Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 23 sierpnia. Imieniny: Apolinarego, Miły, Róży
04/02/2019 - 17:50

Andrzej Fugiel: nie ma obaw, jeśli kupujemy przebadane mięso z pewnego źródła

Bulwersująca sprawa z wołowiną z krów - "leżaków", które trafiały do ubojni na Mazowszu wstrząsnęła Polską. Część tego nieprzebadanego mięsa znalazła się, niestety, w Małopolsce, w tym również na Sądecczyźnie.

Zapytaliśmy dr nauk  med. Andrzeja Fugiela, posiadającego II stopień specjalizacji z chorób wewnętrznych, II stopień specjalizacji z nefrologii oraz specjalizację z hipertensjologii, czy spożycie takiego mięsa przez człowieka grozi konsekwencjami zdrowotnymi?

Panie doktorze, czy jest się czego obawiać?
- Sprawa jest niezwykle bulwersująca i brak mi słów, aby skomentować taki haniebny proceder. Dzięki dziennikarzom, ujrzał on światło dzienne. Czy jest się czego obawiać? Z punktu widzenia zagrożenia epidemiologiczno-zdrowotnego jest to jednak sprawa niewielka, albo żadna.

Po nagłośnieniu sprawy, niektóre osoby podchodzą teraz z rezerwą do kupowania mięsa, w tym wołowego. Każdy zapyta, czy spożycie „wątpliwego" mięsa nie będzie zagrożeniem dla zdrowia, albo życia człowieka?
- Powiem tak - jest to mało prawdopodobne.

Czy można zarazić się chorobą odzwierzęcą po zjedzeniu mięsa pochodzącego od chorego bydła, czy trzody chlewnej?
- W przypadku spożycia mięsa wieprzowego, czy dziczyzny z niewiadomego źródła (nielegalnego uboju), pochodzącego od zwierzęcia chorego na włośnicę, można zarazić się pasożytem – włośniem krętym.

Mięso, które trafia do naszych sklepów jest badane przez służby weterynaryjne. Praktycznie każdy z nas, kupując mięso w sklepie, a potem przygotowuje z niego taką, czy inną potrawę. Mięso dusimy, gotujemy, smażymy w wysokich temperaturach. Jest ono poddawane obróbce termicznej i to ona niweluje skutecznie ewentualne zagrożenie. Istotne jest także to, aby przygotowując mięso zachować w kuchni podstawowe zasady higieny. Jeszcze raz zaznaczam, że nie ma ryzyka, jeśli kupujemy mięso z pewnego źródła, które jest przebadane i jest ono przez nas prawidłowo przetwarzane. A tak na marginesie to im mniej będziemy jedli mięsa, to będziemy zdrowsi.

[email protected]sadeczanin.info, fot. IM.

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu


Sierpniowy miesięcznik "Sądeczanin"