Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 10 grudnia. Imieniny: Danieli, Bohdana, Julii
08/09/2023 - 14:00

Idealne miejsce, by aktywnie spędzić czas na rowerze to Siwejka w Ropkach

Położone w Beskidzie Niskim we wsi Ropki gospodarstwo agroturystyczne Siwejka to idealne miejsce, by odpocząć i oderwać się od codzienności. To nasza kolejna propozycja dla was w ramach cyklu „Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi”.

Ropki to piękna i malownicza wioska położona w Beskidzie Niskim tuż przy słowackiej granicy pomiędzy uzdrowiskami Wysowa-Zdrój i Krynica-Zdrój. Niewielka odległość od Nowego Sącza (około 45 km) zachęca do wypadu rowerowego na weekend. Ropki to  jedna z ostatnich miejscowości, która nie została jeszcze wyasfaltowana – przez wieś prowadzi widokowa droga do uzdrowiska Wysowa-Zdrój - co nadaje temu miejscu niezwykły klimat.

Wieś ze wszystkich stron otoczona jest górami, które przecinają przełęcze będące bramą do planowania wycieczek rowerowych w różnych kierunkach. Rowerem można wyruszyć wzdłuż rzeki Ropka w kierunku oddalonego o 6 km Jeziora Klimkówka lub wybrać jedną z tras proponowanych i opracowanych przez gospodarzy agruturystyki. Siwejka ma także swoją darmową mapę z trasami rowerowymi dostępną do pobrania w aplikacji Traseo. Sprawdź siwejkowe trasy rowerowe w Beskidzie Niskim.

Jeżeli wybierzesz Ropki na wypoczynek to otwierają się ogromne możliwości planowania wycieczek rowerowych. Beskid Niski usiany jest cerkwiami wchodzącymi w skład Szlaku Architektury Drewnianej, w tym wpisane na listę UNESCO: w Brunarach, Kwiatoniu i Sękowej. Beskid Niski to także wspomnienia po Akcji Wisła z roku 1947, gdzie mieszkańcy zostali wysiedleni, a dziś na pamiątkę tych wydarzeń powstały symboliczne drzwi po nieistniejących wsiach w Lipnem, Długiem, Radocynie, Czarnem. Niezwykłe wrażenie robią także cmentarze upamiętniające walki z okresu I Wojny Światowej będące swoistymi dziełami sztuki np. cmentarz na Rotundzie czy cmentarze w rejonie Przełęczy Małastowskiej. Na trasie jednej z wycieczek rowerowych znajduje się Muzeum Pszczelarstwa w Kamiannej.

W Siwejce do dyspozycji gości jest garaż mogący pomieścić bez problemu nawet 30 jednośladów, a dla chętnych istnieje możliwość wypożyczenia roweru oraz skorzystania z podstawowego stanowiska serwisowego.


Siwejka to dom położony na początku Ropek, na łące otoczonej lasami bukowo-świerkowymi, których kolory zmieniają się zależnie od pory roku. Z okien domu rozpościera się wspaniały widok na niewielkie jeziorko nad którym spotkać można siwe czaple, czarnego bociana, kaczki, łanie czy bobry. Dom to idealne miejsce zarówno na weekendowy wypad jak i dłuższy tygodniowy pobyt. Przytulne, klimatyczne, jasne pokoje z łazienkami i praktyczne rozwiązania sprawiają, że każdy czuje się w Siwejce dobrze. Jeżeli chcesz zarezerwować nocleg w Ropkach to możesz zrobić to online na stronie gospodarstwa. Siwejka ma bardzo dobre opinie owocem których jest zajęcie głosami gości 3 miejsca w konkursie Turystyczne Skarby Małopolski.

Dla aktywnych Beskid Niski ma wiele do zaoferowania o każdej porze roku - od pieszych wycieczek, poprzez trasy rowerowe i pływanie lub wędkowanie w czystej wodzie w jeziorze Klimkówka, aż po jazdę konną i wyprawy na grzyby w najbliższej okolicy domu. Nieopodal Ropek w Regietowie znajduje się największa stadnina konia huculskiego w Europie. Zimą dużą popularnością cieszą się narty biegowe i skiturowe oraz zabawy na śniegu, które można uprawiać w najbliższej okolicy domu. Siwejka w Ropkach to miejsce gdzie jest co robić, ale także jest jak odpocząć. Polecamy.


(Opr. [email protected] Źr. i Fot. Siwejka)

REGULAMIN PROJEKTU „Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi” do pobrania TUTAJ.

Zadanie "Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi" współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministra Sportu i TurystykiDziękujemy za przesłanie błędu