Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 26 czerwca. Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny
03/01/2013 - 17:42

Sądecczyzna: Policyjne patrole na stokach narciarskich

Od tygodnia policyjne patrole czuwają nad bezpieczeństwem narciarzy i snowboardzistów szusujących na sądeckich stokach.
To kolejny już sezon zimowy, gdy sądeccy i krakowscy policjanci będą widoczni na stokach. Do ich zadań należeć będzie również patrolowanie terenów znajdujących się przy stacjach i wyciągach narciarskich.
- Funkcjonariusze dbać będą nie tylko o bezpieczeństwo narciarzy, ale także zapobiegać popełnianiu w tych miejscach różnorodnych przestępstw i wykroczeń – mówi st. sierż. Iwona Grzebyk-Dulak, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.
Policyjne patrole czuwać będą nad bezpieczeństwem narciarzy szczególnie podczas ferii zimowych oraz nad tym, by nie dochodziło do kradzieży rzeczy (szczególnie sprzętu narciarskiego) należących do amatorów białego szaleństwa i osób przebywających na stokach.
Podczas pełnienia służby na stoku policyjni narciarze będą mieć również oko na to, by po stokach nie szusowały osoby nietrzeźwe i znajdujące się pod wpływem alkoholu. Pijani na stokach stwarzają realne zagrożenie dla innych osób, które na nich przebywają. Policjanci będą także stanowczo reagować w przypadku, gdy na stoku pojawią się osoby łamiące obowiązujące zasady bezpieczeństwa, jak również, gdy narciarz, czy snowboardzista (do 16 roku życia) nie będzie mieć ubranego kasku ochronnego.

Policjanci pełniący służbę na stoku, jak, co roku współpracują z ratownikami GOPR.

Warto wiedzieć
Artykuł 30. ustawy z 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich mówi: „zabrania się uprawiania narciarstwa lub snowboardingu na zorganizowanym terenie narciarskim w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego”. Za takie wykroczenie przewidziana jest kara grzywny.
Ponadto zarządzający zorganizowanym terenem narciarskim lub osoba przez niego upoważniona może odmówić wstępu albo nakazać opuszczenie zorganizowanego terenu narciarskiego osobie, której zachowanie wyraźnie wskazuje, że znajduje się ona w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.

Osoby uprawiające narciarstwo lub snowboarding na zorganizowanym terenie narciarskim zgodnie z treścią art. 31 ustawy z 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich obowiązane są do zachowania należytej staranności w celu ochrony życia i zdrowia własnego oraz innych osób, a w szczególności: zapoznania się z zasadami korzystania z danego terenu, obiektu lub urządzenia i ich przestrzegania; stosowania się do znaków nakazu i zakazu umieszczanych przez zarządzającego zorganizowanym terenem narciarskim; zjeżdżania z szybkością dostosowaną do swoich umiejętności oraz stopnia trudności i stanu trasy, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu; użytkowania sprawnego technicznie sprzętu narciarskiego i snowboardowego odpowiedniego do rodzaju podejmowanej aktywności, zgodnie z jego przeznaczeniem i zasadami użycia oraz bezzwłocznego informowania ratowników narciarskich o zaistniałym wypadku lub zaginięciu osoby oraz o innych zdarzeniach nadzwyczajnych mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo osób.
Zgodnie z art. 29 tejże ustawy osoba uprawiająca narciarstwo zjazdowe lub snowboarding na zorganizowanym terenie narciarskim, do ukończenia 16 roku życia, obowiązana jest używać w czasie jazdy kasku ochronnego konstrukcyjnie do tego przeznaczonego. Za takie wykroczenie przewidziana jest kara grzywny.

Opr. (MIGA)
źródło: KMP w Nowym Sączu.
Fot. arch. Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie.







Dziękujemy za przesłanie błędu