Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 kwietnia. Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa
11/06/2022 - 13:30

Nie uwierzycie, kim był pradziadek prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego

W historii relacji polsko-rumuńskich pojawiało się wiele ciekawych postaci. Jedną z najbardziej charakterystycznych był Lucjan Skupiewski – lekarz, społecznik, polityk, który w okresie międzywojennym pełnił nawet funkcję mera Bukaresztu. Przyjaźnił się z królem Karolem II, było mu też dane poznać Józefa Piłsudskiego. Co ciekawe, był dalekim krewnym Lecha i Jarosława Kaczyńskich. Ta niezwykle barwna postać wciąż czeka na odkrycie.

Lucjan Skupiewski urodził się w 1876 roku w Warszawie. Jego ojciec Józef wkrótce zdecydował się na emigrację. Rodzina najpierw przeniosła się do Francji, a następnie do Belgii. Ostatecznie osiadła jednak w Bukareszcie. Był to czas, w którym miasto przyciągało wielu emigrantów. Młode państwo dawało specjalistom z całego świata wiele możliwości, a rodzina Skupiewskich jest na to kolejnym przykładem. Józef szybko dorobił się sporego majątku, co pozwoliło na solidne wykształcenie dzieci. Lucjan skończył prestiżowe liceum im. Gheorghe Lazăra, a następnie poszedł na medycynę.

Choć w domu Skupiewskich mówiło się po polsku, to rodzina szybko zaaklimatyzowała się w stolicy Rumunii. Józef Skupiewski jako pierwszy zaangażował się w działalność polityczną. Był związany z Partią Narodowo-Liberalną, która w tym czasie dominowała na rumuńskiej scenie politycznej. Wkrótce w ślady ojca miał też pójść jego syn. Najpierw poświęcił się on jednak karierze lekarskiej. W 1902 roku skończył studia, podczas których wyspecjalizował się w chirurgii, ginekologii i położnictwie. Wkrótce potem rozpoczął praktykę lekarską w szpitalu “Filantropia”.

Lekarz i filantrop

Na początku Lucjan Skupiewski asystował słynnemu profesorowi Constantinowi Angelescu. Prawdopodobnie on także miał wpływ na to, że młody lekarz zaangażował się w politykę (Angelescu od 1901 do 1939 roku był posłem lub senatorem każdej kadencji, kilkukrotnie pełnił funkcję ministra, a raz nawet premiera). Na początku Lucjan Skupiewski piął się jednak po szczeblach lekarskiej kariery i już w 1916 roku zarządzał wszystkimi szpitalami w Bukareszcie. Był to niezwykle trudny czas, gdyż Rumunia przystąpiła wówczas do wojny po stronie państw ententy, a z frontu napływały transporty z rannymi.

W początkowej fazie zmagań Rumunia starała się zająć jak najwięcej terytorium Siedmiogrodu, zamieszkiwanego w większości przez Rumunów. Wkrótce jednak nastąpił niemiecko-bułgarski kontratak z południa. Rząd rumuński ewakuował się na teren północnej Mołdawii, a Bukareszt opanowali Niemcy. Podczas okupacji Skupiewski ponownie działał w szpitalu Filantropia. Angażował się w tym czasie w działalność społeczną, wspierając między innymi samotne matki. Szybko zyskał popularność i stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych lekarzy Bukaresztu.

Rumuński polityk, który nie zapomniał o Polsce

Po I wojnie światowej Lucjan Skupiewski zaangażował się w działalność polityczną. Parokrotnie zasiadał w radzie miasta Bukaresztu, a w 1923 roku przez kilka miesięcy pełnił nawet funkcję mera. W tym samym czasie nastąpił rozkwit relacji polsko-rumuńskich. W 1921 roku oba kraje podpisały układ o wzajemnej pomocy w przypadku agresji sowieckiej. W okresie międzywojennym Józef Piłsudski parokrotnie odwiedził Bukareszt i spotykał się wtedy m.in. ze Skupiewskim. O jego ówczesnym statusie świadczy fakt, że przyjaźnił się m.in. z królem Karolem II.

“Doktor Lucjan Skupiewski niewątpliwie poprzez swą działalność społeczno–polityczną dowiódł, że przedstawiciele Polonii mogą stanowić wartość dodaną dla społeczeństw, wśród których przyszło im mieszkać i tworzyć. Z pewnością na uznanie zasługuje fakt, iż osiągnął swoje cele zachowując polskość, nie wyrzekając się związków z krajem” - pisał prof. Andrzej Dubicki, autor książki pt. „Lucjan Skupiewski. Biografia społeczno–polityczna”. Niestety, wkrótce wybuchła II wojna światowa i rządy komunistów. Na kilkadziesiąt kolejnych lat relacje pomiędzy Polską a Rumunią uległy degradacji.

Zapomniany pradziadek braci Kaczyńskich

Lucjan Skupiewski zmarł w Bukareszcie w 1949 roku w wieku 73 lat. Został pochowany na katolickim cmentarzu Bellu, gdzie znajdują się groby wielu przedstawicieli rumuńskiej polonii. Ciekawostką jest to, że Skupiewski ma związki z rodziną Kaczyńskich. Jego żoną była bowiem Zofia Ajdukiewicz - córka polskiego malarza, który również wyemigrował do Rumunii. Z tego związku narodziła się córka Kornelia Zoe. Po rozwodzie Zofia z córką wróciły do Polski, gdzie Kornelia Zoe wyszła za mąż za Wincentego Jasiewicza. Mieli trzech synów i córkę Jadwigę, matkę Lecha i Jarosława Kaczyńskich.

Lucjan Skupiewski był niewątpliwie barwną postacią, która w bardzo pozytywny sposób zapisała się zarówno w historii Bukaresztu, jak i relacji polsko-rumuńskich. Mimo to nie utrwalił się on w świadomości mieszkańców obu krajów. Michał Torz, ISW, fot. JB







Dziękujemy za przesłanie błędu