Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 26 czerwca. Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny
23/06/2014 - 10:15

W Elektryku o zdrowym żywieniu, aktywności ruchowej i bezpiecznych wakacjach

Dbajmy o zdrowie nie dlatego, że jest ważne, ale dlatego że bez niego wszystko inne jest nieważne! Zespół Szkół Elektrycznych w tym roku szkolnym realizuje Szwajcarsko-Polski KIK/34 „Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację młodzieży w zakresie żywienia i aktywności fizycznej”.
- Jego podstawowych celem jest promocja zdrowego stylu życia, w tym zapobieganie otyłości i nadwadze oraz innym chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie prozdrowotnej zmiany żywienia i zwiększenia poziomu aktywności fizycznej. Głównym realizatorem Projektu jest Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie, a partnerami Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie, Instytut Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka, Polskie Towarzystwo Dietetyki. Projekt ten, współfinansowany przez rząd Szwajcarii, to jedno z pierwszych przedsięwzięć tego typu realizowanych w Polsce, jest także objęty patronatem Minister Edukacji Narodowej Krystyny Szumilas - mówi Ewa Bereś, nauczyciel wychowania fizycznego.

W ramach programu odbyło się wiele imprez promujących zdrowe żywienie i aktywność fizyczną. 18 czerwca odbyło się kolejne spotkanie, tym razem z dietetyk Elżbietą Repel - nauczycielką z Zespołu Szkół w Nawojowej wraz z uczennicami z klasy – technik żywienia.
Głównym celem spotkania była promocja zdrowego stylu i sposobu odżywiania się. Uczniowie dowiedzieli się o dziesięciu zasadach zdrowego żywienia, mogli także sprawdzić swój wskaźnik BMI – który sprawnie obliczały dziewczyny ważąc i mierząc uczniów.

Jeść aby żyć, czy żyć aby jeść?
Oczywiście, jak każdy zwie zdrowe żywienie i ruch to podstawa dobrego samopoczucia oraz prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Ale czy w dzisiejszych czasach łatwo jest Nam dbać o zdrowie? Prawdopodobnie odpowiedź brzmi nie, ale może warto zastanowić się nad kilkoma ważnymi zasadami, który każdy w swoim życiu powinien przestrzegać i wprowadzić je do własnego życia.
Najpierw warto wspomnieć, co tak naprawdę daje nam podstawę zdrowego trybu życia? Oczywiście jest to odżywianie i ruch fizyczny.

10 zasad zdrowego żywienia:
1. Jedz codziennie różne produkty z każdej grupy uwzględnionej w piramidzie.
2. Bądź codziennie aktywny fizycznie – ruch korzystnie wpływa na sprawność i prawidłową sylwetkę.
3. Źródłem energii w twojej diecie powinny być głównie produkty znajdujące się w podstawie (na dole) piramidy.
4. Spożywaj codziennie przynajmniej 3–4 porcje mleka lub produktów mlecznych, takich jak jogurty, kefiry, maślanka, sery.
5. Jedz codziennie 2 porcje produktów z grupy – mięso, ryby, jaja. Uwzględniaj też nasiona roślin strączkowych.
6. Każdy posiłek powinien zawierać warzywa lub owoce.
7. Ograniczaj spożycie tłuszczów, w szczególności zwierzęcych.
8. Ograniczaj spożycie cukru, słodyczy, słodkich napojów.
9. Ograniczaj spożycie słonych produktów, odstaw solniczkę.
10. Pij codziennie odpowiednią ilość wody.

Bardzo ważna jest też aktywność fizyczna, która zawsze łączy się z bezpieczeństwem w górach, nad woda , na drodze – wszędzie! Bądź codziennie aktywny fizycznie – ruch korzystnie wpływa na sprawność i prawidłową sylwetkę.
O bezpieczeństwie opowiadał Maciek Więcek – Ratownik GOPR, który przekazał bardzo cenne zasady bezpiecznego wędrowania po górach, zachowania się w górach, nad wodą, bezpiecznego spędzania wolnego czasu. Uczniowie dowiedzieli się, jak przygotować się do wędrówki po górach, co ze sobą zabrać i jak bezpiecznie wędrować. Poznali podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy i dowiedzieli się, w jaki sposób wezwać pomoc GOPR. Były to cenne uwagi zwłaszcza przed zbliżającymi się wakacjami.

Największa atrakcją była też degustacja owoców i warzyw, którymi wszyscy zostali poczęstowani. Były jabłka, brzoskwinie, truskawki, sałata, rzodkiewka, marchewka, pomidory i oczywiście woda mineralna.

Program realizowały Ewa Bereś i Laura Wontorczyk.


Opr. (i)
Fot. ZSE Nowy Sącz






Dziękujemy za przesłanie błędu