Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
13/11/2021 - 09:40

Alessandro Benetton - wizjoner szyty na (własną) miarę

Ten odznaczający się ogromną pasją w pracy przedsiębiorca może pochwalić się jednym z najbardziej imponujących CV w całych Włoszech. Poza zarządzaniem rodzinną firmą, będącą przy okazji światowym kolosem odzieżowym, tworzył również potęgę wyścigową w Formule 1, czy odpowiadał za organizację wielkich zawodów sportowych. Kim jest Alessandro Benetton?
Nosi jedno z najważniejszych i najbardziej potężnych nazwisk we Włoszech
Znakomity przedsiębiorca i wizjoner konsekwentnie dążący do celu
Wielki pasjonat sportu stojący za pierwszymi sukcesami Michaela Schumachera w Formule 1

Alessandro Benetton urodził się 2 marca 1964 roku w Treviso (region Wenecja Euganejska), jest synem Luciano Benettona, współtwórcy Benetton Group - światowego giganta przemysłu odzieżowego. W 1987 roku ukończył studia z zakresu administracji biznesowej na Uniwersytecie w Bostonie. Natomiast w 1991 roku uzyskał tytuł MBA na Harvardzie, a jego promotorem był Michael Porter, światowej sławy ekspert w dziedzinie strategii organizacji i konkurencji.

W latach 1988-1989 pracował w Goldman Sachs w Londynie w departamencie Global Finance jako analityk w sektorach fuzji i przejęć oraz sprzedaży papierów wartościowych. Zebrane tam doświadczenie pomogło mu w założeniu własnej firmy w 1992 roku w wieku zaledwie 28 lat. 21 Invest (w momencie powołania do życia - 21 Investimenti) w założeniu miało być pomostem łączącym świat banków z małymi i średnimi przedsiębiorcami, dziś to potężny operator na rynku private equity o łącznej wartości 2 miliardów euro.
Firma działa obecnie na międzynarodową skalę, posiada swoje biura w Treviso, Mediolanie, Paryżu i Warszawie. 21 Invest należy do Shared Value Initiative, projektu zakładającego stworzenie globalnego środowiska organizacji, które w rozwiązywaniu problemów społecznych dostrzegają bardzo istotny kierunek rozwoju biznesu. Firma może pochwalić się również najwyższym ratingiem A+ w dziedzinie zrównoważonego rozwoju w corocznym raporcie UNPRI.
 
Nieuniknionym w życiorysie Alessandro Benettona musiało być również przewodzenie rodzinnej firmie. Jako urodzony do tej roli przedsiębiorca (sam żartuje, że razem z firmą są niemal równolatkami) objął stanowisko prezesa Benetton Group w 2012 roku, przejmująć pałeczkę od swojego ojca, założyciela koncernu – Luciano Benettona. Jednak długie prowadzenie rodzinnej firmy nie było mu pisane, gdyż już dwa lata później ustąpił ze stanowiska, a w 2016 roku opuścił również zarząd spółki ze względu na różnice w wizji przyszłości firmy zaistniałe między nim a resztą rodziny. Alessandro pozostał jednak w zarządach holdingu Edizione (kontrolującego wszelkie firmy rodziny) oraz firmy Autogrill (bardzo popularne nie tylko we Włoszech przydrożne restauracje), będących własnością rodziny Benetton.
 
Sportowiec pełną gębą
 
Równie wielką pasją, co przedsiębiorczością był od zawsze dla Alessandro Benettona sport. Dlatego już w 1988 roku został prezesem Benetton Formula i zaczął kierować tym legendarnym zespołem Formuły 1, wkrótce prowadząc go do historycznych zwycięstw. Już przez pierwsze dwa lata prezesury Alessandro można było zauważyć znaczący progres. To również dzięki niemu w 1990 roku stanowisko szefa zespołu objął Flavio Briatore. W pierwszym sezonie jego pracy zespół zajął trzecie miejsce w klasyfikacji konstruktorów (powtarzając to przez kolejne trzy lata). Jednak najlepsze miało dopiero nadejść.

Rok później do ekipy dołączył młody niemiecki kierowca, który wkrótce miał trafić na szczyt i stać się legendą sportów motorowych. Michael Schumacher zdobył swoje dwa pierwsze mistrzostwa świata właśnie w barwach Benettona w latach 1994 i 1995. W 1995 roku zespół Benetton został również mistrzem świata w klasyfikacji konstruktorów. Alessandro Benetton był prezesem Benetton Formula do 1998 roku, w tym czasie o sile zespołu decydowali tacy ludzie jak Flavio Briatore, Ross Brawn, Pat Symonds, Rory Byrne, czy Pat Fry. Wśród ważnych kierowców tego okresu poza Schumacherem należy wymienić Gerharda Bergera, Nelsona Piqueta, Johnny’ego Herberta, Josa Verstappena, Jeana Alesiego, Giancarlo Fisichelle i Jensona Buttona.
 
Jednak niewątpliwie największą sportową pasją Alessandro Benettona jest narciarstwo. Jest on nawet wykwalifikowanym trenerem we Włoskiej Federacji Sportów Zimowych. Nie może więc dziwić fakt, że to właśnie jemu powierzono funkcję prezesa Fundacji Cortina 2021, która odpowiadała za organizację Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim w Cortina d’Ampezzo w lutym 2021 roku.
Impreza zakończyła się wielki sukcesem i mogła posłużyć jako próba generalna przed alpejską częścią zmagań sportowców na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Milano Cortina 2026. Co ciekawe, również prywatne życie Alessandro Benettona przez dłuższy czas związane było ze sportem zimowym, gdyż jego żoną przez trzynaście lat aż do tego roku była legenda włoskiego narciarstwa, złota multimedalistka olimpijska Deborah Compagnoni.
 
Youtuber
 
Będąc rzutkim biznesmenem potrafiącym umiejętnie dostosować się do zmieniających się realiów otaczającego go świata, Alessandro Benetton szybko zauważył, że dziś równie istotna co przedsiębiorczość jest... obecność w internecie. Dlatego od trzech lat prowadzi on swój kanał na YouTube, na którym co czwartek o 14:30 publikuje nowy film, w którym udziela wskazówek potencjalnym przedsiębiorcom, kieruje swe motywacyjne słowa do młodych ludzi lub po prostu porusza aktualnie istotne kwestie. Jego filmy dobrze się ogląda, nagrywane są w dosyć swobodnym stylu, nie są za długie i prezentują treści w przystępny sposób. Aktualnie każdy film notuje średnio kilkanaście tysięcy wyświetleń. (W. Romaniuk/ISW) Fot. Facebook






Dziękujemy za przesłanie błędu