Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 1 marca. Imieniny: Albina, Antoniny, Radosławy
24/01/2024 - 20:30

Mariusz Siudek, łyżwiarz figurowy i trener: w Krynicy czuję się, jak w domu

Łyżwiarz figurowy i trener Mariusz Siudek, w Krynicy czuje się, jak w domu. Pod Górę Parkową, wraz z żoną Dorotą i synem Rysiem, również łyżwiarzami na zawody sportowe przyjeżdża od bardzo dawna.

Mariusz Siudek łyżwiarz figurowy, startował w parach sportowych z Dorotą Zagórską. Uczestniczył w igrzyskach olimpijskich (1998, 2002 i 2006), brązowy medalista mistrzostw świata (1999), dwukrotny wicemistrz (1999, 2000), dwukrotny brązowy medalista mistrzostw Europy (2004, 2007, a także wielokrotny mistrz Polski.

Po zakończeniu kariery amatorskiej w 2007 roku, wraz z żoną Dorotą został trenerem łyżwiarstwa figurowego w klubie MKS Axel Toruń. 8 lipca 2009 roku na świat przyszedł ich syn Ryszard, który pierwsze łyżwy otrzymał, gdy tylko zaczął chodzić. Treningi łyżwiarstwa figurowego rozpoczął w sezonie 2015/2016, jego trenerami są rodzice.

Które to pana, w roli trenera mistrzostwa Polski juniorów w Krynicy?

- Oj, trudno to zliczyć. Krynica jest takim ośrodkiem, który bardzo często organizuje takie imprezy.

Po Mistrzostwach Polski juniorów, za niespełna miesiąc wrócimy tu na Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży w Sportach Zimowych, więc czujemy się w Krynicy jak w domu.

Pana syn, Rysio startował w tych zawodach?

- Tak, o Kryształowy Dzban Krynicy-Zdroju. Był to jego ostatni sprawdzian przed Ogólnopolską Olimpiadą Młodzieży. Startuje w kategorii junior młodszy. Tutaj w Krynicy, 14 lat temu zaczął się rodzić, gdy byliśmy latem akurat na zgrupowaniu i w nocy się zaczęło...

Jest pan trenerem w toruńskim klubie łyżwiarskim. Jest pan zadowolony z występów podopiecznych? 

- W klubie mamy kilka młodych solistek, które zaprezentowały bardzo udane występy w Krynicy-Zdroju, trzy miejsca na najwyższym podium, plus Ryszard, w zawodach o Kryształowy Dzban. Natomiast w Mistrzostwach Polski, Axel Toruń reprezentują dwie zawodniczki, w solistach też startował jeden łyżwiarz. 

Jak ocenia pan poziom młodych zawodników?

- Jest kilka dobrze zapowiadających się polskich zawodniczek, w młodszej kategorii wiekowej. W juniorkach też jest kilka bardzo dobrych łyżwiarek, które jeśli będą się rozwijać, to w przyszłości będziemy mieć radość oglądając je w zawodach międzynarodowych.

Jeśli chodzi o chłopców, to jest dwóch - Matvii Yefymenko z Torunia i Jakub Lofek z Oświęcimia, którzy reprezentują średni światowy poziom. Startowali w Grand Prix juniorskim na początku sezonu, zajmując miejsca w pierwszych dziesiątkach.

W Korei trwają Zimowe Igrzyska Olimpijskie Młodzieży...

- Niestety, w tych rocznikach system kwalifikacji jest tak skomplikowany, że Polsce nie udało się wywalczyć w nich uczestnictwa.  

Dziękuję za rozmowę. Małgorzata Kareńska fot. (MK). Dziękujemy za przesłanie błędu