Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
12/01/2021 - 19:15

Ta megaszambiarka pomieści aż 10 tysięcy litrów nieczystości

Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych z Korzennej kupiło potężny ciągnik z beczką, która może pomieścić aż 10 tysięcy litrów ścieków i innych nieczystości. Nowy sprzęt posłuży mieszkańcom przy obsłudze przydomowych szamb.

Przydomowe oczyszczalnie od lat uznawane są za jedną z najbardziej skutecznych metod pozbywania się nieczystości. W gminie Korzenna pojawił się nowy sprzęt do obsługi małych oczyszczalni. Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych, dzięki dofinansowaniu z budżetu województwa małopolskiego, dostało ponad połowę kwoty koniecznej do jego zakupu.

Czytaj też: W Korzennej grasują wilki. Jak zachować się podczas spotkania z drapieżnikami?

Beczka ciągnika ma pojemność 10 tysięcy litrów. Cała maszyna kosztowała ponad pół miliona złotych i ma służyć głównie do obsługi przydomowych szamb oraz innych zbiorników bezodpływowych na terenie gminy. Taki pojazd musi dotrzeć wszędzie, a ukształtowanie terenu gminy jest różne, zwłaszcza biorąc pod uwagę trudne warunki pogodowe. W takich warunkach zwykłe maszyny do zbierania i transportu gnojówki mogłyby sobie nie poradzić.

Dotychczas spółka korzystała z zestawu, który mógł pomieścić zaledwie 5 tysięcy litrów zanieczyszczeń. Nowy sprzęt umożliwi sprawną obsługę niemal 250 przydomowych oczyszczalni, na budowę których dwa lata temu pozyskano 2 mln zł dofinansowania. Zgodnie z zawartymi umowami, przez 5 lat spółka ma odbierać od właścicieli nieruchomości zgromadzone w zbiornikach nieczystości. (k.kos@sadeczanin.info, fot. UG Korzenna)Dziękujemy za przesłanie błędu