Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 3 lipca. Imieniny: Anatola, Jacka, Mirosławy
10/01/2013 - 16:42

Aleksander Rybski – dobry ojciec Długoszowej rodziny

21 lat na stanowisku dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Jana Długosza w Nowym Sączu i 38 lat w zawodzie nauczyciela. – Powiem nieskromnie, dla mnie ta szkoła jest najważniejsza – mówi Aleksander Rybski, nominowany w plebiscycie na Sądeczanina 2012 Roku.
Aleksander Rybski to zasłużony dyrektor sądeckiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1, który dba zarówno o bazę dydaktyczną, jak i o poziom nauczania w szkole, czego dowodem jest doprowadzenie do remontu generalnego budynku I LO oraz opinia najlepszego gimnazjum i liceum na Sądecczyźnie.
Kiedy skończyłem studia [matematyka na Uniwersytecie Jagiellońskim – przyp. JB], to pierwsze o co zapytałem, to czy jest praca w I Liceum, którego byłem absolwentem. Dobrze się zdarzyło, bo wówczas dyrektor przyjmował aż trzech matematyków, bo szkoła się rozrastała – wspomina wydarzenia sprzed prawie trzydziestu lat. Dlaczego wybrał akurat królowa nauk?
Miałem dobrego nauczyciela, profesora Wieczorka, i chciałem iść jego śladem. Poza tym mój tata był apolityczny aż do przesady. Mówił: „matematyka to jest taki przedmiot, że ci polityka nie zamąci w głowie, zawsze będzie ważnym i dobrym przedmiotem – mówi dyrektor.
Szkoła im. Długosza to prawdziwa kuźnia talentów. Dyrekcja wspiera działalność artystyczną – wspomaga chór szkolny Scherzo, obchodzący jubileusz 25-lecia powstania oraz Festiwal Młodych Talentów (FMT), który istnieje od 1974 roku.
Jesteśmy nietypową szkołą, bo oprócz nauki bardzo dużo się tu dzieje. Mamy szkolny chór Scherzo, który obchodził niedawno jubileusz 25-lecia. Są to jedyne zajęcia w szkole finansowane dodatkowo z urzędu miasta, w żadnej szkole nie ma takich praktyk. Andrzej Citak stworzył z uczniów półprofesjonalny chór, który co roku odnosi sukcesy na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach. Chór jest też nie tylko ambasadorem naszej szkoły, ale i całego miasta – mówi Rybski.
Często spotykaliśmy się z pytaniami za granicą: skąd macie w szkole pieniądze na profesjonalny chór? Drugim naszym artystycznym przedsięwzięciem jest Festiwal Młodych Talentów – to ewenement na skalę ogólnopolską. Co ciekawe, jest tyle uzdolnionej młodzieży, że nie wszyscy mogą na festiwalu wystąpić i wpierw odbywają się eliminacje. Wychodzi na to, że co czwarty uczeń jest uzdolniony artystycznie i chce się pokazać. Dzięki temu ściągamy dużo młodzieży uczęszczającej do szkoły muzycznej, bo w Sączu nie ma liceum muzycznego. Kiedy tacy uczniowie osiągają sukcesy w konkursach, obejmowani są nawet indywidualnym tokiem nauczania, żeby mogli lepiej się rozwijać – chwali uczniów. Zdarzyło się nawet tak, że z jednego rocznika trzy osoby dostały się np. do szkoły aktorskiej jak w przypadku Pauliny i Karoliny Chapko i Piotra Franasowicza.
Oprócz dyrektorowania Aleksander Rybski nadal uczy matematyki. – Co roku mam jedną klasę. Poprzednia zdała maturę podstawową na 91 proc., a dodam że utrzymać tak wysoką średnią zdawalności matur w szkole, gdzie jest 11-12 oddziałów, to trudna sztuka – mówi zwolennik zewnętrznej matury. – Taka form jest uczciwa i rzetelna, nikt nam nie zarzuci, że naciągamy wyniki swoim uczniom. My jako szkoła konkurujemy z II Liceum, stąd też w komisjach maturalnych są nauczyciele z dwójki, a u nich my. To taka zdrowa konkurencja. Jedni i drudzy solidnie i rzetelnie oceniają matury – tłumaczy dyrektor.
Rybski współpracuje także z sądecką KANĄ, prowadząc zajęcia przygotowujące do matury z matematyki rozszerzonej dla uczniów sądeckich szkół.
To dobre doświadczenie. Jest to młodzież z różnych szkół, chce się uczyć, a w swojej klasie nie są w stanie osiągnąć wysokiego poziomu.
Aleksander Rybski jest również członkiem zarządu i chorążym reaktywowanego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”; członkiem Zarządu w komisji rewizyjnej klubu Sądeckiego Towarzystwa Sportowego w Nowym Sączu oraz członkiem Kapituły Funduszu Stypendialnego im. Braci Potoczków.

(JB)

Fot. JB

Jeśli chcesz oddać głos na tego kandydata kliknij i wypełnij formularz: TUTAJ












Dziękujemy za przesłanie błędu