Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 2 maja. Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta
02/04/2023 - 15:35

To już dziś! Niedziela Palmowa – dlaczego przynosimy do kościołów zdobione gałązki?

Niedziela Palmowa jest dniem upamiętniającym uroczysty wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. W tym dniu w świątyniach wierni wsłuchują się w słowa Męki Pańskiej i przynoszą ze sobą piękne, kolorowe palmy, które zostają poświęcone przez kapłana.
To już dziś! Niedziela Palmowa – dlaczego przynosimy do kościołów zdobione gałązki?


Zobacz także: Po co nam palmy i dlaczego dziś czytamy Mękę Pańską? Pamiętajmy o tradycji

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało na swojej stronie tekst, który wyjaśnia, czym jest Niedziela Palmowa.

Okazuje się, że jest ona zwana także Niedzielą Męki Pańskiej, natomiast w polskiej tradycji ludowej nazywa się ją również Kwietną lub Wierzbną. Ten dzień został ustanowiony na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, kiedy mieszkańcy miasta witali Go, wymachując gałązkami palmowymi. Rzucanie Jezusowi pod nogi palmowych liści dało początek nazwie Niedziela Palmowa, która rozpoczyna Wielki Tydzień. Podczas liturgii Niedzieli Palmowej odczytuje się w kościołach ewangeliczny opis powitania Chrystusa w Jerozolimie. W tym dniu również święci się palmy.

Tradycyjne polskie palmy wielkanocne wizualnie niewiele mają wspólnego z tymi, które rosną na Bliskim Wschodzie, jednak symbolizują to samo, czyli triumf i radość. Nasze palmy są zrobione z gałązek wierzbowych, które często są upiększane cisem, barwinkiem, bukszpanem, czy też widłakiem oraz papierowymi kwiatami.

Palma wielkanocna, rytuały i nasi przodkowie

- Z palmą wielkanocną wiązało się wiele wierzeń i praktyk. Nasi przodkowie wykorzystywali ją zaraz po jej poświęceniu, jak i przez cały rok do różnych rytuałów. Po wyjściu z kościoła uderzali się świeżo poświęconymi palmami, po powrocie do domu dotykano nią domowników i zwierzęta. Chłostanie palmą miało pobudzić siły witalne uderzanego i przekazać mu energię, siły żywotne i rozrodcze.

Gałązkom wierzbowym z palm wielkanocnych przypisywano właściwości lecznicze. Po przyjściu z kościoła domownicy mieli połknąć jedną bazię z palmy, by uchronić się od chorób gardła i bólów zębów. Kawałki bazi mieszano z paszą i podawano je zwierzętom, chcąc zabezpieczyć je przed chorobami.

Według ludowych wierzeń poświęcona palma miała zabezpieczać gospodarstwo i domowników przez cały rok. Wierzbowe witki stawiano w oknie podczas burzy, by chroniły budynki od piorunów i pożaru. Uderzano nimi bydło wypędzane wiosną po raz pierwszy na pastwisko. Wkładano pod pierwszą skibę podczas orki, by zabezpieczały uprawy przed wyschnięciem, gradem, szkodnikami i zapewniły wysokie plony, oraz do uli, żeby pszczoły dobrze się rozmnażały i dawały dużo miodu.

Poświęcona palma według wierzeń ludowych miała właściwości sakralne, dlatego przechowywano ją do następnego roku za świętym obrazem, a gdy nadszedł czas przygotowania nowej, starą palono, ponieważ jako przedmiot święty nie mogła się poniewierać. – czytamy na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Błogosławienie palm ma swój początek w końcu IV wieku i początkowo zwyczaj ten był związany jedynie z Jerozolimą, której mieszkańcy chcieli nawiązać do scen ewangelicznych, opisujących wjazd Jezusa do Świętego Miasta. W Afryce i Europie skupiano się wówczas przez cały Wielki Tydzień wyłącznie na Męce Pańskiej. Połączenie tych dwóch tradycji nastąpiło na przełomie IX i X wieku na terenach dzisiejszej Francji. Chrześcijanie zbierali się poza murami miast i wędrowali do świątyni w uroczystym pochodzie. Wówczas kapłani błogosławili palmy, odmawiając modlitwę i kropiąc je wodą święconą. Do Polski i Rzymu zwyczaj ten trafił dopiero w XI wieku.

To już dziś! Niedziela Palmowa – dlaczego przynosimy do kościołów zdobione gałązki?
Zobacz też: Wielkanocna palma w centrum miasta jak dzieło sztuki. Jak ją zrobił małżeński duet [ZDJĘCIA]

Parafia w Marcinkowicach i Gminny Ośrodek Kultury w Chełmcu zorganizowały konkursy na palmę wielkanocną!

W parafii w Marcinkowicach przypomniano w ogłoszeniach parafialnych o trwającym konkursie na palmę wielkanocną. Wierni przynieśli już wiele pięknych palm, w różnych rozmiarach, które pozostawili w kościele parafialnym pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Marcinkowicach. Palmy te wezmą również udział w XXVIII Konkursie Palm Wielkanocnych w Gminie Chełmiec, organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Chełmcu. W konkursie tym biorą udział wszystkie palmy, złożone w kościołach na terenie gminy Chełmiec (po spełnieniu wymogów regulaminu, dostępnego na stronie Gminnego Ośrodka Kultury). (D. Wojda), fot. Pixabay







Dziękujemy za przesłanie błędu