Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 21 maja. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora
29/05/2014 - 09:30

Zmiany w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

27 maja weszły w życie przepisy znowelizowanej ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Ustawa wprowadza szereg nowych instrumentów, wprowadza także funkcje doradcy klienta i profilowanie bezrobotnych.
Do zadań doradcy klienta należy stała opieka nad bezrobotnym lub poszukującym pracy, w szczególności ustalanie profilu pomocy, przygotowanie i nadzór nad realizacja indywidualnego planu działania, świadczenie podstawowych usług rynku pracy w formie indywidualnej oraz ułatwianie dostępu do innych form pomocy określonych w ustawie. Każda osoba bezrobotna i poszukujący pracy będzie mieć tego samego doradcę, prowadzącego aktywizację od momentu rejestracji aż do wyrejestrowania z ewidencji.

Każdy bezrobotny zostanie przypisany do jednego z profili pomocy. Profil I to osoby bezrobotne dobrze radzące sobie na rynku pracy, które potrzebują przede wszystkim pomocy w zdobyciu nowej pracy, a więc usługi w ramach pośrednictwa pracy. Profil II to osoby wymagające wsparcia w wejściu lub powrocie na rynek pracy, a więc pomocy w ramach usług i instrumentów rynku pracy, którymi dysponuje urząd. Profil III to osoby oddalone od rynku pracy, z myślą o których realizowany będzie Program Aktywizacja i Integracja. Pomoc w każdym wypadku udzielana jest w oparciu o przygotowany przez doradcę indywidualny plan działania.

Ustawa przynosi też nowe instrumenty wsparcia dla osób w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Bezrobotni do 30. roku życia będą mogli skorzystać z bonów stażowych, szkoleniowych, zatrudnieniowych i przesiedleniowych. Istota bonu polega na tym, że osoba bezrobotna dostaje bon do ręki i sama znajduje sobie staż, szkolenie, zatrudnienie lub nowe miejsce zamieszkania związane z podjęciem pracy, a koszty tych form pomocy finansuje urząd pracy. Pracodawcy zatrudniający osoby bezrobotne do 30. roku życia będą też mogli liczyć na refundację składek na ubezpieczenia społeczne. Na dofinansowanie do wynagrodzeń będą także mogli liczyć pracodawcy zatrudniający bezrobotnych w wieku 50+.
Ustawa przewiduje też pomoc dla rodziców powracających na rynek pracy po przerwie spowodowanej wychowanie dziecka. To grant na telepracę i świadczenie aktywizacyjne. Nowością są pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej lub utworzenie stanowiska pracy. Szczegółowe informacje na temat nowych instrumentów będą się sukcesywnie ukazywać na stronie www.sup.nowysacz.pl, na ulotkach dostępnych w Biurze Obsługi Klienta oraz w miesięczniku Sądecki Rynek Pracy, również dostępnym na stronie internetowej urzędu.

Opr. (i)
Źródło: SUP Nowy Sącz
fot. zrzut ekranu







Dziękujemy za przesłanie błędu