Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 25 września. Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa
20/01/2020 - 11:55

Dzisiaj wypada Blue Monday, czyli najbardziej depresyjny dzień w roku

Od lat trzeci poniedziałek stycznia jest uznawany za najbardziej depresyjny i przygnębiający dzień w roku. Odnosimy wrażenie, jakbyśmy przyciągali wszystkie nieszczęścia i jesteśmy dużo bardziej podatni na stres. Czy rzeczywiście jest się czym martwić?

Inspiracją dla nazwy najbardziej depresyjnego dnia w roku był angielski idiom "to feel blue", który oznacza złe samopoczucie i bycie przygnębionym. Jest to stosunkowo nowe wydarzenie, obchodzone od 2005 roku, w trzeci poniedziałek stycznia.

Termin "blue Monday" wprowadził brytyjski psycholog, który datę najgorszego dnia w roku wyznaczał za pomocą wzoru matematycznego uwzględniającego czynniki meteorologiczne (krótki dzień, mało słońca), psychologiczne (świadomość niedotrzymania postanowień noworocznych oraz początek tygodnia w pracy) oraz ekonomiczne (odczuwanie bolesnych skutków finansowych związanych z bożonarodzeniowymi zakupami). Dodatkowymi czynnikami, które zostały wzięte pod uwagę, były także: niski poziom motywacji oraz przekonanie o konieczności podjęcia pewnych działań celem poprawy obecnej sytuacji życiowej. 

Czytaj też: Stres i wypalenie zawodowe po sądecku. Epidemia, na którą będzie można brać L4

Hasło zyskało na popularności głównie pod wpływem mediów społecznościowych. Wielu naukowców Blue Monday określa jako farsę opartą na bezsensownych pomiarach, niemającą nic wspólnego z nauką. Czy na pewno?

Zobacz także: Coś takiego zdarza się bardzo rzadko. Groźny skok ciśnienia

[email protected], fot. pixabay.com Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe