Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
04/12/2021 - 07:20

ISPI - włoskie okno na świat. Think tank o uznanej marce na świecie

ISPI to najważniejszy włoski think tank, który w swoich badaniach skupia się nad najważniejszymi aspektami dynamiki dzisiejszych relacji międzynarodowych. Poza rozbudowaną działalnością badawczą instytut organizuje również liczne konferencje, w tym kluczowe spotkanie obszaru morza śródziemnego - MED.

  • Założony w 1934 roku ISPI to czołowy włoski think tank o uznanej na całym świecie marce.
  • Poza działalnością ściśle badawczą, ISPI organizuje najważniejszą włoską międzynarodową konferencję o tematyce polityczno-gospodarczo-społecznej - MED.
  • Instytut odpowiadał za przygotowanie tegorocznego T20, czyli „banku pomysłów” G20, służącego za naukowe rekomendacje dla liderów państw skupionych w grupie.

Włoski think tank nr 1
ISPI, a właściwie: Instytut Studiów nad Polityką Międzynarodową (Istituto per gli Studi di Politica Internazionale), powstał w 1934 roku dzięki inicjatywie młodych włoskich intelektualistów z uniwersytetów w Mediolanie i Pavii. Dziś jest to jeden z czołowych instytutów badawczych na świecie, który jako jedyny we Włoszech oraz jako jeden z nielicznych w Europie może pochwalić się udanym łączeniem działalności badawczej z edukacją oraz organizacją konferencji.

Jak sama nazwa wskazuje, ISPI zajmuje się szeroko pojętymi zagadnieniami związanymi z polityką międzynarodową. W swoich badaniach nie ogranicza się jednak wyłącznie do aspektów politycznych, bardzo często poruszając także kwestie społeczne i gospodarcze. Najważniejsze wyniki badań publikowane są w regularnie wydawanych raportach oraz „policy papers”.

W ramach instytutu działa kilka obserwatoriów skupiających czołowych analityków i badaczy (łącznie jest ich w ISPI ponad 50) w danej dziedzinie. I tak należy wyróżnić tutaj takie obszary tematyczne jak: Cyberbezpieczeństwo; Geoekonomia; Radykalizacja i Terroryzm Międzynarodowy; Bliski Wschód i Północna Afryka; Infrastruktura; Rosja, Kaukaz i Azja Centralna; Azja; Europa i Globalny Ład. Dodatkowo, działalność badawcza zorganizowana jest według odpowiednich programów (m.in. Bezpieczeństwo Energetyczne, Globalne Miasta, Migracje, Religie i Relacje Międzynarodowe).

ISPI może pochwalić się również dobrą i stałą współpracą z około 80 innymi think tankami z całego świata, dzięki czemu badania instytutu stają się jeszcze bardziej pogłębione i cenne dla potencjalnych odbiorców. A wśród nich znajdziemy nie tylko głodnych wiedzy geopolitycznych hobbistów oraz studentów, ale i liczne firmy oraz przedstawicieli świata polityki i organizacji pozarządowych.

Renoma ISPI potwierdzana jest regularnie w prestiżowym zestawieniu najlepszych think tanków na świecie publikowanym corocznie przez Uniwersytet w Pensylwanii. W ostatnim raporcie za rok 2020, który został opublikowany na początku tego roku, ISPI zajęło 23 miejsce w rankingu najlepszych nieamerykańskich instytutów badawczych (kolejny przedstawiciel Włoch - IAI był dopiero 52). W analogicznym zestawieniu wliczającym również amerykańskie instytucje ISPI zajęło 28 pozycję.

Poza tym ISPI może pochwalić się uznaniem za nr 19 wśród najlepszych think tanków zajmujących się tematyką polityki międzynarodowej. Instytut został wyróżniony pierwszym miejscem za najlepszą współpracę instytucjonalną angażującą dwa lub więcej think tanków. Znajduje się również na 4 miejscu w zestawieniu najlepiej zarządzanych ośrodków, a organizowana przez ISPI konferencja MED została uznana za trzecią najlepszą konferencję organizowaną przez think tanki. Najniższym miejscem na podium ISPI może pochwalić się również w rankingu najlepszych sieci współpracy think tanków.

