Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 28 lutego. Imieniny: Ludomira, Makarego, Wiliany
12/12/2022 - 12:30

Lepiej to przeczytaj zanim ruszysz w drogę. Jazda na bałwana albo czołgistę może cię słono kosztować

Zima to czas, kiedy na drogach robi się bardzo niebezpiecznie i to nie tylko z powodu warunków atmosferycznych. Czasem do tragedii może doprowadzić zaniedbanie kierowcy. Jazda na bałwana albo czołgistę może słono kosztować. O czym więc należy pamiętać zanim usiądziemy za kierownicą i ruszymy w drogę?

Zimą, gdy opady śniegu są intensywne, a temperatura spada poniżej zera, na drogach robi się bardzo niebezpiecznie.  Czasem jednak do tragedii mogą doprowadzić nie tylko warunki atmosferyczne, ale także zaniedbanie kierowcy. Problemem nie jest stan techniczny pojazdu, lecz zalegający na nadwoziu, szybach i światłach śnieg oraz lód.

Zobacz też Jechał za szybko, a na drodze była szklanka. To się nie mogło dobrze skończyć

Bardzo często na drogach Sądecczyzny możemy w zimie spotkać samochody, które mają wszystkie szyby zaszronione, a przednia jest odśnieżona jedynie częściowo, co w połączeniu z trudnymi warunkami atmosferycznymi, może mieć tragiczne skutki. Taka jazda jest nazywana przez kierowców żartobliwie „jazdą na czołgistę”. Może ona kosztować nieodpowiedzialnego kierowcę nawet 3000 złotych mandatu.

Zanim wsiądziemy do samochodu i ruszymy w drogę, trzeba oczyścić nie tylko szyby, ale także światła. Znajdujący się na nich śnieg albo lód sprawia, że pojazd staje się mniej widoczny na drodze, szczególnie w sytuacji gdy jest ciemno, jest mgła albo pada śnieg. Wielu kierowców z pośpiechu ignoruje ten obowiązek. Takie zaniedbanie może ich kosztować nawet 300 złotych. Podobny mandat otrzymają kierowcy, którzy poruszają się z nieodśnieżoną tablicą rejestracyjną. Dla nich również policjanci nie będą mieli litości.

Na polskich drogach możemy spotkać również takich kierowców, którzy poruszają się na tak zwanego „bałwana”. Na dachu pojazdu zalega duża warstwa śniegu albo lodu, która w trakcie jazdy może spaść na inne samochody i doprowadzić do tragedii. Szczególnie niebezpieczne są sytuacje, gdy śnieg albo lód zalega na dużych pojazdach takich jak autobusy, samochody ciężarowe z naczepami. Za taką jazdę również grozi 3000 złotych mandatu i punkty karne.  

Zobacz też Było bardzo ślisko. Samochód z dwiema osobami runął do lodowatej rzeki

W zimie kierowcy muszą poświęcić więcej czasu niż zwykle, aby przed podróżą przygotować samochód do jazdy. Przede wszystkim powinni pamiętać o usunięciu śniegu z dachu i dokładnym oczyszczeniu wszystkich szyb, które są zaszronione.

- Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu. Nie może naruszać też porządku ruchu na drodze i narażać kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji – przypominają policjanci. ([email protected] Fot. KMP Nowy Sącz)Dziękujemy za przesłanie błędu