Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
18/05/2022 - 22:10

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: organizm zatwierdzony w 2018 roku

W centrum województwa śląskiego funkcjonuje Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, która składa się z 41 miast i gmin o łącznej powierzchni 2,5 tysiąca kilometrów kwadratowych. Rolą związku jest organizacja transportu publicznego, wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego, kształtowanie ładu przestrzennego oraz promocja regionu.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia rozpoczęła 1 stycznia 2018 roku

Jak podkreśla prezes Kazimierz Karolczak, metropolia pozwoliła przejść na bardziej zaawansowany poziom współpracy miast i gmin.

  • Realizację ustawowych zadań Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia rozpoczęła 1 stycznia 2018 roku. W centrum województwa śląskiego funkcjonuje spójny organizm miejski, którego granice administracyjne mają charakter czysto umowny.
  • Jak stwierdził prezes związku metropolitalnego Kazimierz Karolczak, jednym z jego głównych zadań jest przyspieszenie procesów społecznych i gospodarczych w regionie. Aby wspierać proces budowania gospodarki opartej na wiedzy, koordynuje także działania na linii biznes-nauka-samorząd i współpracuje z instytucjami otoczenia biznesu.
  • Jako jedno z głównych zadań w ustawę o związku metropolitalnym wpisano rozwój i koordynację publicznego transportu zbiorowego. Dzięki ekspertom z Politechniki Śląskiej opracowano koncepcję Kolei Metropolitalnej która powinna być główną osią mobilności na Śląsku.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia jest pierwszą metropolią w Polsce, realizację ustawowych zadań rozpoczęła 1 stycznia 2018 roku. W centrum województwa śląskiego funkcjonuje spójny organizm miejski, którego granice administracyjne mają charakter czysto umowny. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia składa się z 41 miast i gmin o łącznej powierzchni 2,5 tysiąca kilometrów kwadratowych, w których mieszka 2,3 miliona mieszkańców.

W specjalnie dedykowanej jej ustawie określono listę zadań, które powinna wypełniać, chodzi m.in. o organizację transportu publicznego rozwój społeczno-gospodarczy regionu, kształtowanie ładu przestrzennego czy promocję.

Na terenie Metropolii do 2018 roku funkcjonowało trzech różnych organizatorów komunikacji miejskiej. U dwóch z nich obowiązywała jednakowa taryfa biletowa, a u trzeciego inna, co było uciążliwe zarówno dla mieszkańców, jak i przyjezdnych.

Dzięki działaniom Metropolii wprowadzono wspólne bilety dla wszystkich trzech organizatorów, najpierw jednorazowe, a później okresowe, następnie połączono trzech organizatorów transportu, KZK GOP, MZK Tychy i MZKP Tarnowskie Góry w jeden podmiot, czyli Zarząd Transportu Metropolitalnego, który przedstawił mieszkańcom spójną i jednolitą ofertę oraz pozwolił łatwiej zarządzać komunikacją miejską.

Jak podkreśla prezes Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak, jednym z jego głównych zadań jest przyspieszenie procesów społecznych i gospodarczych w regionie. Metropolia pozwoliła przejść na bardziej zaawansowany poziom współpracy miast i gmin znajdujących się w centrum województwa śląskiego, które podzielono na pięć podregionów, bytomski, gliwicki, katowicki, sosnowiecki i tyski.

Prezes Kazimierz Karolczak zwrócił uwagę, że dzięki skoordynowanym działaniom, można było wesprzeć finansowo szpitale w trakcie zachorowań na COVID-19 kwotą 10 milionów zł, tyle samo otrzymały miasta i gminy, aby mogły nieść pomoc obywatelom Ukrainy. Dzięki temu, że miasta i gminy położone w centrum województwa śląskiego funkcjonują jako metropolia, wyraźnie wzmocniła się ich pozycja w ubieganiu się o dotacje.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia prowadzi również wspólnie grupy zakupowe energii elektrycznej i gazu, dzięki czemu jest w stanie negocjować korzystniejsze stawki. Aby wspierać proces budowania gospodarki opartej na wiedzy, koordynuje także działania na linii biznes-nauka-samorząd i współpracuje z instytucjami otoczenia biznesu.

Rozwój i koordynacja publicznego transportu zbiorowego to jedno z głównych zadań Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, które wpisano w ustawę o związku metropolitalnym. Kolej Metropolitalna zdaniem prezesa Kazimierza Karolczaka powinna stanowić główną oś mobilności na Śląsku, koncepcję systemu komunikacji publicznej na obszarze Metropolii opracowali eksperci z Politechniki Śląskiej.

Jak stwierdził, dla metropolii jest to ważna inwestycja, bo tylko w ten sposób można realnie poprawić mobilność między miastami. Oznajmił, że celem związku metropolitalnego jest odbudowanie znaczenia kolei w regionie.

Oprócz rekordowej liczby wniosków, jakie złożono, aby pozyskać fundusze krajowe, na finansowanie dodatkowych połączeń kolejowych metropolia przekazała w sumie 33 miliony zł.(Karol Piszczek, ISW) Fot. Pixabay







Dziękujemy za przesłanie błędu