Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 27 kwietnia. Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
17/03/2022 - 21:15

Sądecki Dzień Mózgu. O chorobie Alzheimera i nie tylko

Choroba Alzheimera – podstępna, wyniszczająca, prowadząca z miesiąca na miesiąc, z tygodnia na tydzień do otępienia osoby chorej. Jest to proces postępujący i nieunikniony. Wraz z chorym, który wymaga z czasem dwudziestoczterogodzinnej opieki „choruje” także cała jego rodzina. O tej chorobie i innych formach demencji można będzie dowiedzieć się podczas Dnia Mózgu w Nowym Sączu, który odbędzie się w sobotę (19 marca).

Warto zaznaczyć, że obchody Światowego Tygodnia Mózgu przypadają od 14 do 20 marca. Światowy Tydzień Mózgu ma zwracać uwagę na szalenie ważną rolę tego organu – istnego centrum dowodzenia. Podkreślić rolę profilaktyki, badań, zdrowego trybu życia.

Organizatorki sądeckiego Dnia Mózgu podeszły do tematu warsztatowo. Za organizację święta zabrały się zaprzyjaźnione inicjatywy społeczne – Silne Babki oraz fundacja „Tu i Teraz. Oswajamy Alzheimera”.

Warsztaty na ten temat odbędą się w sobotę (19 marca) w sali na Placu Dąbrowskiego 2a w Nowym Sączu (Dawny Screem Club).

W warsztatach mogą wziąć udział dzieci, rodzice, opiekunowie osób z demencją, ale też każdy, kto chce dowiedzieć się więcej o chorobie Alzheimera, ale też innych rodzajach demencji, o tym, gdzie szukać pomocy. Będzie można o tym porozmawiać ze specjalistami,  rehabilitantami, osobami, które opiekują się takimi chorymi. Oni służą naprawdę użyteczną wiedzą, zdobywaną przez…doświadczenie.

– Zależy nam, by zarówno dzieci jak i rodzice mogli popracować z proponowanymi przez nas metodami – mówi Elżbieta Młynarczyk z Akademii Edukacji i Coachingu. – Z doświadczenia wiemy natomiast, że warsztaty z Iwoną Przybyło to kompendium wiedzy niezbędne każdemu opiekunowi osoby z demencją – dodaje Ewa Klag, prezes zarządu fundacji „Tu i Teraz. Oswajamy Alzheimera”.

Na program Sądeckiego Dnia Mózgu składają się:

Warsztat dla dzieci przedszkolnych lub ze szkół podstawowych i ich rodziców pod nazwą „Jak wspierać mózg od najmłodszych lat?”, który poprowadzi Elżbieta Młynarczyk z Akademii Edukacji i Coachingu.

Prelekcja na temat biofeedbacku – treningu funkcji poznawczych i zdolności koncentracji, którą poprowadzi Krzysztof Wołoszczuk, psycholog z wieloletnim doświadczeniem w pracy metodą Biofeedback.

 Warsztat „Metody i techniki radzenia sobie z trudnymi objawami demencji”, który poprowadzi Iwona Przybyło, wiceprezes Dementia Action Alliance Polska. Dyplomowany terapeuta zajęciowy, coach i trener.

– Zależało nam, aby na mózg – centrum układu nerwowego człowieka – spojrzeć tego dnia z różnych perspektyw. I tak w jednej inicjatywie udało się połączyć ideały dwóch organizacji – mówi Ewa Klag, prezes zarządu fundacji „Tu i Teraz. Oswajamy Alzheimera”. – W naszej bezpłatnej ofercie przewidziałyśmy atrakcje dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych, ich rodziców, a także dla osób, którym szczególnie bliski jest temat demencji. Czekamy na Was!

W czasie wydarzenia będzie można porozmawiać z pracownikiem socjalnym, posiadającym wiedzę na temat świadczeń, z jakich mogą korzystać opiekunowie osób z demencją lub innymi niepełnosprawnościami.

W punktach konsultacyjnych obecni będą również psychologowie i prowadzący warsztaty. Z nimi też można będzie porozmawiać, również indywidualnie.

– Społeczność sądeckich opiekunów osób z demencją na drodze poszukiwań odpowiednich dla siebie form wsparcia spotyka się często ze ścianą. Nie wiedzą z jakich świadczeń mogą korzystać, gdzie szukać pomocy i jak się odnaleźć w trudnej rzeczywistości demencji – tłumaczy Katarzyna Filip, członek rady fundacji „Tu i Teraz. Oswajamy Alzheimera”. – Stąd pomysł na punkty konsultacyjne, gdzie w czasie Sądeckiego Dnia Mózgu będzie można uzyskać konkretną poradę od specjalisty.

Szczegółowy program wydarzenia 

Sądecki Dzień Mózgu

Sobota 19 marca 2022

Miejsce: Plac Dąbrowskiego 2a, Nowy Sącz

Organizatorzy:

Silne Babki

Tu i Teraz. Oswajamy Alzheimera

10 – 10.10 – Wstęp: „Sądecki Dzień Mózgu czas zacząć!” – Ewa Klag, Elżbieta Młynarczyk

10:10 – 11:30 – Warsztat dla rodziców z dziećmi przedszkolnymi i ze szkół podstawowych: „Jak wspierać mózg od najmłodszych lat? Poznaj ćwiczenia i zabawy” – Elżbieta Młynarczyk

11:30 – 12 – Prelekcja: „Biofeedback – EEG – czym jest ta metoda terapii, dla kogo i kiedy się ją stosuje?” – Krzysztof Wołoszczuk

12 – 13 – Przerwa: osobiste rozmowy i konsultacje

13 – 17:30 – Warsztat dla osób związanych z tematem demencji: „Metody.

Opr. [email protected], fot. Pixabay.com – zdjęcie ilustracyjne.







Dziękujemy za przesłanie błędu