Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
26/06/2020 - 08:05

Wybory prezydenckie 2020 w niedzielę. To trzeba wiedzieć przed oddaniem głosu

W niedzielę 28 czerwca odbędą się wybory prezydenckie 2020. Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach od 7 do 21. Wybieramy prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. O zasadach głosowania rozmawiamy z Marią Ziębą, dyrektorem Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Nowym Sączu.

Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej będziemy wybierali spośród jedenastu kandydatów, którymi są: Robert Biedroń, Krzysztof Bosak, Andrzej Duda, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Władysław Kosiniak-Kamysz, Mirosław Piotrowski, Paweł Tanajno, Rafał Trzaskowski, Waldemar Witowski oraz Stanisław Żółtek.

Wybory te odbywają się, jak żadne inne dotąd w szczególnym czasie – pandemii koronawirusa. Zarówno wyborcy, którzy udadzą się w niedzielę do lokali wyborczych, jak i pracujące w nich komisje wyborcze będą musiały stosować się do obowiązujących obostrzeń sanitarnych. Mówi o tym rozporządzenie ministra zdrowia z 15 czerwca. Jednoznacznie precyzuje ono, jakie środki mają zostać podjęte podczas niedzielnych wyborów.

Członkowie komisji wyborczych będą pracowali w maseczkach albo przyłbicach i rękawiczkach jednorazowych. Oczywiście w lokalu wyborczym będą się znajdowały płyny do dezynfekcji powierzchni, jak również do dezynfekcji rąk. Wyborcy udający się do lokalu wyborczego będą musieli mieć nałożoną na twarz maseczkę albo przyłbicę.

- Wyborcy, którzy będą obawiali się o swoje zdrowotne bezpieczeństwo mogą oczywiście do lokalu wyborczego zabrać ze sobą własne rękawiczki jednorazowe i swój długopis – mówi Maria Zięba, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Nowym Sączu. – Do lokalu wyborczego należy wejść w maseczce na twarzy, zdezynfekować dłonie, a potem już można podejść do obwodowej komisji wyborczej.

Według rozporządzenia ministra zdrowia na każdych czterech metrach kwadratowych w lokalu wyborczym może przebywać tylko jeden wyborca. Nad sprawnym głosowaniem i nad tym, aby wszystkie obowiązujące obostrzenia były zachowane mają czuwać obwodowe komisje wyborcze.

- Jeśli do lokalu wyborczego będzie chciał wejść wyborca, a w środku będzie się znajdowała maksymalna liczba czterech osób, to taki wyborca zostanie poproszony o to, aby zaczekał – dodaje nasza rozmówczyni.

Dyrektor Zięba apeluje do wyborców, o to, aby po oddaniu głosu złożyć kartę do głosowania do środka, tak, aby nikt inny nie widział na kogo zagłosowaliśmy. W Nowym Sączu do głosowania jest uprawnionych około 66 tysięcy wyborców, natomiast w powiecie nowosądeckim – około 166 tysięcy.

W niedzielę na terenie Nowego Sącza będą czynne 53 lokale, w których będą pracowały obwodowe komisje wyborcze, a w powiecie nowosądeckim - 173. Część wyborców zdecydowała się na głosowanie korespondencyjne.

Kto może tak głosować i jak takie głosowanie będzie się odbywało? - Wszyscy obywatele Rzeczpospolitej Polskiej mogli do 16 czerwca składać wniosek o zamiar głosowania korespondencyjnego i przygotowanie pakietu – tłumaczy Maria Zięba. – Poczta Polska dostarczyła lub dostarcza pakiety przygotowane przez poszczególne Urzędy Gmin do wyborców, którzy na taką formę głosowania się zdecydowali.

Wyborca otrzymuje w pakiecie korespondencyjnym niezłożoną kartę do głosowania z pieczęcią Państwowej Komisji Wyborczej (w prawym dolnym rogu karty). Obok tej pieczęci znajduje się jeszcze mała pieczęć danej Obwodowej Komisji Wyborczej. Są to elementy potwierdzające autentyczność karty do głosowania.

Wyborca w pakiecie korespondencyjnym otrzymuje także instrukcję, jak należy zagłosować w głosowaniu korespondencyjnym i jak należy postąpić z kartą i kolejnym dokumentem – oświadczeniem o osobistym i tajnym głosowaniu.

Dodatkowo w kopercie znajdują się jeszcze dwie koperty. Do jednej z nich wkłada się wypełnioną kartę do głosowania, po czym tę kopertę się zakleja. Do drugiej koperty, na której jest naniesiony numer obwodu głosowania i siedziba, wyborca wkłada oświadczenie o osobistym tajnym głosowaniu i zaklejoną kopertę posiadającą napis: koperta na kartę do głosowania. Pakiet należy zakleić.

I co dalej?

Wyborca może wrzucić taki pakiet do skrzynki oddawczej (czerwone skrzynki). Na terenie Nowego Sącza znajdują się one przy Urzędach Pocztowych. Wyborca ma możliwość wrzucenia pakietu korespondencyjnego do dzisiaj (piątek, 26 czerwca), do północy.

Wyborca może także do dzisiaj (piątek, 26 czerwca) odnieść taki pakiet do Urzędu Gminy, w godzinach jego pracy. Wyborca może również sam, w dniu głosowania pójść do lokalu Obwodowej Komisji Wyborczej i ten pakiet dostarczyć.

Ilu wyborców w Nowym Sączu i regionie będzie głosowało korespondencyjnie? Miasto Nowy Sączu przygotowało ponad 440 pakietów korespondencyjnych.

Udając się w niedzielę do lokalu wyborczego nie zapomnijmy o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Może to być dowód osobisty, prawo jazdy, paszport, legitymacja studencka. Wybory, to także cisza wyborcza. Od kiedy będzie obowiązywała i co grozi za jej złamanie?

- 26 czerwca (piątek), o godz. 24 kończy się kampania wyborcza – przypomina Maria Zięba, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w nowym Sączu. - Cisza wyborca rozpoczyna się o godz. 00.01 w sobotę (27 czerwca). Cisza wyborcza obowiązuje aż do zakończenia głosowania, czyli do godz. 21.00 pod warunkiem, że nie wydarzy się jakiś szczególny przypadek przedłużenia tego głosowania w skali kraju – dodaje Maria Zięba. – Za złamanie ciszy wyborczej grozi kara grzywny. Jest to traktowane jako wykroczenie.

Kiedy będą znane wyniki wyborów prezydenckich? - Liczymy się z tym, że jest większa liczba pakietów korespondencyjnych – mówi nasza rozmówczyni. - Przypuszczam, że w poniedziałek, w godzinach popołudniowych Państwowa Komisja Wyborcza już jakieś częściowe wyniki poda, ale czy tak będzie? Zobaczymy.

[email protected], fot. IM., wideo Daniel Szlag







Dziękujemy za przesłanie błędu