Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
29/03/2019 - 18:30

Prof. Maciej Modrzejewski: Nie ma onkologii bez współpracy wielodyscyplinarnej

Słowo profilaktyka i to z ogromnym naciskiem, było odmieniane przez wszystkie przypadki podczas tegorocznego seminarium „O zdrowiu Sądeczan”. Szczególny nacisk kładli na nią lekarze biorący udział w panelach tematycznych, poświęconych między innymi innowacyjnym terapiom onkologicznym, a także niedosłuchowi.

Szeroko rozumiana profilaktyka i wczesne wykrywanie, zdaniem prof. nadzw. dr. n. med. Macieja Modrzejewskiego są kluczowe w leczeniu chorób nowotworowych. Uważa, że lekarze rodzinni powinni być bardziej wyczuleni na kwestię symptomatologii onkologicznej.

Prof. nadzw. dr n. med. Maciej Modrzejewski jest bardzo znanym chirurgiem onkologiem operującym nowotwory głowy oraz szyi. Pracuje w 5. Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Krakowie, a ponadto jest wykładowcą w Instytucie Zdrowia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu.

Podczas panelu o innowacyjnych terapiach onkologicznych prof. Modrzejewski mówił o smutnej rzeczywistości, o tym, że w dużej mierze zgłaszają się do niego pacjenci z bardzo zaawansowanymi stadiami raka (III i IV stopień).

- Jeśli mówimy o innowacyjności terapii onkologicznych, to jest to głównie leczenie napromienianiem i chemią – zaznaczył prof. Modrzejewski. – Wchodzą nowe metody napromieniania, na przykład protonowe, wchodzą nowe generacje leków, a my chirurdzy-onkolodzy głowy i szyi zajmujemy się problemem chirurgii ratującej życie.

W operacjach onkologicznych prowadzonych w obrębie głowy i szyi, zwłaszcza w przypadkach dużych zabiegów resekcyjnych, konieczne jest w wielu przypadkach zastąpienie usuniętego zmienionego chorobowo elementu jakąś formą plastyki, jakąś protezą. I w tej dziedzinie też widzimy olbrzymi postęp. Te protezy są coraz lepsze, doskonalsze. Staramy się, aby pacjent po operacji, biorąc pod uwagę jakość życia, był usatysfakcjonowany. Praca chirurga-onkologa, działającego w obrębie głowy i szyi polega właśnie na usunięciu guza i zrekonstruowaniu tego, co zostało zniszczone przez nowotwór.

Odwołując się także do innowacyjnych terapii onkologicznych i nowoczesnych technik leczenia wykorzystywanych współcześnie przez onkologów, prof. Modrzejewski przyznał, że obecnie lekarze dysponują naprawdę nowoczesnym sprzętem, który pomaga im diagnozować i walczyć z nowotworami. Wymienił wiele metod, jak chociażby metody leczenia operacyjnego z wykorzystaniem lasera.

- Tak jest w przypadku na przykład operacji wykonywanych na strunach głosowych – dodaje prof. Modrzejewski. – W przypadku raka struny głosowej pacjent przychodzi do szpitala w danym dniu, następnego jest operowany i wkrótce wychodzi do domu, a zastosowanie u niego napromieniania wiązałoby się z miesięcznym pobytem w szpitalu, a to generuje również koszty.

Chirurdzy-onkolodzy wykonujący operacje w obrębie jamy ustnej (np. ślinianki, czy niskie stopnie zaawansowania nowotworów krtani) wykorzystują także inną nowoczesną aparaturę (laser, endoskopię).

Nie ma sensownego leczenia onkologicznego bez współpracy wielodyscyplinarnej - zaznacza prof. Modrzejewski. - Myślę tutaj o napromienianiu, chemioterapii i chirurgii.

Całość rozmowy w materiale filmowym.

[email protected], fot. IM.







Dziękujemy za przesłanie błędu