Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
25/02/2023 - 19:55

Czarny Potok: Droga Krzyżowa na Gródek to aktywny wypoczynek i duchowe przeżycie

Droga Krzyżowa prowadząca przez Czarny Potok, której zwieńczeniem jest Krzyż na Gródku, to propozycja na aktywny wypoczynek w połączeniu z duchowym przeżyciem.

W Kościele Katolickim przeżywany jest aktualnie Wielki Post, który rozpoczęła Środa Popielcowa. To okres przygotowania do Wielkanocy. Chrześcijanie wykorzystują ten czas, aby poprzez modlitwę, pokutę i jałmużnę przygotować się na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W tym okresie w kościołach odprawiane są Gorzkie Żale i Drogi Krzyżowe.

Ci, którzy chcieliby przeżyć duchową wędrówkę (dosłownie i w przenośni) w czasie Wielkiego Postu, znajdą ciekawą propozycję w Czarnym Potoku (gmina Łącko). Tu przez część wsi przebiega Droga Krzyżowa, a na końcu wędrówki znajdziemy wielki krzyż.

Czarny Potok, znajdujący się w gminie Łącko, słynie z pięknych sadów i Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej. Drewniany kościółek przyciąga tłumy pielgrzymów, szczególnie w czasie wielkiego odpustu. To właśnie tu, pod wiekowym kościołem rozpoczyna się wyjątkowa Droga Krzyżowa.

Stacje drogi krzyżowej ufundowali w 2016 roku mieszkańcy przynależący do parafii Czarny Potok. Warto zauważyć, że mieszkańcy dbają o wspólne dobro, a kamienne stacje, mimo upływu czasu, są świetnie zachowane.

Droga Krzyżowa prowadząca przez część wsi Czarnej Potok ciągnie się przez około dwa kilometry. Szlak jest dość dobrze oznaczony i w większości prowadzi asfaltową drogą gminną. Pierwsza stacja ulokowana jest tuż obok drewnianego sanktuarium.

Następnie musimy podążać w kierunku remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Czarnym Potoku, drogą prowadzącą na Jastrzębie i do Kiczni. Cała wędrówka powinna zająć pielgrzymom około 20-30 minut – w zależności od tempa chodzenia.

Kierunek wędrówki będą wskazywać kamienne stacje z krzyżami położone przy drodze. Na każdej tablicy znajdziemy cytaty świętych i znanych osób (np. Adama Mickiewicza czy Alberta Einsteina). Po drodze mijamy Ośrodek Zdrowia i remizę OSP, aż w końcu po prawej stronie zobaczymy drogowskaz z napisem „Do Krzyża”.

Dalej – do Krzyża na Gródku – prowadzi gruntowa droga pomiędzy sadami. Po jakimś czasie musimy skręcić w lewo, a potem w prawo. Ostatnią stację Drogi Krzyżowej znajdziemy obok wielkiego krzyża. Tu postawiono też ławeczki, gdzie pielgrzymi mogą odetchnąć zarówno fizycznie, jak i duchowo.

Pierwszy krzyż na Gródku stanął w 1950 roku jako pamiątka Roku Jubileuszu Odkupienia. W czasie kiedy opiekę nad parafią w Czarnym Potoku sprawował ksiądz Franciszek Dyda postawiono tu drewniany krzyż. W 1969 roku, za księdza Adama Szeglowskiego, krzyż zamieniono na metalowy.

Jak można przeczytać na tablicy zawieszonej na krzyżu, w 1998 roku, za księdza Józefa Słowika, konstrukcję odnowiono i oświetlono z okazji przygotowań do Koronacji Matki Bożej Bolesnej (12 września 1999 roku). „Pod tym Krzyżem, pod tym znakiem Polska jest Polską, a Polak Polakiem…” – głosi patriotyczny cytat.

Na tablicy można też przeczytać:

Stoi na Gródku Krzyż
wsparty o podmuchy nieba
o wiarę ojców i nas
drogowskaz w drodze do nieba.

Pielgrzymie głowę schyl
I złóż zmęczone dłonie,
na sady, na lasy popatrz
czym twoje życie płonie?

Warto zauważyć, że Krzyż na Gródku jest w nocy pięknie oświetlony. Więcej zdjęć można zobaczyć w galerii poniżej artykułu.

Aktualnie, pod koniec lutego, droga prowadząca między sadami jest lekko błotnista, choć nie powinna sprawić wędrowcom większych kłopotów. Przejście całą Drogą Krzyżową przez Czarny Potok nie jest bardzo wymagającą trasą. Dodatkową zaletą jest miejsce do odpoczynku – ławeczki, które znajdują się pod krzyżem.

Pod koniec drogi, świetną nagrodą są również piękne widoki. Stąd można zobaczyć rozciągające się w gminie Łącko sady, lasy i pobliskie szczyty. Miejsce to musi oferować magiczne widoki także w cieplejszych porach roku, kiedy kwitną sady mieszkańców Czarnego Potoku.

Drogę Krzyżową w Czarnym Potoku można pokonać w ramach indywidualnej wędrówki, bądź podczas uroczystości. Dwa razy do roku parafia w Czarnym Potoku organizuje Drogi Krzyżowe na Gródek. Jedną z okazji jest Wielki Odpust we wrześniu.

Drugą okazją jest oczywiście Wielki Post. Parafianie wyruszają w Drogę Krzyżową na Gródek w niedzielę (kiedyś w sobotę) przed Wielkanocą. Chętni na takie duchowe przeżycie powinni więc śledzić ogłoszenia parafialne w Czarnym Potoku. ([email protected], fot. SKS)

Czarny Potok: Droga Krzyżowa na Gródek to aktywny wypoczynek i duchowe przeżycie




Droga Krzyżowa prowadząca przez Czarny Potok, której zwieńczeniem jest Krzyż na Gródku, to propozycja na aktywny wypoczynek w połączeniu z duchowym przeżyciem.






Dziękujemy za przesłanie błędu