Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 11 lipca. Imieniny: Benedykta, Kariny, Olgi
09/08/2022 - 14:35

Sześć sposobów jak uniknąć grzybicy skóry. A jak leczyć grzybicze zmiany skórne?

Grzybicze zakażenie skóry to bardzo rozpowszechniona choroba zakaźna. Występuje niezależnie od wieku, zarówno u osób młodszych, jak i starszych. Dotyczy całej powierzchni ciała: pojawia się na stopach, kącikach ust, paznokciach, błonach śluzowych, a nawet głowie. Niestety, wielokrotnie pierwsze objawy grzybicy skóry są bagatelizowane, co jest ogromnym błędem.Choroba, nieleczona w początkowych stadiach, będzie wymagała bardziej inwazyjnego działania i dłuższej kuracji farmakologicznej, która może trwać miesiącami. Jak więc rozpoznać schorzenie, jakim jest grzybica skóry i, co ważniejsze, jak ją skutecznie leczyć? Sprawdź, kogo obejmują czynniki ryzyka.

Grzybica skóry stanowi jedno z najpopularniejszych schorzeń dermatologicznych. Jest chorobą zakaźną wywołaną przez chorobotwórcze grzyby, lub dermatofity. Z roku na rok ilość zakażeń wzrasta. Zakażenie bardzo łatwo przenosi się bezpośrednio z osoby chorej na osoby z najbliższego otoczenia, jak również z zakażonych zwierząt bezpośrednio na ludzi.

W naszym klimacie głównym źródłem zakażeń są baseny, łaźnie, sauny, ale można się też zarazić od członków rodziny np. używając tych samych nożyczek czy cążków do paznokci.

Grzyby atakujące ludzi dobrze czują się w wysokiej temperaturze i wilgotności. To dlatego pojawiają się w tych miejscach, które zapewniają im dokładnie takie warunki - skórę głowy, pachwiny, pachy, stopy oraz paznokcie. Zbagatelizowane grzybice skóry szybko się przedostają się do wilgotnych i ciepłych części naszego ciała, którymi u osób otyłych są fałdy skóry.

Do przyczyn rozwoju grzybicy można więc zaliczyć:

  • nieodpowiednią higienę,
  • noszenie nieprzewiewnego obuwia,
  • kontakt z chorymi zwierzętami,
  • osłabienie organizmu o różnym podłożu (ciąża, menstruacja, nowotwór, AIDS, inne infekcje bakteryjne lub wirusowe).

Grzybica skóry – objawy

Grzybicę skóry stosunkowo łatwo zdiagnozować samodzielnie. W wyniku zakażenia na pojawiają się okrągłe lub owalne, zarumienione zmiany o intensywniejszym zabarwieniu na brzegach. Typowym dla grzybicy skóry jest tworzenie się pęcherzy, które w miarę czasu pękają, a z nich wydziela się ropna treść o nieprzyjemnym zapachu. Skóra piecze, swędzi, łuszczy się, pojawiają się strupy i blizny. Objawy grzybicy skóry nie są zawsze takie same, a zależą od umiejscowienia zmian.

Pierwsze symptomy grzybicy skóry mogą być przez długi czas niezauważone lub bagatelizowane, co znacznie opóźnia rozpoznanie i zastosowanie odpowiedniego leczenia.

W obrębie paznokci pojawia się ich odbarwienie, bruzdowanie i kruszenie. Na owłosionej skórze głowy dochodzi do łuszczenia, tworzenia tarczek woszczynowych, a także wypadania włosów. Może pojawiać się nieprzyjemny zapach. Całość obrazu klinicznego czyni z grzybicy skóry wstydliwe i uciążliwe schorzenie.

Leczenie grzybicy

Obecnie medycyna dysponuje, na szczęście, dużą liczbą leków o działaniu przeciwgrzybiczym, z których dodatkowo wiele dostępnych jest bez recepty. Najważniejsze z nich to leki należące do grupy polienów, azoli w tym ketokonazol, flukonazol i imidazol, a także tak zwanych antymetabolitów. Omawiane preparaty są dostępne w wielu wygodnych formach – jako kremy, maści, spraye, zasypki, pudry, płyny, lakiery do paznokci, szampony do włosów i, wreszcie, tabletki do stosowania doustnego. 

Lekarz może zlecić badania pozwalające dokładnie ustalić gatunek grzyba i dzięki temu zastosować ukierunkowane na niego, skuteczne leczenie. 
Środki przeciwgrzybicze mogą działać bezpośrednio na grzyby, zabijając je lub zapobiegając ich dalszemu rozwojowi i rozprzestrzenianiu się. W przypadku podejrzenia u siebie grzybicy, warto skonsultować się z dermatologiem.

Dawkowanie i długość terapii należy zawsze szczegółowo omówić z lekarzem. Pacjent zawsze powinien zgłosić wszelkie zaburzenia czynności wątroby, ciążę i okres karmienia piersią, a także wymienić wszystkie przyjmowane leki, żeby uniknąć możliwych interakcji. Podanie tych informacji będzie miało znaczący wpływ na dobór odpowiedniego i bezpiecznego preparatu.

Grzybice należą, niestety, do chorób często nawracających, zwłaszcza jeśli nie wyeliminuje się czynników sprzyjających kolejnym zakażeniom. Należy zatem pamiętać o prawidłowej higienie stóp, dokładnym osuszaniu skóry po umyciu się oraz stosowaniu obuwia ochronnego i własnych rzeczy osobistych w miejscach publicznych. 

Jak zapobiegać powstawaniu grzybicy skóry?

Grzybica skóry, bez względu na to, jakie miejsce atakuje, jest schorzeniem nieprzyjemnym i często też krępującym. Przypadłości tej można jednak zapobiegać, minimalizując ryzyko zakażenia. Najważniejsza jest prawidłowa higiena i unikanie sytuacji, w których może dojść do zarażenia się chorobą od innych osób. Dlatego też należy:

  • zawsze używać tylko swojego ręcznika i nie pożyczać go innym osobom (to samo dotyczy szczotek do włosów, szczoteczek do zębów czy przyrządów do pielęgnacji stóp i paznokci),
  • codziennie zmieniać bieliznę, a do butów zawsze zakładać skarpetki,
  • nosić przewiewne ubrania wykonane z naturalnych materiałów,
  • zakładać klapki na basenie i podczas korzystania z publicznych prysznicy,
  • po umyciu się dokładnie wycierać ciało do sucha,
  • unikać kontaktu ze zwierzętami z objawami grzybicy (drapiące się i z nadmiernie wypadającą sierścią).

Zdjęcie: www.freepik.com







Dziękujemy za przesłanie błędu