Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 8 sierpnia. Imieniny: Izy, Rajmunda, Seweryna
07/09/2019 - 11:50

Sądecka policja poluje na drogowych piratów. Łowy są obfite

Blisko trzysta mandatów, zarekwirowane prawa jazdy i dowody rejestracyjne, to pokłosie akcji „Speed Nowy Sącz” przeprowadzonej w sierpniu przez sądecka policję. Czy to wojna wypowiedziana drogowym piratom? Dziś jest kolejna odsłona.

Przekraczają prędkość, łamią przepisy… nie tylko przyprawiają o palpitację serca pieszych i innych kierowców, ale przede wszystkim stanowią śmiertelne zagrożenie.  Miejska policja wypowiedziała wojnę drogowym piratom. Przez dwa tygodnie sierpnia, głównie wieczorem i nocą,funkcjonariusze prowadzili akcję „SPEED Nowy Sącz”, w którą zaangażowani byli  policjanci drogówki, a także prewencji i pionu kryminalnego.

Pod lupę trafili kierowcy poruszających się al. Piłsudskiego, Batorego, Wolności i ulicach I Brygady, Królowej Jadwigi, Tarnowskiej oraz Lwowskiej. Policjanci kontrolowali też kierowców na parkingach – przy Moście 700-lecia oraz przy sądeckich marketach. Sprawdzali prędkość, stan trzeźwości oraz stan techniczny pojazdów i legalność ich dopuszczenia do ruchu.

W sumie skontrolowano 252 pojazdy. Jakie są wyniki akcji?  

328 wykroczeń. Zatrzymano prawo jazdy 13 kierowcom, w tym jedenastu z powodu przekroczenia  dozwolonej prędkości o ponad 50 km na godzinę  w obszarze zabudowanym. Ponadto funkcjonariusze ujawnili sześciu kierowców pod wpływem alkoholu i jednego, który miał zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi – informuje biuro prasowe Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Policjanci  wlepili też 261 mandatów,  głównie za przekroczenie dopuszczalnej prędkości i  skierowali 12 wniosków do sądu o ukaranie niefrasobliwych kierowców. Funkcjonariusze zatrzymali także 27 dowodów rejestracyjnych, głównie z uwagi na zły stan techniczny kontrolowanych pojazdów.

Z kolei  dziś na  drogach całej Polski funkcjonariusze prowadzą kaskadowy pomiar prędkości, polegający na prowadzeniu kontroli na tej samej drodze, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach przez patrole ustawione kolejno po sobie na często niezbyt długim odcinku drogi.

Sądecki zespół Speed (z ang. szybkość) jest częścią Wojewódzkiego Nieetatowego Zespołu ds. Przeciwdziałania Niebezpiecznym Zachowaniom na Drogach powołanego w lipcu przez Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie.

Przeprowadzona akcja była wyjściem naprzeciw oczekiwaniom społecznym i odpowiedzią na sygnały docierające do policjantów ze strony mieszkańców. Takie wzmożone działania kontrolne są prowadzone przez sądeckich funkcjonariuszy cyklicznie i mają na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach Nowego Sącza poprzez ograniczenie liczby zdarzeń drogowych oraz zmniejszenie poczucia bezkarności wśród kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego.

Sądecki zespół SPEED (z ang. szybkość) jest częścią Wojewódzkiego Nieetatowego Zespołu ds. Przeciwdziałania Niebezpiecznym Zachowaniom na Drogach pod nazwą „SPEED” powołanego przez Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie w dniu 12 lipca 2019 roku. Sądeccy funkcjonariusze każdego dnia wyruszają na drogi, a walcząc z kierowcami przejawiającymi agresywne zachowania, dbają o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Jak się okazuje sądecki zespół SPEED ma ręce pełne roboty - tylko w sierpniu policjanci nałożyli na piratów drogowych blisko pół tysiąca mandatów. 

[email protected] fot. archiwum Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)