Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 13 kwietnia. Imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy
22/05/2023 - 09:10

Blask da Vinci jak niebiańskie widowisko. Dziś można zobaczyć astronomiczny fenomen

Niesamowite widowisko dla fanów astronomii. Można obserwować słabą, nieco upiorną poświatę oświetlającą cały księżyc. Zjawisko znane jako blask Da Vinci” będzie teraz wyjątkowo dobrze widoczne.

Nieco upiorna, popielata  poświata powstaje w chwili, gdy światło docierające ze Słońca odbija się od powierzchni Ziemi i pada prosto na nieoświetloną część Księżyca.  To niesamowite podniebne widowisko, bo właśnie w tym momencie można dostrzec wiele szczegółów takich jak na przykład jego kratery. 

czytaj też Czwarte urodziny sześcioraczków z Tylmanowej. Wiemy jak to było z tym ustrzeleniem szóstki przez ich rodziców [ZDJĘCIA] 

Co wspólnego z księżycowym blaskiem miał słynny Leonardo da Vinci

Dlaczego zjawisko nazywane jest blaskiem  da Vinci? To genialny artysta jako pierwszy wyjaśnił, co dokładnie działo się wówczas na niebie. Obrazujący to rysunek został odkryty w jego notatniku, a potem upamiętniony w zbiorze pism naukowych da Vinci. 

czytaj też Niedźwiedź grasuje po turystycznych szlakach w naszym Beskidzie. Czy trzeba się bać?

Blask da Vinci. Kiedy obserwować zjawisko?

Właśnie mamy  czas do zobaczenia niezwyczajnej poświaty. Zdaniem ekspertów najlepsze dni na zobaczenie blasku da Vinci to poniedziałek 22 oraz wtorek 23 maja. Zjawisko najlepiej obserwować tuż po zachodzie słońca, czyli po godzinie 21 czasu polskiego. Co ważne, nie wymaga to teleskopu czy lornetki. Blask da Vinci będzie widoczny na niebie gołym okiem. ([email protected]) fot.jmDziękujemy za przesłanie błędu