Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
19/04/2024 - 14:15

Na kogo tym razem postawią sądeczanie? Tak głosowaliśmy poprzednio do europarlamntu

Kto zostanie europosłem? Która partia będzie cieszyła się największym poparciem w naszym regionie? Kolejne wybory zbliżają się wielkimi krokami. Pięć lat temu równych sobie nie miało Prawo i Sprawiedliwość. Partia Jarosława Kaczyńskiego wygrała z ogromną przewagą również w Nowym Sączu.

Wybory europarlamentarne 20224

W najbliższą niedzielę czeka nas II tura wyborów samorządowych. W gminach, w których żaden z kandydatów nie uzyskał 50 procent głosów odbędzie się dogrywka. W powiecie nowosądeckim dojdzie do niej w Krynicy oraz Piwnicznej.

Kolejne wyborcze rozstrzygnięcia czekają nas jednak również w czerwcu. Maraton trwa w najlepsze. Wybierzemy wówczas naszych przedstawicieli do europarlamentu. Przypomnijmy, że naszemu krajowi przysługują 53 mandaty.

Przed pięciu laty w eurowyborach zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość. Swoich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim ma również Koalicja Europejska (Platforma Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Nowoczesna, Zieloni) i Wiosna Roberta Biedronia. Jak wyniki wyglądały w naszym regionie?

Z okręgu nr 10 obejmującego województwo małopolskie i świętokrzyskie mandaty uzyskali: Róża Grafin von Thun und Hohenstein, Adam Jarubas (Koalicja Europejska), Patryk Jaki, Ryszard Legutko, Beata Szydło i Dominik Tarczyński (Prawo i Sprawiedliwość). 

Ostatnie wybory do Parlamentu Europejskiego w Nowym Sączu

W samym Nowym Sączu PiS zdobyło ponad 54 proc. głósów. Najwięcej osób poparło Beatę Szydło (7475 głosów). Wysokie wyniki uzyskali także Patryk Jaki (4124 głosy) oraz Arkadiusz Mularczyk (3100 głosów), który jednak ostatecznie europosłem nie został. Na liście była również chociażby Barbara Bartuś. Jej wynik także nie pozwolił na zasiadanie w europarlamencie.

W Koalicji Europejskiej, biorąc pod uwagę sądeckie rezultaty, prym wiodła Róża Thun (równe 6 tys. głosów). Nieco ponad 1300 osób przekonał do siebie też Adam Jarubas. Z kolei w przypadku Wiosny najlepszy wynik wykręcił śp. Jakub Bocheński (687 głosów). Mandatu jednak nie uzyskał. 

Ponad tysiąc sądeczan zagłosowało również na Konfederację oraz Kukiz’15. Żadne z ugrupowań nie przekroczyło jednak w skali kraju progu wyborczego, przez co nie ma swoich przedstawicieli w europarlamencie.

Do urn w 2019 roku ruszyło w Nowym Sączu łącznie ponad 32,5 tys. mieszkańców. W skali kraju frekwencja wyniosła natomiast ponad 45 proc. 

Kolejne rozstrzygnięcia poznamy już 9 czerwca. Wkrótce ruszy także intensywna kampania wyborcza. Do 2 maja komitety mają czas na zgłaszanie list z kandydatami na europosłów. ([email protected], fot.: IM/ zdjęcie ilustracyjne)Dziękujemy za przesłanie błędu