Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 25 października. Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
24/08/2018 - 12:55

Ks. Bogusław Skotarek: bez Centrum Kultury nie podjęlibyśmy wielu wyzwań (25)

Rozmowa z księdzem Bogusławem Skotarkiem, proboszczem parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krynicy-Zdroju.

Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju, które w tym roku obchodzi 40-lecie współpracuje z wieloma instytucjami w tym z parafią Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krynicy-Zdroju. Jak ta współpraca wygląda na przestrzeni lat?
- Od samego początku współpraca z Centrum Kultury układała nam się bardzo dobrze. Przede wszystkim postrzegamy Centrum Kultury jako inicjatora wielu ważnych kulturalnych wydarzeń, nie tylko o wymiarze lokalnym, ale również regionalnym czy nawet ogólnopolskim. Stąd też staraliśmy się współpracować przy wielu imprezach. Tych wydarzeń na przestrzeni ostatnich lat na prawdę było sporo: przede wszystkim Festiwal Kultury Chrześcijańskiej, który w tym roku miał 14. edycję.

Od samego początku, od 2005 roku, kiedy rozpoczęliśmy nasz festiwal, to właśnie naszym partnerem w organizacji było Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju. Na przestrzeni 14 edycji nasza współpraca była znakomita. Uważam, że bez Centrum Kultury nie podjęlibyśmy się w ogóle tak dużego wyzwania, jakim jest festiwal. W wielu wypadkach dzięki temu, że ta współpraca była tak pozytywna mogliśmy świętować i cieszyć się naszym festiwalem.

Festiwal to jedno, ale są i inne wydarzenia, np. cykliczny orszak Trzech Króli, w co włącza się także Centrum Kultury.
- Od kiedy urządzamy w Krynicy to nowe wydarzenie, którego głównym organizatorem jest Fundacja „Orszak Trzech Króli reprezentowana przez Katarzynę Zygmunt”, poprosiliśmy o współpracę Centrum Kultury. Zależało nam, aby nie sam przemarsz był najważniejszy, ale także to, co później się dzieje na scenie, czyli np. jasełka, folklor, który jest związany z orszakiem Trzech Króli, czy wspólny śpiew kolęd.

Trzeba także wspomnieć o wspólnie organizowanych warsztatach aktorskich.
- Warsztaty aktorskie odbywają się w ramach Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej. Na warsztaty zapraszamy różnych aktorów, którzy od strony profesjonalnej mogliby pokazać młodzieży na czym polega praca aktora. I tak między innymi odbyło się spotkanie z Janem Jakubem Należytym, doskonałym pieśniarzem, aktorem, kompozytorem. Były także warsztaty ze znanym z serialu „Plebania” aktorem Włodzimierzem Matuszakiem. Warsztaty prowadzili także aktorzy z teatru tarnowskiego. Tych wydarzeń było bardzo dużo, ale zawsze we współpracy z Centrum Kultury, które bardzo nam pomagało od strony organizacyjnej i medialnej. Dzięki czemu nasze wydarzenia były szerzej nagłaśniane i przez to szerzej dostępne.

Od dwóch lat parafia organizuje także Forum Ewangelizacyjne.
- I także przy wydatnym zainteresowaniu Centrum Kultury. Bez tej placówki nie dalibyśmy rady tego zrobić. Odbywa się to w hali sportowej, trzeba to profesjonalnie nagłośnić. Bardzo istotny jest tu także przekaz medialny i rejestracja tego wydarzenia. I to wszystko jest możliwe tylko dzięki współpracy z Centrum Kultury. To wydarzenie jest dla nas ważne, bo skupia nie tylko społeczność lokalną, czyli kryniczan, ale przede wszystkim uczestników z całej Polski.

Jakie najbliższe wydarzenia w parafii jeszcze przed nami?
- Zdradzę tu małą tajemnicę, że planujemy jesienny koncert patriotyczny, z okazji 100-lecia odzyskania przez naszą ojczyznę niepodległości. I przy tej okazji też współpracujemy z Centrum Kultury.

Czego ksiądz chciałby życzyć Centrum Kultury z okazji jubileuszu?
-  Aby organizowali jak najwięcej pięknych imprez kulturalnych, takich jak do tej pory. Aby było tych imprez wiele i aby spotykały się one z życzliwością władz, bo wiadomo, że związane są z tym pewne wydatki i koszty, często niemałe. Z całego serca życzę także życzliwości środowiska i odpowiedzialnych za kulturę, ale i również życzę aplauzu i frekwencji publiczności.

Rozmawiała: Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz

Rozmowy o historii Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju, które w tym roku obchodzi 40-lecie, można też usłyszeć na antenie Radia RDN, w każdy wtorek o godz. 10.10. Zapraszamy!

Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju [ZDJĘCIA]
Rozmowa z księdzem Bogusławem Skotarkiem, który opowiada o współpracy z Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)