Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
24/11/2020 - 14:15

Sądeccy posłowie! Wyjmijcie gwóźdź z trumny umierającego krynickiego biznesu

Czy Krynicę zaleje fala bankructw hotelarzy, właścicieli restauracji i stoków narciarskich, a przedsiębiorcy wyjdą na ulicę? Czy taki czarny scenariusz czeka uzdrowisko po tym jak rząd zaostrzył reżim sanitarny dla turystycznej branży i skumulował w jednym terminie zimowe ferie? Przedsiębiorcy liczą na złagodzenie rygorów i oczekują interwencji lokalnych parlamentarzystów. Czy można na nich liczyć? Czy zamierzają w tej sprawie interweniować, bo Krynica umiera.

-Liczyliśmy na to, że jednak przed końcem roku hotele i restauracje będą otwarte. Teraz już wiemy, że na Boże Narodzenie wszystko będzie zamknięte. Do tego doszła absolutnie niezrozumiała decyzja o skumulowaniu w jednym terminie ferii zimowych, połączona z sugestią, żeby zostać w domu. To przysłowiowy gwóźdź do trumny dla całej branży turystycznej – mówił w rozmowie z „Sądeczaninem”  Daniel Lisak z Krynickiej Organizacji Turystycznej.

Czytaj tez Krynica jak wymarłe miasteczko. Będą bankructwa i zamieszki na ulicach?

Jak na razie pomoc zapowiedziała posłanka z Podhala Jagna Marczułajtis z PO, która spotkała się z branżą turystyczną. -  W trakcie moich spotkań z przedsiębiorcami, wypracowaliśmy postulaty: otwarcie hoteli, basenów termalnych i stoków narciarskich w pełnym reżimie sanitarnym oraz wydłużenie zimowych ferii tak, żeby rozłożyć ruch turystyczny z obecnych dwóch tygodni na osiem. W tej sprawie wystosowałam apel do premiera Mateusza Morawieckiego.

Co zamierzają zrobić sądeccy parlamentarzyści z Prawa i sprawiedliwości? Poseł Patryk Wicher z Prawa i Sprawiedliwości wyjaśnia, że właśnie jest teraz w Warszawie, gdzie zamierza w tej sprawie prowadzić, intensywne – jak zaznacza – rozmowy.  

   

- Chcę z pierwszych ust poznać wszelkie argumenty, które doprowadziły do tak restrykcyjnych decyzji i ocenić szansę ich poluzowania. Pozostaję też w ciągłym kontakcie z włodarzami górskich gmin Sądecczyzny i przedsiębiorcami. Najbardziej realnym rozwiązaniem wydaje się znaczące i szybkie rozszerzenie form pomocy dla poszkodowanych firm i samorządów w pogłębiającym się kryzysie. W instrumentach pomocowych należy uwzględnić nie tylko szkody bezpośrednie, ale także utracone, oczywiste korzyści.  

Wicher jest przewodniczącym parlamentarnego zespołu ds. lecznictwa uzdrowiskowego i podkreśla, że w swoich działaniach już wykazał się skutecznością.

Czytaj też „Rząd zostawił biznes turystyczny na lodzie”. Jak im pani pomoże pani poseł? 

Kiedy trwały prace nad tarczą antykryzysową do wykazu branż najbardziej poszkodowanych przez kryzys wywołany pandemią udało się dołączyć branże uzdrowiskową. Zabiegaliśmy o to wspólnie z krynicką spółką uzdrowiskową.  Teraz skupię się na próbach pomocy kolejnym lokalnym przedsiębiorcom i samorządom – dodaje poseł i zapewnia, że cały czas pilnuje też spraw lecznictwa uzdrowiskowego.

- Spotkam się dziś z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. W rozmowie zamierzam poruszyć kilka tematów. To będą między innymi kwestie dotyczące przygotowywanych od kilku miesięcy, wspólnie z NFZ, zmian w zakresie finansowania lecznictwa uzdrowiskowego. Chodzi przede wszystkim o sytuację branży wypoczynkowej w kontekście ostatnich decyzji rządowych dotyczących ograniczenia rozprzestrzeniania się epidemii. 

 - To wypracowanie takich rozwiązań, które przy zachowaniu maksymalnego reżimu sanitarnego pozwolą częściowo chociaż uratować sezon zimowy wszystkim jego uczestnikom. Najistotniejsze jest ograniczenie strat dla przedsiębiorców, zachowanie przychodów dla samorządów oraz umożliwienie skromnego chociaż wypoczynku, głównie dzieci i młodzieży – mówi Patryk Wicher.

Co z innymi parlamentarzystami Prawa i Sprawiedliwości, których drogą mailowa zapytaliśmy jak zmierzają pomóc lokalnej branży turystycznej? Czytaj dalej na następnej stronie kliknik TUTAJ







Dziękujemy za przesłanie błędu