Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
14/08/2020 - 14:45

Tragiczny wypadek w Świniarsku. Prokuratura zmieniła zarzut podejrzanemu

Prokurator zmienił zarzut podejrzanemu o spowodowanie tragicznego wypadku w Świniarsku. 46-letni kierowca ciężarówki będzie odpowiadał za nieumyślne spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym. Grozi mu 8 lat więzienia.

2 września minie rok od tragicznego wypadku w Świniarsku, gdzie zderzyły się aż trzy pojazdy – autobus, ciężarówka i samochód osobowy. Autobusem kursowym podróżowało aż 35 osób. W większości byli to uczniowie w wieku od 15 do 17 lat, którzy wracali z Nowego Sącza ze swoich szkół. Samochodem podróżowały 2 osoby, a ciężarówką sam kierowca. 

Zobacz też Minęły cztery miesiące od katastrofy w Świniarsku. Podejrzany wyszedł z aresztu

Aż 29 osób zostało rannych, w tym osiem w bardzo ciężkim stanie trafiło do szpitala. Niestety, jeszcze tego samego dnia zmarł 85-letni mieszkaniec Świniarska. Po kilku dniach zmarła druga osoba, która jechała busem. Był to mieszkaniec gminy Podegrodzie. Z kolei po kilku tygodniach od wypadku, 12 października wskutek obrażeń, zmarła trzecia osoba - 74-letni mieszkaniec Świniarska.

46-latek, który kierował ciężarówką już kilka dni po tragicznym wypadku usłyszał zarzut umyślnego spowodowania katastrofy w ruchu lądowym ze skutkiem śmiertelnym, za co grozi do 12 lat więzienia.

Zobacz też: Tragiczny wypadek w Świniarsku - zdjęcia

Po kilku miesiącach od tragicznego wypadku prokuratura zmieniła podejrzanemu zarzut z umyślnego na nieumyślne spowodowanie katastrofy, przy czym zachowano umyślność w naruszeniu zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym, które doprowadziły do katastrofy.

- Umyślne naruszenie zasad w ruchu drogowym dotyczyło niedostosowania taktyki i techniki jazdy do panujących warunków drogowych i prowadzenia pojazdu z nadmierną prędkością (wyższą o około 17 km/h od administracyjnie dopuszczalnej) i niezapewniającą panowania nad pojazdem oraz wydłużającą drogę hamowania – wyjaśnia prokurator Leszek Karp, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu.

Sprawcy wypadku grozi do 8 lat więzienia.

RG [email protected] Fot. JM, M. OlszowskaDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)