Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 lutego. Imieniny: Bettiny, Konrada, Mirosława
22/02/2015 - 13:12

Nowy Sącz: Naprotechnologia rozwiązaniem problemu niepłodności

Od niedawna w parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu prowadzi działalność duszpasterską ks. Paweł Marzec. Obronił on, pierwszy w kraju, doktorat z zakresu naprotechnologii.
Ksiądz Paweł Marzec pochodzi z Tarnowa. Przez 3 lata był wikariuszem w Żabnie, następnie 4 lata studiował teologię moralną w Lublinie na KUL-u, gdzie też obronił, pierwszy w Polsce, doktorat podejmujący problematykę naprotechnologii.

Poza pracą w parafii zajmuje się duszpasterstwem studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Promuje też skuteczne i etycznie poprawne rozwiązania dla par borykających się z niepłodnością.

- Naprotechnologia jest całościową troską o płodność ludzką, nie tylko w aspekcie medycznym - wyjaśnia ks. Paweł Marzec. - W sensie psychologicznym naprotechnologia jest troską o więź małżeńską, a także oferuje wsparcie duchowe.

Marzeniem księdza Marca jest powstanie w diecezji tarnowskiej specjalistycznej poradni troski o płodność, na wzór istniejącej w Licheniu. Przygotowuje też do druku książkę o naprotechnologii. Będzie to popularnonaukowa wersja jego doktoratu.

Ksiądz Marzec zdobytą wiedzę chce wykorzystać w Nowym Sączu. W tym celu odbyło się już spotkanie z kilkudziesięcioma księżmi spowiadającymi w bazylice.

- Dzięki uzyskanej wiedzy księża będą mogli pokierować ludzi potrzebujących pomocy do specjalistów. Dwie instruktorki naprotechnologii pracują w Tarnowie. Uczą one Modelu Creighton, dzięki któremu lekarz naprotechnolog może postawić właściwą diagnozę i zalecić odpowiednie leczenie przyczynowe. - wyjaśnia ks. Marzec.


NaProTECHNOLOGY (Natural Procreative Technology), czyli Wsparcie Naturalnej Prokreacji, jest to nowa gałąź medycyny w zakresie zdrowia reprodukcyjnego ukierunkowana na dobrą diagnostykę i skuteczne leczenie. W obserwowaniu płodności i diagnozowaniu zaburzeń zdrowia rozrodczego posługuje się prostą, wystandaryzowaną obserwacją biomarkerów płodności w cyklu miesiączkowym, czyli Modelem Creighton. Korzysta ona z najnowszych osiągnięć ginekologii, chirurgii, endokrynologii – to jednym słowem dobra medycyna.
Jej twórcą jest prof. Thomas Hilgers z Omaha w stanie Nebraska w USA.

NaProTECHNOLOGY to propozycja dla kobiet od okresu dojrzewania aż po menopauzę. Metoda ta służy nie tylko możliwie najłatwiejszemu poczęciu dziecka, ale stanowi też profilaktykę zdrowotną. Może być stosowana przez kobiety nieplanujące poczęcia dziecka. To system wczesnego ostrzegania przed problemami zdrowotnymi.
Więcej informacji na stronie: www.fccp.pl

(Rob)
Fot. www.fccp.pl
Źródło: własne, www.fccp.pl
 


Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020