Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
04/10/2019 - 12:10

Przemierzyli beskidzkie szlaki, aby uczcić pamięć Kazimierza Pułaskiego

Po raz 51. młodzież szkół podstawowych i średniej z Gminy Krynica i Muszyna wyruszyła na szlaki Beskidu Sądeckiego, aby uczcić pamięć wielkiego polskiego generała i patrioty Kazimierza Pułaskiego. W sumie w rajdzie uczestniczyło 91 osób.

Generał Kazimierz Pułaski to wyjątkowa, historyczna postać. Wybitny strateg, autor wielu sposobów prowadzenia walki podjazdowej. Urodził się w 1745 roku w Warszawie, bardzo szybko podjął walkę narodowowyzwoleńczą w ramach Konfederacji Barskiej. Był jednym z przywódców tego wydarzenia. Zmuszony do emigracji, stał się symbolem wartości takich, jak "Bóg, Honor, Ojczyzna".

11 października w Stanach Zjednoczonych obchodzony jest Dzień Pamięci Generała Pułaskiego (General Pulaski Memorial Day), który ustanowiono w 1929 roku. 

Aby uczcić pamięć wielkiego polskiego generała i patrioty oraz spędzić aktywnie czas, oddział PTTK im. Romana Nitribitta w Krynicy-Zdroju zorganizował 51. Rajd Szlakiem Kazimierza Pułaskiego. Uczestniczyli w nim uczniowie szkół podstawowych i średniej  z Krynicy-Zdroju, Tylicza,Piorunki oraz Złockiego, w sumie 91 osób.

Trasa rajdu wiodła z Powroźnika, na Kidałki, następnie przez Malnik do Muszyny. Przemierzając ją uczestnicy meldowali się w dwóch punktach kontrolnych, w których odpowiadali na pytania z zakresu topografii Beskidu Sądeckiego, zasad udzielania pierwszej pomocy oraz biografii Kazimierza Pułaskiego i historii Konfederacji Barskiej.

Meta rajdu usytuowana była przy Dworku Starostów w Muszynie, w miejscu związanym z Kazimierzem Pułaskim, który w 1770 roku przebywał tutaj w czasie Konfederacji Barskiej. Jako jeden z jej dowódców pobrał od ówczesnego starosty muszyńskiego Fihausera daninę wojenną (tzw. „pogłówne”) w wysokości 4 905 zł.

Na mecie każdy uczestnik otrzymał okolicznościową odznakę, słodycze oraz gorący posiłek. 

W ramach rajdu przeprowadzono dwa konkursy: międzyszkolny i drużynowy. W kategorii szkół podstawowych zwyciężył Zespół Szkolno-Przedszkolny ze Złockiego, natomiast w kategorii szkół ponadpodstawowych-Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II z Krynicy-Zdroju.

W rywalizacji drużynowej na pierwszych miejscach uplasowały się drużyny:  nr 1 ze Złockiego i nr 1 z Krynicy-Zdroju. Zwycięskie szkoły otrzymały puchary, zaś najlepsze drużyny - atrakcyjne nagrody rzeczowe.

(MK) fot. PTTTK Krynica-Zdrój,

Żródło: PTTK Krynica-Zdrój
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu