Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 1 grudnia. Imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza
05/11/2022 - 19:50

Być „Podhalańczykiem” to duma, tradycja, niepodległościowy rodowód [FILM]

Legendarny I Pułk Strzelców Podhalańskich, jak mało który pułk zapisał się złotymi zgłoskami w czasie, kiedy Nowy Sącz i Sądecczyzna odzyskiwała i odzyskała niepodległość. Stolica Sądecczyzny witała niepodległość 31 października tego pamiętnego roku, a reszta kraju musiała na nią jeszcze poczekać kilkanaście dni – do 11 listopada.

Nowy Sącz uczcił uroczyście 104. rocznicę odzyskania prze miasto niepodległości. Obchody odbyły się w historycznych koszarach przy ul. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich. Obecnie jest to siedziba Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu. Nie mogło na nich zabraknąć „Podhalańczyków” – przedstawicieli 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, który kultywuje tradycję I Pułku Strzelców Podhalańskich. Na tych uroczystościach pojawiła się replika odtworzonego sztandaru I PSP.

Czytaj także: Ruszył XI Konkurs o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora. Czekamy na zgłoszenia!

- 1 Batalion Strzelców Podhalańskich jest kontynuatorem tradycji 1 Pułku Strzelców Podhalańskich – powiedział Sądeczaninowi st. chor. sztab Bogdan Szostak, starszy podoficer dowództwa 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie – Kultywujemy je z zaszczytem.

Warto przypomnieć, że replika sztandaru 1 Pułku Strzelców Podhalańskich została przekazana 1 Batalionowi Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie (pod dowództwem ppłk Rafała Iwanka) na płycie sądeckiego rynku 2 czerwca 2019 roku. Inicjatorem tej akcji było Stowarzyszenie LGD Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej.

- Była to dla naszej jednostki bardzo ważna uroczystość z wielu względów – mówi nasz rozmówca.  – Proces, by odtworzyć ten sztandar był bardzo długi. Jak wiadomo nie ma oryginalnego sztandaru 1 Pułku Strzelców Podhalańskich, bo zaginął. Został odtworzony na podstawie dokumentacji, do jakiej udało się dotrzeć. Ale też trzeba pamiętać, że w 1996 roku w Nowym Sączu miała miejsce uroczystość wręczenia sztandaru 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich, którego fundatorem byli mieszkańcy Sądecczyzny.

Czytaj także: To już nie dziura na ul. Batalionów Chłopskich. To realne zagrożenie [ZDJĘCIA]

1 Batalion Strzelców Podhalańskich - tę formację wyróżnia nie tylko kultywowana tradycja, ale także mundur „Podhalańczyków”.
- Poza codzienną realizacją zadań, które na nas spoczywają, napawa nas dumą, że jesteśmy spadkobiercą jednostek podhalańskich.

Pamiątek po legendarnym 1 Pułku Strzelców Podhalańskich pozostało niewiele. Czy 1 Batalion Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie może się takimi pochwalić?
- W tej jednostce, jak dowiedzieliśmy się, funkcjonuje sala tradycji i w niej zgromadzone są pamiątki z okresu działalności 1 Pułku Strzelców Podhalańskich. Są to między innymi unikatowe zdjęcia, ale też dokumenty.

1 Batalion Strzelców Podhalańskich, będący kontynuatorem tradycji 1 PSP cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem młodych ludzi, którzy chcą służyć w tej jednostce.
- Mundur podhalańskie wyróżnia nas – dodaje nasz rozmówca. – Jest on takim czynnikiem, który motywuje młodych ludzi do wstąpienia w szeregi jednostek podhalańskich. Ponadto z inicjatywy jednostki w 2015 roku została ustanowiona wojskowa odznaka górska, która jest testem sprawności. Jest to kolejny powód do bycia dumnym z bycia Podhalańczykiem.

Poniżej prezentujemy kilka wybranych, wcześniej szeroko nie publikowanych zdjęć z życia 1. Pułku Strzelców Podhalańskich.


Powyżej na zdjęciu: Uroczystość w koszarach 1.Pułku Strzelców Podhalańskich z oryginalnym sztandarem 1.psp.

Powyżej na zdjęciu: Biskup Adam Sapiecha w rozmowie z dowódcą 1 psp podpułkownikiem Kazimierzem Aleksandrowiczem / Zdjęcie pochodzi z archiwum rodzinnego Dowódcy 1 Pułku Strzelców Podhalańskich w latach 1934-1938 podpułkownika Kazimierza Aleksadrowicza w latach 1934-1938.


Powyżej na zdjęciu: Powitanie Biskupa Adama Sapiechy przez prezydenta Nowego Sącza Stanisława Nowakowskiego.

Na zdjęciu powyżej: Odznaczenie Starosty Nowosądeckiego przez dowódcę 1psp.

([email protected]), fot. IM, film: Mateusz Pogwizd.


Dziękujemy za przesłanie błędu