Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
26/04/2017 - 10:15

Ile masz punktów karnych i kiedy stracisz prawko? Teraz sprawdzisz on-line

Od 24 kwietnia polscy kierowcy mogą on-line sprawdzić, ile stracili punktów, jak mówią – niektórzy: ile dostali punktów karnych. Tym samym możesz się dowiedzieć, kiedy grozi Ci utrata prawo jazdy. Jak to działa?

Aplikację w ramach e-usług udostępniło za darmo Ministerstwo Cyfryzacji na portalu Obywatel.gov.pl. Aby z niej skorzystać potrzebny jest Profil Zaufany (eGO). Profil ma być gwarancja naszej tożsamości – możemy się dowiedzieć ile punktów jest na naszym koncie, do danych osób trzecich dostępu nie mamy. Jak założyć ów profil? Szczegółowe instrukcje podane są pod adresem https://obywatel.gov.pl/zaloz-profil-zaufany

Zobacz też: Miała być randka z nieznajomą a był napad. Sądeczanin stracił 4 tysiące zł

Obok informacji o ilości punktów w ramach tej samej usługi dowiemy się, gdzie i w jakich okolicznościach na punkty „zapracowaliśmy”.

Okazuje się, że pomysł ministerstwa okazał się strzałem w dziesiątkę. Minister Anna Streżyńska ogłosiła nawet na swoim profilu na Facebooku dane z pierwszego dnia działania platformy.

Punkty karne. Na zakończenie dzisiejszego dnia dane na 22:30 za 1 dzień

Ilość odsłon: 1 mln 117 tys. (!) (dla porównania od 1-23.04.- 1 731 717). Użytkownicy (unikalni): 268 tys. (!) (dla porównania od 1-23.04. - 555 tys). Nowi użytkownicy: 67,4%

Nie znam aktualnych statystyk użycia usługi Punktów Karnych, ale mogę podejrzewać, że jest ich według rozkładu statystycznego około 100 tys.

Dalsze statystyki COI: do godziny 21:20 założono 25957 (!) nowych Profili Zaufanych (eGO). Aż 8641 z użyciem konta w @PKOBP

To zdecydowanie najważniejszy dzień e-administracji w Polsce od wielu dni.

Zobacz też: Telefon komórkowy zamiast dowodu i prawa jazdy? Już w 2017 roku!

Teraz kolejna ważna rzecz. Jak to jest z tymi punktami? - Jeśli masz prawo jazdy ponad rok i będziesz mieć na koncie więcej niż 24 punkty karne - dostaniesz od starosty skierowanie na egzamin sprawdzający kwalifikacje (to taki sam egzamin, jak ten na prawo jazdy) oraz na badanie psychologiczne. Jeżeli nie zaliczysz egzaminu lub badań, starosta cofnie twoje uprawnienia do prowadzenia pojazdów - przestrzegają autorzy platformy.

Ale w stosunku do świeżo upieczonych kierowców prawo już jest bardziej rygorystyczne. - Jeśli to twoje pierwsze prawo jazdy i masz je krócej niż rok oraz będziesz mieć na koncie więcej niż 20 punktów karnych, starosta od razu cofnie wszystkie twoje uprawnienia do prowadzenia pojazdów – ostrzegają na stronie Obywatel.gov.pl.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info - policja / FacebookDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)