Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 4 maja. Imieniny: Floriana, Michała, Moniki
04/07/2023 - 12:45

Tu też nie będziesz biegał od lekarza do lekarza! Łącko, Podegrodzie, Nowy Sącz

Opieka koordynowana, to jeden z tematów ostatniego Seminarium o Zdrowiu Sądeczan organizowanego przez Fundację Sądecką w Krynicy-Zdroju. Dziś mamy dla wszystkich doskonałe wieści – kolejne trzy przychodnie z Łącka, Podegrodzia i Nowego Sącza już włączyły się do tego projektu. Co z tego będą mieli pacjenci?

Z początkiem października 2022 roku lekarze pierwszego kontaktu Podstawowej Opieki Zdrowotnej mogą realizować świadczenia zdrowotne w nowym modelu zwanym opieką koordynowaną. Opieka koordynowana polega na objęciu pacjenta chorego przewlekle, powyżej 18 roku życia, pozostającego w leczeniu POZ, kompleksową opieką medyczną.

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej przeprowadzi pogłębiony wywiad, przeanalizuje posiadane wyniki badań  i w razie potrzeby, zleci dodatkowe oraz oceni aktualny stan zdrowia i ustali wraz z pacjentem indywidualny plan działania. Będzie również kierował i konsultował stan zdrowia pacjenta z innymi specjalistami, pielęgniarką i dietetykiem.  Ponadto zajmie się profilaktyką i edukacją pacjenta w zakresie wybranych chorób z dziedziny: kardiologii, diabetologii, endokrynologii czy pulmonologii.

O tym właśnie dyskutowali podczas X Seminarium „O Zdrowiu Sądeczan” poseł Józefa Szczurek-Żelasko, dr Halina Potok – prorektor ds. Studenckich i Kształcenia Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu oraz Teresa Biela zastępca dyrektora MOW NFZ ds. Ekonomiczno-Finansowych. Szczegóły w publikacji Opieka koordynowana: lekarz rodzinny ma zastąpić kardiologa czy endokrynologa?

- Wiele problemów zdrowotnych, z którymi pacjenci zwracają się do lekarzy specjalistów niekoniecznie muszą być rozwiązywane na tym właśnie poziomie. Część może być rozwiązywana na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej. Specjaliści od organizacji ochrony zdrowia twierdzą, że około 80 procent problemów zdrowotnych pacjentów może być rozwiązywana na poziomie POZ – podkreślała Szczurek-Żelasko. – Tylko lekarze POZ muszą mieć do tego odpowiednie narzędzia. Takim narzędziem jest właśnie opiekowania koordynowana, która będzie przez placówki POZ udzielana na podstawie dobrowolności, nie ma przymusu wdrażania tego systemu.

Jaki jest odzew na opiekę koordynowaną w samych POZ-ach? – Możemy mówić jako Małopolska, że jesteśmy liderem (…) ponieważ według stanu na 1 kwietnia 100 umów na tego typu świadczenie: odpowiednio 58 w ścieżce kardiologicznej, w ścieżce pulmologicznej 70 umów, w diabetologicznej – 60 i 42 umów w ścieżce endokrynologicznej. Natomiast od kolejnego miesiąca cztery, pięć nowych umów nam przybędzie – informowała podczas seminarium Teresa Biela zastępca dyrektora MOW NFZ ds. Ekonomiczno-Finansowych.

Dziś mamy bardzo dobre wieści dla mieszkańców naszego regionu a dokładnie gmin Łącko i Podegrodzie oraz Nowego Sącza.

Od lipca małopolscy pacjenci mogą korzystać z takiej formy opieki w kolejnych 21 poradniach POZ. Do grona placówek, które ją oferują, dołączyły m.in. lecznice z Łącka, Podegrodzia, Rzezawy i Nowego Sącza. Łącznie w naszym województwie opieka koordynowana działa w 135 przychodniach – nie tylko w dużych miastach, ale również mniejszych miejscowościach i wsiach.

- Kolejne poradnie cały czas mogą składać do małopolskiego NFZ wnioski o rozszerzenie swoich umów – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie. – Cieszymy się, że coraz większa grupa pacjentów w naszym województwie ma możliwość korzystania z opieki koordynowanej. Od 1 lipca zgodnie z rekomendacją Zespołu do spraw wdrażania Opieki Koordynowanej w POZ taką formą pomocy, w uzasadnionych medycznie przypadkach, mogą zostać objęte także osoby poniżej 18 roku życia – dodaje.

Wprowadzenie nowej formy pomocy wiąże się z poszerzeniem listy badań diagnostycznych, jakie może zlecić lekarz rodzinny. Chodzi m.in. o EKG wysiłkowe, pakiet badań tarczycowych, Holter EKG, USG Doppler naczyń kończyn dolnych czy echo serca. Do tej pory mogli kierować na nie wyłącznie lekarze z poradni specjalistycznych. Poszerzenie katalogu badań w POZ pozwala skrócić czas potrzebny na wykonanie diagnostyki, szybciej postawić diagnozę i rozpocząć właściwe leczenie.

Nad całością procesu terapii czuwa koordynator, współpracujący z wszystkimi medykami zajmującymi się pacjentem w ramach opieki koordynowanej.

Możliwość zlecania nowych badań, ustalanie indywidualnego planu leczenia, konsultacje z lekarzem specjalistą w formie lekarz – lekarz oraz lekarz – pacjent, nowe zadania dla koordynatora są odrębnie wycenione i dodatkowo finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Opieka koordynowana jest opłacana niezależnie od stawki kapitacyjnej, czyli podstawowego wynagrodzenia lekarzy POZ. Na realizację programu opieki koordynowanej otrzymują oni środki w formie tzw. budżetu powierzonego. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info) © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu