Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 13 kwietnia. Imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy
02/02/2021 - 16:00

WOW! Halo słoneczne: jak powstaje to piękne zjawisko?

Nasz Czytelnik dziś rano miał okazję podziwiać piękne zjawisko tzw. halo słoneczne nad Popardową. Jak powstaje efekt widoczny na zdjęciach, które zrobił i przysłał na naszą skrzynkę redakcyjną?

Halo słoneczne: jak powstaje to piękne zjawisko?

Halo to łuk albo pierścień wokół słońca lub księżyca, który widać tylko w ściśle określonych okolicznościach. Otóż ta cudowna otoczka jest efektem załamania się światła na kryształkach lodu, które znajdują się w tzw. chmurach pierzastych wysokiego piętra, w języku bardziej naukowym – w cirrostratusach, które tworzą się na wysokości od 6 do 12 tysięcy metrów nad ziemią lub we mgle lodowej. A, że oba zjawiska są bardzo zróżnicowane to i halo też może wyglądać różnie.

Halo słoneczne: jak powstaje to piękne zjawisko?

Zobacz też: Pełnia Wilczego Księżyca - jej widok zapiera dech [WIDEO]

Na to, jaki ma ostateczny kształt wpływa też fakt, pod jakim akurat kątem załamuje się światło. Halo może być niemal białe lub zawierać część kolorów tęczy.

Halo słoneczne: jak powstaje to piękne zjawisko?

To samo halo w różnych miejscach może wyglądać zupełnie inaczej a co najciekawsze do halo nie można się zbliżyć, bo to jedynie specyficzny obraz słońca lub księżyca. Niezależnie od pochodzenia zjawiska wygląda ono wyjątkowo pięknie. Prawda? (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: Czytelnik)Dziękujemy za przesłanie błędu