Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
23/01/2020 - 13:20

Przepełnione kontenery na ubrania i wielkogabarytowe graty wokół. Co robić?

Mieszkańcy Nowego Sącza z uwagą śledzą to, co dzieje się wokół ich osiedlowych śmietników. Przepełnione i rozgrzebane kontenery wyglądają fatalnie. Co można z tym zrobić?

Niestety, zdarza się, że część mieszkańców z innych dzielnic przywozi w okolice osiedlowych śmietników zużyty sprzęt, meble i inne uciążliwe odpady wielkogabarytowe. Efekt? Bałagan i nieestetyczny widok rozgrzebanych śmieci, które zalegają przez kilka dni. Przewodniczący zarządu osiedla Wólki Krzysztof Dyrek potwierdza problem.

- Zauważyłem, że w porównaniu do ubiegłych lat sytuacja znacznie się poprawiła. W dalszym ciągu mamy jednak trudności z odpadami biologicznymi pochodzącymi z ogródków działkowych oraz z wyrzucaniem śmieci na obrzeżach osiedla. Niestety taką mamy kulturę. Apeluję więc o rozsądek! - podkreśla rozmówca. Tegoroczna wiosenna zbiórka odpadów wielkogabarytowych rozpoczyna się w marcu. Do tego czasu warto poczekać z pozbywaniem się nieprzydatnych gratów. 

Zobacz też: Harmonogram odbioru odpadów wielkogabarytowych

Problem dotyka też przepełnionych kontenerów Polskiego Czerwonego Krzyża. Co ciekawe, większość tekstyliów, które trafiają do pojemników na ubrania, ze względu na swój stan nie może być przekazana potrzebującym. Niechciane ubrania najczęściej są wykorzystywane do celów przemysłowych. Kwota uzyskana z ich sprzedaży jest przekazywana na dożywianie głodnych dzieci, poprawę życia najbiedniejszych rodzin oraz tworzenie miejsc pomocy dla potrzebujących - informuje Andrzej Antoń, koordynator krajowy Polskiego Czerwonego Krzyża. 

W całej Polsce zlokalizowane jest ponad 35 tysięcy kontenerów PCK. Bardzo często mieszkańcy wrzucają do nich worki ze zmieszanymi odpadami komunalnymi, a także zepsutą żywność i płyny, które sprawiają, że cała zawartość pojemnika staje się bezużyteczna. Jeśli faktycznie chcemy, aby nasze ubrania trafiły do potrzebujących rodzin, należy oddać je wyprane i wyprasowane w specjalnych punktach PCK. Szczegółowe informacje można uzyskać w Małopolskim Oddziale Okręgowym PCK.

Na każdym kontenerze oznaczonym logo PCK widnieje numer telefonu do lokalnego oddziału organizacji, pod który można zadzwonić w razie wystąpienia nieprawidłowości - uszkodzenia pojemnika lub przepełnienia.

[email protected], fot. czytelnik







Dziękujemy za przesłanie błędu