tylko mieszkańców swojej parafii, ale również okolicznych wsi.

2001 r. - WIESŁAW CZOP
Zasłużony działacz na rzecz środowiska lokalnego, kultury fizycznej i sportu; główny organizator rozgrywek piłkarskich o Puchar Wójta Gminy Podegrodzie; sponsor wielu imprez kulturalno - oświatowych: Małopolski Przegląd Dziecięcych Grup Kolędniczych " Pastuszkowe Kolędowanie", Konkurs Muzyk, itp. Współfinansował wiele inwestycji np.: budowę szkół w Podegrodziu, Brzeznej.

2003 r. – RYSZARD FLOREK
Założyciel i Prezes firmy FAKRO - producenta okien dachowych. Znakomity ambasador Nowego Sącza i Ziemi Sądeckiej w kraju i na świecie. Rozwijając produkcję w swojej firmie stworzył nowe miejsca pracy. Obecnie zatrudnia około 1700 osób. Sponsor wielu regionalnych przedsięwzięć o charakterze kulturalnym, społecznym i charytatywnym.

2004 r. – Ks. JANUSZ SZCZYPKA
Proboszcz i kustosz Sanktuarium M.B. Różańcowej w Przydonicy /od września 1994 r./ Od momentu objęcia parafii całym sercem poświęca się szerzeniu kultu Matki Bożej jednocząc wiernych również z innych parafii. Dał się poznać jako dobry organizator m. in. spotkań dla nauczycieli z okazji odpustu św. Jana Kantego, Dróżek Różańcowych w każdą pierwszą sobotę miesiąca oraz pielgrzymki dla sołtysów. Włącza się również w życie społeczne i gospodarcze wsi Przydonica i gminy Gródek nad Dunajcem – współzałożyciel OSP w Przydonicy.

2005 r. – Gen. ZYGMUNT STANISZEWSKI
Komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu, odpowiedzialny za ochronę całej granicy Polski ze Słowacją. W 2005 r. mianowany generałem dywizji. Wybitny profesjonalista z ogromnym dorobkiem zawodowym. Cieszy się szacunkiem przełożonych i autorytetem wśród podwładnych. W karierze zawodowej cieszy się uzdolnieniami i umiejętnością kierowania wielkimi zasobami ludzkimi. Ma na swoim koncie wiele zasług dla Straży Granicznej. Żywo uczestniczy w życiu społecznym miasta i regionu, a podległa mu orkiestra jest prawdziwym ambasadorem Sądecczyzny.

2006 r. – KRZYSZTOF MĄCZKA

Właściciel firmy budowlanej znany z działalności samorządowej i społecznikowskiej. Przewodniczący Rady Parafialnej w Nawojowej, przewodzi też liczącej kilka tysięcy osób Grupie Modlitewnej Św. Ojca Pio przy bazylice Św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Organizuje festynu z Ojcem Pio, by gromadzić środki na stypendia dla zdolnej młodzieży rodzin niezamożnych. Wspiera akcję radia RDN „podziel się chlebem”.

2007 r. – PIOTR DROŹDZIK

Autor wielu publikacji i albumów, w których pokazuje znane i mniej znane oblicze Sądecczyzny. Za pomocą fotografii promuje ją w kraju i za granicą, organizując liczne wystawy m.in. w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Preszowie i Londynie. Swoistym wyczynem było uzyskanie prawa wstępu, i to z kamera, do biblioteki skarbów piśmiennictwa w opactwie cystersów w Szczyrzycu, gdzie od siedmiu wieków wstęp miał tylko zakonny bibliotekarz. Wizyta w cysterskim opactwie zaprocentowała albumem „Cystersi ze Szczyrzyca”. Wybrany został przez górali spod Tatr jako jedyny godzien przygotować album o sławnym w świecie „stylu zakopiańskim”. Nigdy nie przestaje myśleć o nowych projektach.
2008 r. - Dr ANNA SZCZEPANIK - DZIADOWICZ

Lekarz psychiatra. Od roku 2004 kieruje Środowiskowym Domem Samopomocy. Dom jest dziennym ośrodkiem wsparcia dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, osób po kryzysach psychicznych oraz osób z różnymi dysfunkcjami. Dzięki Jej wieloletnim staraniom dziś w bardzo dobrze wyposażonym ośrodku z pomocy specjalistów korzystają dziesiątki osób, którym ośrodek proponuje różne formy terapii zapobiegające wykluczeniu społecznemu zapewniając jednocześnie wsparcie dla członków ich rodzin. Jest też podporą Stowarzyszenia „Jesteśmy”, posiada licencję pilota samolotowego i szybowcowego.

