Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 18 stycznia. Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
03/01/2020 - 21:50

Krynica: zabytkowa willa Romanówka, po liftingu jak nowa!

Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju, filia nowosądeckiego Muzeum Okręgowego w lutym otworzy drzwi dla zwiedzających. Po półrocznym liftingu zabytkowa willa, w której mieści się ta kulturalne placówka, jest jak nowa!

Willa „Romanówka”, w której mieści się Muzeum Nikifora znajduje się przy Bulwarach Dietla 19. Budynek wzniesiony został w 1850 roku. Wcześniej znajdował się przy ulicy Piłsudskiego. Po przeniesieniu na nowe miejsce, został wyremontowany i oddany do użytku w grudniu 1994 roku. Od tej pory, aż do czerwca 2019 roku w obiekcie nie była przeprowadzana żadna gruntowna modernizacja.

W ramach remontu wymieniono centralne ogrzewanie, docieplono stropy, odnowiono sale wystawiennicze. Renowację przeszedł dach, elewacja budynku, wymiano posadzki i podesty balkonowe, rynny, okna i drzwi. Powstały też udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, żeby obiekt był całkowicie dostępny dla każdego.

Do stałej ekspozycji muzeum należą obrazy, fotografie oraz wszelkie pamiątki po Nikiforze, malarzu prymitywiście. Są wśród nich pojemniki na farby, pędzle, kawałki papieru, na których tworzył, listy oraz narysowany przez niego modlitewnik.

Prace remontowe w muzeum zakończyły się pod koniec 2019 roku. Uroczyste otwarcie placówki po liftingu odbędzie się 31 stycznia 2020 roku. Na generalną modernizację zabytkowej, XIX-wiecznej willi muzeum otrzymało środki unijne oraz z budżetu Województwa Małopolskiego w wysokości 1 382 303 zł.

(MK) fot. aut.







Dziękujemy za przesłanie błędu