Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
29/10/2020 - 15:30

Łososina Dolna nie tylko podniebny raj dla turystów

Czas pędzi jak szalony. Ledwie był początek października, a już trzewna się z nim żegnać. Ten miesiąc w kalendarzu „Sądeczanina”, należał do Gminy Łososina Dolna. W tym roku przewodnim tematem kalendarza jest sport na Sądecczyźnie.

Każdy miesiąc w kalendarzu "Sądeczanina" ma swojego bohatera. W październiku w roli głównej wystąpiła gmina Łososina Dolna.  To wymarzone miejsce do uprawiania sportu i turystyki.

Leży na wschodnich krańcach Beskidu Wyspowego. Wschodnią granicę gminy stanowi Jezioro Rożnowskie. Góra Św. Justa (486 m n.p.m.) dzieli obszar na dolinę Łososiny i dolinę Dunajca. Krajobraz urozmaicają liczne wzgórza, wśród których wyróżniają się: Jaworz (921 m n.p.m.) i Chełm (793 m n.p.m.) tworzące Pasmo Łososińskie oraz szczyty Ostrej (455 m n.p.m.), Witkówki (471 m n.p.m.) i Sadowej (490 m n.p.m.).

Zielona łąka”, jak na Lotnisko Aeroklubu Podhalańskiego w Łososinie Dolnej mówią czasem jego członkowie, jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów w krajobrazie gminy. Można tam  odbyć szkolenie szybowcowe czy samolotowe, albo po prostu wsiąść do skrzydlatej maszyny i odbyć lot widokowy nad okolicą.

Żeby trafić na jedyne w regionie lotnisko, niepotrzebne są skomplikowane wskazówki. „Zielona łąka” znajduje się w Łososinie Dolnej tuż przy drodze krajowej nr 75 łączącej Nowy Sącz z Krakowem. Od 1960 r., kiedy to rozpoczyna się historia tego miejsca, panuje tu niepodzielnie utworzony w 1956 r. Aeroklub Podhalański im. Leopolda Kwiatkowskiego (zobacz: Z gór do Łososiny – historia lotnictwa na Sądecczyźnie).

Złapać wiatr w żagle, popływać w czystej wodzie, leniwie się poopalać, a może zarzucić wędkę i złapać świeżego szczupaka na kolację? Na Jeziorem Rożnowskim, które jest największą atrakcją przyrodniczą i turystyczną gminy, nie brak atrakcji dla amatorów sportów wodnych, miłośników kąpieli słonecznych, wędkarzy i wszystkich, którzy lubią mniej lub bardziej aktywny wypoczynek z wodą i przyrodą w roli głównej.

Jezioro Rożnowskie wyznacza wschodnią granicę gminy. Jest to zbiornik zaporowy, który powstał w wyniku spiętrzenia rzeki Dunajec, w celu wybudowania Elektrowni Rożnów (zobacz: Historia wodą pisana). Zajmuje powierzchnię ok. 16 km kw., liczy od 18 do 20 km długości (zależnie od stanu wody) oraz średnio 1 km szerokości. Głębokość w niektórych miejscach osiąga 35 m.

Choć jezioro powstało przede wszystkim dlatego, by chronić Dolinę Dunajca przed powodziami i pełnić funkcję energetyczną, postrzegane jest przede wszystkim jako miejsce do aktywnego wypoczynku. Działalność turystyczno-rekreacyjna koncentruje się w miejscowościach gminy położonych nad akwenem: Znamirowicach, Tabaszowej i Tęgoborzy.

Poza szybownictwem i sportem wodnym można jeszcze poszaleć na rowerze.  Duże różnice wysokości między dolinami rzek i potoków a otaczającymi je grzbietami Pogórza Rożnowskiego i Beskidu Wyspowego sprawiają jednak, że podróżując proponowanymi trasami niejednokrotnie trzeba włożyć dużo wysiłku w ich pokonanie. Nagrodą są jednak wspaniałe widoki na Beskid Sądecki i Wyspowy, Pogórze oraz Tatry, jak i bezpośredni kontakt z duchami historii, śpiącymi w spotkanych po drodze zabytkowych budowlach. A po wszystkim można odpocząć na jednej z plaż położonych nad Jeziorem, popływać rowerem wodnym czy kajakiem, złowić rybę, rozbić namiot lub zakwaterować się np. w jednym z licznych gospodarstw agroturystycznych.







Dziękujemy za przesłanie błędu