Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 22 kwietnia. Imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji
01/03/2024 - 13:50

Kalendarz świąt wartych uwagi w marcu. Tych dat nie można przegapić

Jakie święta czekają na nas tego roku w marcu? Warto zajrzeć do kalendarza. Niektórych dni po prostu nie można przegapić!


1 marca 
Międzynarodowy Dzień Ochrony Cywilnej. Celem tego dnia jest zwrócenie uwagi na działalność tej organizacji. Obrona cywilna zajmuje się ochroną ludności - działa w razie wypadków, katastrof i klęsk żywiołowych.

3 marca 
Międzynarodowy Dzień Pisarzy. W tym dniu wspominamy swoich ulubionych twórców, pokazując miłość do literatury. Możemy tego dnia oddać się lekturze książek ulubionego autora.
Światowy Dzień Dzikiej Przyrody. Data upamiętnia podpisanie konwencji waszyngtońskiej o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES). Ma za zadanie zwrócić uwagę na problem przestępczości przeciwko dzikim zwierzętom.
Światowy Dzień Słuchu. Przypomina nam, że ważna jest profilaktyka słuchu i wspieranie osób niesłyszących.

8 marca
Międzynarodowy Dzień Praw Kobiet i Dzień Kobiet. Jedno z ważniejszych świąt dla feministek. Tego dnia zwracamy szczególną uwagę na zasługi kobiet.

10 marca 
Dzień Mężczyzn. W Polsce jest to święto mało popularne, ale warto zwrócić na nie uwagę i docenić mężczyzn.

11 marca 
Dzień Sołtysa. Okazanie wdzięczności osobom pełniącym funkcje sołtysa, którzy dbają o wsie.

17 marca 
Międzynarodowy Dzień Inwalidów. Wypada zawsze w trzecią niedzielę marca. Podobnym świętem, o nieco większym zasięgu globalnym, jest obchodzony 3 grudnia Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, 

21 marca 
Światowy Dzień Zespołu Downa. Data nie jest przypadkowa, dzień dotyczy osób mających dodatkowy chromosom w 21 parze. Symbolem chorych są kolorowe skarpetki, tego dnia więc zakładamy kolorowe skarpety.
Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową. Dzień utworzony na pamiątkę masakry w Południowej Afryce.

24 marca
Niedziela Palmowa. Tego dnia katolicy święcą palmy zgodnie z tradycją. Na pamiątkę przybycia Jezusa do Jerozolimy i jest to pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia.
Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów. Data wybrana na pamiątkę dnia kiedy to w wyniku donosu Niemcy zamordowali całą rodzinę wraz z ukrywającymi się u nich Żydami.

28 marca, 29 i 30 - to kolejno Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota.
31 marca - Wielkanoc.

(M.H i M.W)Dziękujemy za przesłanie błędu