Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
22/11/2016 - 11:40

Krynica Zdrój: Powrót do wolności po odbyciu kary to długi proces

O readaptacji oraz pomocy postpenitencjarnej dla osób opuszczających zakłady karne dyskutowano podczas specjalistycznej konferencji, która odbyła się w Krynicy Zdroju. W gronie uczestników znaleźli się przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości z naszego regionu.

W krynickim uzdrowisku już po raz drugi spotkały się osoby, które zawodowo zajmują się takimi zagadnieniami. Przyjechali przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości, Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich, eksperci, kuratorzy sądowi, funkcjonariusze Służby Więziennej, przedstawiciele świata nauki, organizacji pozarządowych i instytucji pomocowych, a także goście ze Słowacji.

Trzydniowa konferencja odbywała się pod hasłem: „Resocjalizacja, readaptacja i pomoc postpenitencjarna w kontekście uwarunkowań prawnych, systemowych i lokalnych”. W jej trakcie można było posłuchać ciekawych referatów prelegentów i wziąć udział w dyskusji.

Tematem wiodącym była oczywiście osoba opuszczająca placówkę resocjalizacją, bądź jednostkę penitencjarną.

Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Krakowie ppłk Włodzimierz Więckowski zwrócił uwagę na zasadniczy cel pracy postpenitencjarnej

 

- Pomoc opuszczającym zakłady karne to nie jest dobrodziejstwo, ani łaska. To nasz obowiązek – mówił Więckowski. - Nie tylko dlatego, że tego wymaga od nas państwo, ale również dlatego, że taka jest logika działania. Jest to w naszym wspólnym interesie. Ten interes sprowadza się oczywiście do poprawy bezpieczeństwa nas wszystkich.

Jednym z licznych tematów, które były poruszane podczas konferencji było również zjawisko recydywy. Mówił o tym między innymi Krzysztof Jasiński, zastępca kuratora Okręgowego Sądu Okręgowego w Nowym Sączu. Jego zdaniem zjawisko recydywy generuje nieporównanie wyższe koszty społeczne, niż jej zapobieganie.

- Dlatego sens pomocy postpenitencjarnej znajduje głębokie umocowanie w interesie społecznym – przyznaje.

Centrum Pomocy Postpenitencjarnej dla osób opuszczających więzienie działa między innymi przy Stowarzyszeniu Sursum Corda w Nowym Sączu. W dyskusji poświeconej temu zagadnieniu nie mogło więc zabraknąć głosu Marcina Kałużnego, prezesa stowarzyszenia.

- To wielka wartość, że w jednym miejscu i czasie spotkało się tak wiele osób reprezentujących instytucje publiczne i organizacje pozarządowe, dyskutując jak wspomagać procesy powrotu do wolności po odbyciu kary- podkreślił Marcin Kałużny. - Potrzeba wspomagania odbywającego się codziennie powrotu skazanych do społeczeństwa leży we wspólnym interesie wszystkich. Zarówno skazanych, by nie wrócili oni na drogę przestępczą, jak i nas samych, byśmy mogli czuć się bezpiecznie. Po tych trzech dniach jesteśmy bogatsi o doświadczenie, jak to mądrze i skuteczniej robić – dodał Kałużny.

Organizatorami konferencji były: Sąd Okręgowy w Nowym Sączu, Stowarzyszenie Sursum Corda w Nowym Sączu, Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Krakowie oraz krakowskie Stowarzyszenie Kuratorów Sądowych.

(MACH), Fot. Agnieszka Uzarczyk Słowik







Dziękujemy za przesłanie błędu