Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 4 czerwca. Imieniny: Christy, Helgi, Karola
01/03/2021 - 19:15

Region: do którego szpitala trafią Słowacy z COVID-19?

Szpital Specjalistyczny im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach jest jedną z placówek medycznych w Małopolsce, do której mieliby trafić Słowacy zakażeni koronawirusem, wymagający podłączenia do respiratora. Drugą taka placówką ma być szpital w Nowym Targu.

Przypomnijmy, że polski rząd zaproponował pomoc medyczną naszym południowym sąsiadom. Na Słowacji panuje obecnie bardzo trudna sytuacja związana z trzecią falą epidemii koronawirusa. Tamtejsze szpitale są przepełnione.

Początkowo zakładano, że Słowacy chorujący na COVID-19, wymagający intensywnej terapii mieli trafić do Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu. Ta placówka medyczna wstępnie została wytypowana w ubiegłym tygodniu przez wojewodę małopolskiego. Miała ona przyjąć słowackich pacjentów. Ostatecznie jednak Słowacy zakażeni koronawirusem mieliby trafić do szpitala w Gorlicach oraz w Nowym Targu.

- Zgodnie z ustaleniami z Ministerstwem Zdrowia i wojewodą małopolskim mamy przyjąć, tak jak szpital w Nowym Targu pacjentów ze Słowacji, którzy wymagają podłączenia do respiratora – powiedział „Sądeczaninowi” Marian Świerz, dyrektor gorlickiego szpitala. – Jeszcze tych pacjentów u nas nie ma. Jesteśmy po pierwszej turze rozmów ze Słowakami.

Jak powiedział szef gorlickiego szpitala najprawdopodobniej jutro do Gorlic zostanie przetransportowanych trzech pacjentów ze Słowacji zakażonych koronawirusem wymagających wspomagania respiratorowego.

- Mają to być pacjenci stabilni – dodaje dyrektor Świerz.

[email protected], fot. DSz.Dziękujemy za przesłanie błędu