Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
24/10/2014 - 20:00

Policja ustala przyczyny tragicznego wypadku na ul. Batorego

Sądecka policja ustala okoliczności i przyczyny śmiertelnego wypadku, do którego doszło wczoraj (23 października) na ul. Batorego w Nowym Sączu.
- Kierująca peugeotem potrąciła przechodzącego przez przejście dla pieszych 69-letniego mężczyznę – mówi mł. asp. Iwona Grzebyk-Dulak, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. - W wyniku poniesionych obrażeń pieszy zmarł po przewiezieniu do szpitala. Kierująca peugeotem była trzeźwa.

W tym miesiącu był to już czwarty wypadek śmiertelny na drogach Sądecczyzny. Policjanci jeszcze raz apelują do kierowców o rozwagę, ostrożność i dostosowanie prędkości jazdy do warunków drogowych i atmosferycznych.

- Apel o rozwagę kierujemy także do pieszych – dodaje rzeczniczka sądeckiej policji. - Właśnie pieszy – jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego, jest najbardziej narażony na niebezpieczeństwo na drodze i to on bardzo często staje się ofiarą tragicznych wypadków drogowych. Tak wynika z analizy stanu bezpieczeństwa sądeckiej Policji.

Tylko w 2013 roku w wypadkach na drogach Sądecczyzny zginęło 31 osób. W tym miesiącu życie w takich zdarzeniach drogowych straciła już trójka pieszych.

Do wypadków z udziałem pieszych dochodzi najczęściej w godzinach wieczornych, od września do grudnia, czyli wtedy, kiedy widoczność człowieka poruszającego się po drodze jest ograniczona. Dlatego noszenie elementów odblaskowych zwiększa bezpieczeństwo pieszych na drodze, a niejednokrotnie ratuje im życie.

Warto przypomnieć, że po zmroku, kierowca jadący z włączonymi światłami mijania może dostrzec pieszego z odległości około 25-30 metrów od maski samochodu. Jeśli jednak jedzie z prędkością przekraczającą 80-90 km/h, to najczęściej nie ma żadnych szans na uniknięcie potrącenia, ponieważ sam porusza się z szybkością około 25 metrów na sekundę.

Gdy natomiast pieszy jest wyposażony w jakikolwiek element odblaskowy, który odbije światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej! Wniosek nasuwa się sam: taki drobny element ubioru jakim jest odblask, może uratować życie!

Warto również pamiętać, że od 31 sierpnia br., każdy pieszy poruszający się po zmroku poza obszarem zabudowanym musi mieć na sobie element odblaskowy, który będzie widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Za niestosowanie się do tego przepisu będzie grozić mandat w wysokości od 20 do 500 złotych.

Taki wymóg wprowadziła nowelizacja ustawy prawo o ruchu drogowym. Dotychczasowe przepisy nakładały obowiązek noszenia elementów odblaskowych jedynie osobom do 15. roku życia. Teraz nosić go mają wszyscy, niezależnie od wieku, którzy poruszają się po zmroku poza obszarem zabudowanym. Z obowiązku noszenia odblasku zwolnieni są piesi poruszający się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku oraz w strefie zamieszkania, gdzie pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Opr. (MIGA)
Fot. (MIGA)







Dziękujemy za przesłanie błędu