Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
04/04/2022 - 07:45

Mieczysław Łomnicki. Muzykujący nauczyciel ze szkoły nad obłokami

Był jednym z nauczycieli niezapomnianej, najwyżej położonej szkoły w Polsce, która za sprawą pisarki Marii Kownackiej trafiła na karty popularnej powieści „Szkoła nad obłokami”. Mieczysław Łomnicki to człowiek legenda i niespokojny duch z nieprzemijającą pasją do historii regionu i muzykowania.

Był nauczycielem niezwyczajnej, polskiej szkoły, która za sprawą pisarki Marii Kownackiej trafiła na karty popularnej powieści opisującej czasy, kiedy w szkołach Beskidu Sądeckiego nie było prądu, a dotarcie do sali lekcyjnej zimą wymagało nie lada determinacji.

Zobacz też Dariusz Chorużyk o Mieczysławie Łomnickim: i tak zawsze będzie  najważniejszy [WIDEO]

Chyba każdy czytał „Szkołę nad obłokami”. Kownacka nakreśliła piórem barwny obraz życia wychowawców i uczniów z okolic Rytra, Piwnicznej i przysiółka Trześniowy Groń. Nie tylko przybliża zwyczaje panujące w góralskich domach. Ciepło i z humorem pisze o przyjaźni, koleżeństwie, obowiązkach dnia codziennego. Choć książka ukazało się ponad 50 lat temu, cieszy się niezmienną popularnością.

Obejrzyj też Mieczysław Łomnicki: niespokojny z niego duch [WIDEO]

Nie tylko za sprawą niezwyczajnej szkoły wszyscy znają Mieczysława Łomnickiego.  Wśród lokalnej społeczności słynie też ze swojej pasji do muzykowania.W połowie lat sześćdziesiątych razem z Edwardem Grucelą oraz Eugeniuszem Lebdowiczem założył w Piwnicznej zespół regionalny, znany dziś jako „Dolina Popradu”. Prowadził też orkiestrę dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Piwnicznej.  

Z zamiłowania Łomnicki jest też historykiem, autorem „Zeszytów Historycznych”  dokumentujących najważniejsze wydarzenia w Piwnicznej. Współpracuje z Towarzystwem Historyczno-Literackim imienia Cypriana Norwida.

***

Twój kandydat do tytułu Sądeczanin Roku 2021?

MIECZYSŁAW ŁOMNICKI – wyślij SMS o treści SR.8 pod numer 7168 (koszt 1,23 zł brutto) lub ZAGŁOSUJ ONLINE lub wypełnij i dostarcz KUPON 
(dostępny w miesięczniku "Sądeczanin": numery kwiecień 2022 oraz maj 2022)

MOŻESZ ZAGŁOSOWAĆ NA WSZYSTKIE TRZY SPOSOBY (1 x sms, 1 x formularz online, 1 x kupon). Da to równowartość 3 głosów.

Kliknij i zobacz listę wszystkich kandydatów do tytułu Sądeczanin Roku 2021. Znajdziesz tam też szczegółowe zasady głosowania.

Więcej informacji w regulaminie Plebiscytu "Sądeczanin Roku 2021".









Dziękujemy za przesłanie błędu