Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
03/11/2020 - 16:25

Dlaczego powinny nas interesować rankingi gmin? Rozmowa z ekspertem

Ranking Oceny Aktywności Gmin to zestawienie najlepszych samorządów z trzech powiatów: nowosądeckiego, gorlickiego i limanowskiego oraz miasta Nowy Sącz. Ranking ten nie jest stworzony tylko dla włodarzy gmin czy przedsiębiorców, ale także dla nas, mieszkańców. Dlaczego Ocena Aktywności Gmin powinna interesować wszystkich? Co można dowiedzieć się o swojej gminie z tego zestawienia? Na te pytania odpowiada dr Monika Danielska z Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu.

Czytaj również: Nowy Sącz na trzecim miejscu wśród samorządów. "Zastaliśmy duże zaległości"

Zespół badaczy z Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej pod kierownictwem prorektora ds. nauki i rozwoju dr Marka Reichela co roku wykonuje mrówczą pracę, aby opracować wyniki Rankingu Oceny Aktywności Gmin. O pracę ekspertów zapytaliśmy dr Monikę Danielską.

Co jest wyjątkowego w Rankingu Oceny Aktywności Gmin?
To zależy od odbiorcy tego rankingu. Nasza publikacja może zainteresować samorządy, władze samorządów, przedsiębiorców, ale także mieszkańców. Mieszkańców mogą zwrócić uwagę na moduł nie tylko oceniający efekty polityki społecznej, gdzie obliczamy wskaźnik, który odnosi się do ponoszenia wydatków na ochronę zdrowia.  Zainteresować może ich także moduł, odzwierciedlający aktywność inwestycyjną. To aktywność inwestycyjna w dużej mierze warunkuje kwestię jakości życia mieszkańców w gminie.

Zobacz wyniki Rankingu Aktywności Gmin 2020. Jak poradziła sobie twoja gmina?

Ile trwa przygotowanie takiego rankingu?
Przygotowanie Rankingu Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego trwa tak naprawdę kilka miesięcy, od momentu pozyskania danych z Regionalnej Izby Obrachunkowej. Wówczas przystępujemy do prac obliczeniowych dla dwudziestu czterech wskaźników w ramach pięciu modułów.

Jak zespół badaczy zbierał informacje w poprzednich latach? I dlaczego nie było to takie proste? Obejrzyjcie całość rozmowy. ([email protected], wideo: Daniel Szlag).







Dziękujemy za przesłanie błędu