Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 5 sierpnia. Imieniny: Emila, Karoliny, Kary
20/07/2021 - 13:10

Mural z Kaczyńskim, teraz z Wałęsą. Dlaczego magister Mors idzie w politykę?

Postawił na sztukę uliczną. Jego murale znają nie tylko sądeczanie. Także mieszkańcy innych polskich miast. Te ostatnie wywołują ogólnopolską dyskusję. Przyobleczony w mgiełkę tajemniczości nasz lokalny artysta, nazywający siebie magistrem Morsem, poszedł w politykę. Niedawno namalował Jarosława Kaczyńskiego, teraz Lecha Wałęsę. Czy chodzi o wzbudzanie skrajnych emocji u odbiorców jego sztuki czy o przemyślaną strategię promowania biznesu, z którego żyje.

Rankiem pod wiaduktem na Węgierskiej w Nowym Sączu zwalniały samochody. Kierowcy i przechodnie z ciekawością zerkali na nowy mural magistra Morsa, który kończył swoje najnowsze dzieło. Niedawno był Jarosław Kaczyński, teraz pojawił się jego polityczny, zapiekły wróg, Lech Wałęsa.

Chodzi o panu o wywołanie skrajnych emocji odbiorców pana ulicznej sztuki? – pytamy.
- Po prostu się obudziłem i pomyślałem, że namaluję Wałęsę.

Ot tak, po prostu?
-
Tak się dzieje w mojej twórczości. Czasem to zwykły impuls. Poza tym, od kilku lat maluję różne postacie na moich muralach. Zazwyczaj pojawiają to ci, którzy w jakiś sposób pojawili się w moim życiu. 

A może w przypadku Kaczyńskiego i Wałęsy to przemyślana strategia na promocję własnego biznesu? W końcu żyje pan z malowania murali. Im głośniej o panu, tym lepiej. O muralu z prezesem PiS pisały ogólnopolskie media.
- Dlaczego to robię? Tak naprawdę interesuje mnie reakcja ludzi na ulicy.  Rozmawiają ze mną, kiedy maluję i komentują to też w Internecie. Ja to po prostu lubię. A inspiracją czerpię z życie i to co mnie otacza.

Jak  dodaję Brodowski, interpretacja należy jego odbiorców, a murale z założenia mają być wieloznaczne. - Ktoś kto lubi Jarosława Kaczyńskiego będzie mówił, że mural jest świetny, ktoś kto  jest jego przeciwnikiem, odbierze to jako żart czy satyrę – mówi magister Mors, o którym więcej można przeczytać w wywiadzie "Sądeczanina"  Magister Mors. Zdolny malarz i sprawny menadżer

Jakie reakcje wzbudzi Lech Wałęsa? Czy podzieli los Jarosława Kaczyńskiego oblanego farbą?  Czytaj też Sportowa ciąża jak wspólne dobro. Wylał się hejt z sieci na Justynę Kowalczyk  (jagienka.michalik@sadeczanin.info) fot.jmDziękujemy za przesłanie błęduMiesięcznik Sądeczanin sierpień 2021