2009 r. - RYSZARD NOWAK

Od 2006 r. prezydent Nowego Sącza, polityk Prawa i Sprawiedliwości, wcześniej był też radnym w Nowym Sączu i członkiem Zarządu Miasta. W latach 2001-2005 - poseł na Sejm RP. Żonaty (Dorota, nauczycielka wf w Gimnazjum nr 11 im Adama Mickiewicza w Nowym Sączu), dwoje dzieci: syn i córka. Niegdyś przez 15 lat śpiewał w chórze przy bazylice św. Małgorzaty, pod batutą Kazimierza Plewy. Tytuł Człowieka Roku 2009 to wyraz uznania za jego pracę, liczne przedsięwzięcia, inwestycje, modernizacje ulic i szkół, za wspieranie wielu inicjatyw społecznych.

2010 r. - CELESTYN ŻELISZEWSKI

Mieszkaniec Librantowej, który w maju 2010 r. dzięki bohaterskiej postawie uratował dwie osoby uwięzione w płonącym aucie podczas groźnego wypadku. Sam został poważnie poparzony, wiele miesięcy spędził w szpitalu gdzie trwało jego leczenie i rehabilitacja. Za swoją bohaterską postawę został uhonorowany medalem ,,Za Dzielność i Odwagę", nadanym przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

2011 r. - BARBARA CETNAROWSKA

Radna Gminy Łososina Dolna, Prezes Stowarzyszenia Kół Gospodyń Wiejskich, które skupia ponad 120 kobiet. Jest inicjatorką powstania „ Gminnej Izby Pamięci” z działami historii i etnografii. Inicjatorka promujących Gminę i Powiat wyjazdów na Targi Turystyczne. Czynnie zaangażowana w pracę społeczną na rzecz biednych rodzin oraz miejscowych szkół. Zebrała ponad 37 ton żywności dla ponad 120 rodzin i ponad tysiąca uczniów. Autorka książki o Gminie Łososinie Dolna „Ta Ziemia Sercu Najbliższa”.Uhonorowana nagrodami m.in. „Zasłużona dla Gminy Łososina Dolna”, „Złotym Jabłkiem”.

2012 r. – LUCYNA ZYGMUNT

Trenerka szczypiornistek z Olimpii Beskid i dyrektor Gimnazjum nr 5 w Nowym Sączu. Jest absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. W piłkę ręczną gra od pierwszej klasy liceum i z tym sportem związane jest jej życie. Po studiach pracowała w Szkole Sportów Letnich w byłej Szkole Podstawowej nr 15 w Nowym Sączu, a w 1999 r. wygrała konkurs na dyrektora Gimnazjum nr 5 w Nowym Sączu. Za cel postawiła sobie edukację dzieci przez sport, a osiągnęła go tworząc klasy sportowe z piłki ręcznej dla dziewcząt i piłki nożnej dla chłopców. Powstał Gimnazjalny Klub Sportowy, a następnie młode szczypiornistki zaczęły osiągać pierwsze sukcesy w zawodach i piąć się w górę. 2 maja 2012 roku przeszedł do historii nowosądeckiego sportu. Zespół MKS Olimpia-Beskid-Gór-Stal awansował do Superligi. Lucyna Zygmunt to nie tylko trener i pedagog, to także społecznik, o którym najwięcej mówi się w okresie Wielkiego Postu i Wielkanocy. Od 2004 r. wspólnie z mężem przygotowuje i realizuje we współpracy z parafią Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Piątkowej Misteria Męki Pańskiej.

(ALF, KB)
Fot. arch.
REGULAMIN
KARTA ZGŁOSZENIOWA


Partnerem Przedsięwzięcia jest Województwo Małopolskie








Dziękujemy za przesłanie błędu