Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
22/04/2022 - 11:35

Aktywny weekend: w drodze na Gorlice, dwór obronny i trasa rowerowa w Szymbarku

Atrakcje turystyczne wsi Szymbark (gmina Gorlice) ściśle nawiązują do historii tej miejscowości. Sprawdźcie, co można tu zobaczyć.

Według informacji podanych na stronie gminy Gorlice, Szymbark jest największą miejscowością przynależącą do tejże gminy – jej powierzchnie przekracza 2700 hektarów. Wieś przecina droga krajowa numer 28, łącząca Nowy Sącz i Krosno w województwie podkarpackim.

Turystyczne atrakcje Szymbarku są ściśle powiązane z jego historią. Pierwsza osada w tym miejscu istniała już w połowie XIV wieku. Miejscowość ta stanowiła centrum władzy rodu Gładyszów. XIV wiek był również stuleciem, w którym Szymbark otrzymał prawa miejskie.

Zobacz też: 20 najlepszych miejsc do grillowania. Kiełbaskowa mapa Sądecczyzny

- Znaczenie Szymbarku jako miasta wiązało się wyłącznie z dworem Gładyszów. Niedogodne położenie oraz brak handlu i rzemiosła spowodowały, że w XVIII wieku Szymbark stał się ponownie wsią. Od XVII w. do XIX w. istniały tu niewielkie huty szkła. W XIX w. podejmowano próby wydobycia ropy naftowej – taki fragment historii podgorlickiej wsi przedstawiają gminne źródła.

Kolejnym ważnym etapem w dziejach miejscowości była I wojna światowa, Wtedy też stacjonowały tu wojska niemieckie i austro-węgierskie. Z kolei, 7 września 1939 roku w okolicach wsi doszło do starcia żołnierzy Wojska Polskiego z Niemcami. – W okolicy działały silne oddziały AK, które między innymi w dniu 26 czerwca 1944 roku odbiły z rąk niemieckich aresztowanych działaczy ruchu oporu – czytamy na stronie gorlickiego samorządu.

Sprawdź: randkową mapę Sądecczyny

Najbardziej szczególną budowlą i zarazem wyjątkową atrakcją turystyczną Szymbarku jest dwór obronny Gładyszów. W połowie poprzedniego wieku zabezpieczano murowany dwór z renesansowym wystrojem przed zniszczeniem i zawaleniem. Dekadę temu oddano do użytku wyremontowany kasztel nazywany perłą polskiej architektury epoki odrodzenia.

Podczas zwiedzania wnętrz można zobaczyć oryginalne elementy wystroju, które zachowały się po dziś dzień, a są to: kamienne obramienie drzwi, fragmenty kominków i malowideł ściennych w dwóch alkierzach. Kasztel nie posiada rozbudowanego wnętrza ani pomieszczeń, bo poza funkcją reprezentacyjną i mieszkalną, miał stanowić również funkcję obronną. Z czasem stał się również swego rodzaju przechowalnią.

Przed wybraniem się na wycieczkę do Szymbarku warto zwrócić uwagę na sezonowe godziny otwarcia muzeum. W okresie letnim, czyli od maja do września, dwór jest dostępny do zwiedzania pomiędzy godziną 9:00, a 17:00 w dni powszednie i od 10:00 do 18:00 w soboty i niedziele.

W październiku i kwietniu godziny zwiedzania są skrócone, a pomiędzy listopadem, a marcem muzeum nie jest czynne w niedzielę. Za bilet wstępu trzeba zapłacić 5 złotych. Dostępne są również zniżki dla dzieci i rodzin.

Kolejnym punktem rzucającym się w oczy już z drogi głównej jest Skansen Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa. – Na niewielkiej powierzchni (łącznie 2,38 ha ) eksponowane są obiekty z okolic Gorlic. Większość obiektów jest zagospodarowana, wnętrza są urządzone oryginalnymi sprzętami z końca XIX w., początku XX w. i okresu międzywojennego – czytamy na stronie gminy Gorlice.

W tym miejscu można poznać zwyczaje i tradycje naszych przodków oraz zobaczyć naczynia, narzędzia i inne rzeczy, którymi posługiwali się na co dzień. Tutaj również obowiązują zmieniające się w zależności od miesiąca godziny otwarcia. Za bilet wstępu zapłacimy 8 złotych (normalny).

Dodatkowo w Szymbarku można zobaczyć również drewniany kościół z 1782 roku. Obok kościółka pod wezwaniem świętego Wojciecha zobaczymy też murowaną dzwonnicę z przełomu XVIII i XIX wieku. W przysiółku Wólka stoi natomiast cerkiew grekokatolicka z 1885 roku.

Szymbark położony jest około 6 kilometrów od Gorlic. Tę trasę można pokonać rowerem, do czego zachęca ścieżka rowerowa. Trasę dla dwukołowców znajdziemy poniżej dworu Gładyszów. Tutaj wzrok przyciąga również Przystanek Szymbark, czyli miejsce rekreacji i wypoczynku.

Znajduje się tam również scena, na której mają odbywać się imprezy kulturalne. Jest tutaj wiele ławek, na których można nabrać sił przed dalszą trasą na rowerze. Teren Przystanku Szymbark jest  nawet czysty i zadbany (a w każdym razie był w czasie, kiedy wykonywane były poniższe zdjęcia).

Za sceną zlokalizowany jest natomiast mały staw. Na wiosnę można było tam zobaczyć skrzeki żab i rozśpiewane płazy. Niestety, to miejsce, dom małych żab, nie pozostał wolny od puszek, butelek i innych śmieci.

Warto wspomnieć, że oddany do użytku w 2015 roku teren Przystanku Szymbark to nie tylko miejsce do rekreacji. Przestrzeń została urządzona w sposób nawiązujący do Bitwy Gorlickiej z 1915 roku.

- Nasypy i wzniesienia imitują wzgórza Beskidu Niskiego – Wiatrówki, Pustki, Góra Cmentarna, Zamczysko, czyli teren dramatycznych zmagań wojennych sprzed wieku. Ich szczytami biegną rzędy słupów obrazujących pozycje armii austro-węgierskiej i niemieckiej (kolor niebieski) oraz rosyjskiej (kolor czerwony). Alejki to umowne linie frontu, zaś dominantą całego założenia jest altana-hiperboloida, wyobrażająca miasto Gorlice, okupowane przez Rosjan i oblężone przez siły niemiecko-austriackie – taki opis można przeczytać na planszach informacyjnych.

Na pobliskim cmentarzu parafialnym spoczywają ciała 16 żołnierzy austriackich i 21 żołnierzy niemieckich, którzy zginęli we wspomnianej bitwie w 1915 roku.

Szukasz więcej inspiracji na aktywny weekend na Sądecczyźnie? Kliknij TUTAJ i sprawdź nasze propozycje. Chętnie dowiemy się również, jakich innych atrakcji w naszym regionie – Waszym zdaniem – nie można ominąć. Piszcie do nas i wysyłajcie zdjęcia na adres: [email protected].

Dwór obronny, skansen i Przystanek Szymbark - ciekawe atrakcje w okolicach Gorlic




Atrakcje turystyczne wsi Szymbark (gmina Gorlice) ściśle nawiązują do historii tej miejscowości. Sprawdźcie, co można tu zobaczyć. (Fot. SS)






Dziękujemy za przesłanie błędu