Jednak ISPI to nie tylko badania i konferencje. Istotnym punktem działalności instytutu jest ISPI School, czyli oferta edukacyjna skierowana nie tylko do studentów, ale i wszystkich tych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę z zakresu stosunków międzynarodowych. Poza studiami magisterskimi, ISPI School oferuje szereg specjalistycznych kursów, szkoleń, wyjazdów studyjnych oraz staży. W CV wielu osób kierujących ministerstwami i ważnymi włoskimi firmami można znaleźć punkt wskazujący na dyplom uzyskany właśnie na ISPI School.

MED - śródziemnomorski dialog
Od kilku lat najważniejszą inicjatywą ISPI jest bez wątpienia MED – Mediterranean Dialogues, czyli odbywająca się już od 2015 roku w Rzymie jedna z najważniejszych europejskich konferencji. Wydarzenie organizowane jest przy wsparciu włoskiego ministerstwa spraw zagranicznych i współpracy międzynarodowej. Spotkanie odbywa się tradycyjnie na przełomie listopada i grudnia i przez trzy dni skupia najwyższych przedstawicieli państw z regionu morza śródziemnego, najważniejsze ośrodki badawcze i kluczowe dla obszaru firmy.

W tym roku swój udział zapowiedzieli m.in. premier Libii, wicepremier Izraela, ministrowie spraw zagranicznych Włoch, Portugalii, Libanu, Arabii Saudyjskiej, Bahrajnu, Palestyny, sekretarz generalny Ligi Arabskiej oraz dwóch komisarzy europejskich (Paolo Gentiloni oraz Oliver Varhelyi). W minionych edycjach wystąpiły takie postacie jak: Abdullah II ibn Husejn, Giuseppe Conte, David Sassoli, Josep Borell Fontelles, Siergiej Ławrow, Jean Yves Le Drian, Heiko Maas, Qu Dongyu, Alessandro Profumo, Romano Prodi.

Rzymskiemu spotkaniu towarzyszy szereg mniejszych wydarzeń organizowanych w różnych krajach, mający na celu przygotowanie do właściwego wydarzenia i pogłębienie regionalnych zagadnień. Gdy już „droga do Rzymu” dobiegnie końca, program właściwej konferencji opiera się na czterech filarach: Wspólny Dobrobyt, Wspólne Bezpieczeństwo, Migracja, Społeczeństwo Obywatelskie i Kultura. W agendzie wydarzenia znajduje się około 40 wydarzeń, wśród nich: sesje, panele dyskusyjne, rozmowy i prezentacje. Wszystko opakowane w najlepszym włoskim stylu z perfekcyjnie dobranym motywem muzycznym, spotami reklamującymi, nagłośnieniem, oświetleniem i wystrojem wnętrz.

Intelektualny wymiar G20
Ten rok był szczególną okazją do zaprezentowania przez ISPI pełni swoich możliwości, bowiem w związku z włoską prezydencją w G20, narodowym koordynatorem T20 („intelektualnego zaplecza G20”) był właśnie najlepszy think tank z Półwyspu Apenińskiego. Z pomocą innego wiodącego włoskiego centrum badań IAI (Istituto Affari Internazionali – Instytut Spraw Międzynarodowych), ISPI przygotowywało wydarzenia oraz publikacje w ramach cyklu Think20 (T20), które mają posłużyć jako naukowe rekomendacje dla przywódców państw G20.

Zwieńczeniem cyklu był Szczyt T20 zorganizowany razem z Uniwerstytetem Bocconi w dniach 4-6 października w Mediolanie. Wydarzenie odbyło się w formie hybrydowej, a wśród uczestników można wymienić chociażby takie postacie jak: Sekretarz Generalny ONZ Antonio Gutierres, Dyrektor Zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa, laureatka Nobla w dziedzinie ekonomii (2019) Esther Duflo, Dyrektor Generalny FAO Qu Dongyu, astronautka Samantha Cristoforetti oraz kilku włoskich ministrów (Luigi di Maio, Vittorio Colao, Daniele Franco, Roberto Cingolani).

Kierowanie T20 przez ISPI było niczym innym, jak potwierdzeniem statusu jednego z czołowych ośrodków badawczych na świecie, a dla włoskiego rządu stanowiło doskonałe wsparcie w organizacji wydarzeń w ramach prezydencji w G20. Wydarzeń, które oceniane są zresztą bardzo dobrze, przede wszystkim ze względu na ich znakomitą organizację (co dla Włochów powinno być szczególnie nobilitujące) i powinny zostać w pamięci ich uczestników na długo. Zwłaszcza spotkanie ministrów kultury w rzymskim Koloseum... (Jakub Romaniuk, fot. Pixabay)







Dziękujemy za przesłanie błędu