Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
24/03/2019 - 18:45

Ks. Jan Pipka: "ikona jest owocem modlitwy"

Ks. Jan Pipka, proboszcz parafii grekokatolickiej pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Krynicy-Zdroju, pięć lat temu w zabytkowej willi Moja utworzył Galerię Współczesnej Ikony. Duchowny opowiada o wyjątkowości tego miejsca i ikony.

Ks. Jan Pipka, proboszcz parafii grekokatolickiej p.w. świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krynicy-Zdroju,  stworzył w 2013 roku Galerię Współczesnej Ikony, prawdopodobnie jedynej w kraju. Mieści się w pomieszczeniach plebanii, w wybudowanej w 1926 roku willi "Moja", należącej wcześniej do Mieczysława Dukieta, uzdrowiskowego ginekologa.  

Pod Górą Parkową duchowny mieszka od 20 lat, wcześniej jego domem była Komańcza w Bieszczadach.

Proboszcz  przewodniczy Bractwu SAREPTA i jest opiekunem duchowym Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów w Nowicy.  Warsztaty są inicjatywą Stowarzyszenia Przyjaciół Nowicy, Bractwa Młodzieży Greckokatolickiej SAREPTA oraz osób skupionych wokół inicjatywy „Droga Ikony|”

Księżnę proboszczu, pamiętam otwarcie tej wyjątkowej Galerii Ikony. Co się od tej  pory zmieniło, jeśli chodzi o zbiory?

- Ikony, które się tu znajdują często się zmieniają. Teraz posiadamy dwie kolekcje, ta która jest w Krynicy-Zdroju i druga, wędrująca po świecie. Ta ostatnia do końca Wielkiego Postu wisieć będzie w Niemczech, potem trafi na wystawę do Wrocławia. Obecnie jest we Frankfurcie, w tamtejszym muzeum. Ikony spodobały się pewnym osobom, które je widziały  i zapragnęły kolekcję wystawić u siebie.

Jaki zamysł przyświeca temu miejscu?

- W galerii można zobaczyć ikonę współczesną, która żyje. Ma nowe formy przekazu, ale to ciągle jest ikona. Współczesny człowiek potrafi ją tworzyć od nowa, nie tylko powielać stare wzorce.  

Niedawno wydaliśmy  przekrojowy album „Nowa ikona”, w  którym są zamieszczone najcenniejsze ikony z Nowicy, powstałe w ciągu ostatnich 10 lat. Chcemy pokazywać galerię i zachęcić do odwiedzania.

W czym tkwi wyjątkowość ikony?

- Ikona jest miejscem spotkania i ewangelizacji.  W  niej Bóg spotyka się z człowiekiem. To On go prowadzi. Modlitwa ma natchnąć artystów, aby coś na desce powstało. Ikona jest jej owocem, owocem modlitwy.

Zbiory galerii to ikona współczesna…

-Są to specyficzne ikony, napisane w ciągu 10 lat  w Nowicy, podczas międzynarodowych warsztatów  pisania ikon przez artystów zapraszanych z różnych tradycji kościelnych. Ze Słowacji, Ukrainy, Polski, Białorusi, Niemiec, Gruzji.

To ludzie, którzy od dawna się nią zajmują i próbują ją przetworzyć dla współczesnego odbiorcy. Kompozycyjnie każda z nich jest wyjątkowa, przemyślana przez twórców. Nie ma tu kopii starych ikon, stąd bogactwo tego miejsca.

Ikony się pisze, nie maluje?

- Rzeczywiście, słowo "pisać"  zostało zarezerwowane dla ikony. Jednak w języku greckim "pisać" i "malować" oznacza to samo. Niektórzy artyści mówią, że malują ikony, inni, że je piszą. Ja świadomie używam tego słowa zamiennie. Gdy się mówi, że twórca  pisze ikonę, to jest w tym jakaś mistyka.

Jaka tematyka dominuje?

- Tematy są różne: Chrystus, Bogurodzica, Stary Testament,  Apokalipsa, Życie i Śmierć. W tym roku, we wrześniu pochylimy się w Nowicy nad Psalmami. W ten sposób powstaną znów nowe ikony, które po wędrówce po licznych wystawach, znajdą się w krynickiej Galerii Ikon.

A jaką techniką  posługują się artyści?

- To przede wszystkim rodzaj farby i sposób jej kładzenia. Farba to tempera jajowa, nie kupiona,  lecz zrobiona przed malowaniem.  Zdobnictwo jest bogate. Niektóre ikony mają dużo złoceń, ale są też takie, które go niemal wcale nie mają .

Dziękuję za rozmowę

Małgorzata Kareńska, fot. aut.







Dziękujemy za przesłanie błędu