Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 5 sierpnia. Imieniny: Emila, Karoliny, Kary
24/06/2021 - 14:00

Możesz zrobić bezpłatnie kolonoskopię! Lepiej zapobiegać niż leczyć

Rak jelita grubego uważany jest za jeden z bardziej podstępnych nowotworów. Bardzo często rozwija się zupełnie bezobjawowo. Zanim rak jelita ostro zaatakuje, może upłynąć nawet kilka lat. Dlatego warto profilaktycznie się zbadać. Dla własnego spokoju. Dlatego warto zrobić sobie kolonoskopię. Takie bezpłatne badanie, bez skierowania, bez kolejki, w znieczuleniu wykonuje Szpital Specjalistyczny im. S. Żeromskiego w Krakowie.

Dlatego tak ważne jest, by wykonywać badania kontrolne? Pozwalają one bowiem wykryć nowotwór we wczesnym stadium, gdy są bardzo duże szanse na jego wyleczenie.

Mieszkańcy ośmiu powiatów Małopolski, w tym z powiatów nowosądeckiego i limanowskiego mogą zgłosić się na bezpłatne badanie w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego w Krakowie.

Szpital im. Żeromskiego w Krakowie rekomenduje, zachęcając do wykonania tego badania, że jest ono bezpłatne, nie potrzeba skierowania. Jest wykonywane bez kolejki i w znieczuleniu. Dodatkowo refundowane są także koszty dojazdu i z powrotem.

- Z bezpłatnej kolonoskopii mogą skorzystać wszystkie osoby w wieku 50-65 lat oraz młodsi pacjenci (od 40.roku życia) z grup szczególnego ryzyka, których krewni zachorowali na raka jelita grubego – informuje szpital. - Każdy, kto zgłosi się na badanie, przy braku przeciwwskazań lekarskich może liczyć na znieczulenie. 

Program badań przesiewowych jest skierowany do osób, które jeszcze nie zaobserwowały u siebie żadnych niepokojących objawów świadczących o rozwijającym się nowotworze jelita grubego.

Rejestrować się na kolonoskopię w znieczuleniu mogą osoby, które mieszkają lub pracują bądź są zameldowane między innymi w powiatach nowosądeckim i limanowskim.

Rejestracja na badania kolonoskopowe jest prowadzona pod nr tel. 12/ 622-93-51. Zapisać można się także osobiście w siedzibie szpitala (adres: Kraków, os. Na Skarpie 66) albo za pośrednictwem poczty elektronicznej, wysyłając e-mail na adres: kolonoskopia@zeromski-szpital.pl.

Kolonoskopia – co to za badanie?

Kolonoskopia to badanie całego jelita grubego za pomocą giętkiego instrumentu wprowadzonego przez odbyt. Badanie trwa zwykle od 15 do 30 minut. Lekarze zalecają jednak, by na wizytę w szpitalu zarezerwować sobie dwie godziny. Jeśli w trakcie badania zostaną wykryte polipy, zostaną one usunięte za pomocą pętli wprowadzonej do jelita przez kolonoskop. Usunięcie polipów nie jest bolesne i bezpośrednio po jego przeprowadzeniu można wrócić do domu lub pracy.

Kto może skorzystać z bezpłatnej kolonoskopii?

Do badań kwalifikują się wszystkie osoby w wieku 50-65 lat bez objawów raka jelita grubego, osoby w wieku 40-65 lat bez objawów raka jelita grubego, ale które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego oraz osoby w wieku 25-65 lat pochodzące z rodziny HNPCC lub FAP. W tym przypadku konieczne jest potwierdzenie z Poradni Genetycznej.

Do badań szpital nie kwalifikuje osób, które miały wykonaną kolonoskopię w ciągu ostatnich 10 lat.

Przebieg badania jelita grubego

By poddać się badaniu, trzeba odpowiednio oczyścić jelito z resztek pokarmowych. Osiąga się to, stosując odpowiedni lek przygotowany i zastosowany zgodnie z instrukcją. Prawidłową reakcją na preparat będą częste wypróżnienia, pod koniec treścią płynną, klarowną, o zabarwieniu żółtym. W drugim dniu przygotowania wypróżnienia są mniej intensywne i trwają krócej niż w pierwszym dniu. Po ustaleniu terminu wizyty dokładnej instrukcji udzieli lekarz.

Każdy pacjent zainteresowany badaniem musi wypełnić ankietę kwalifikacyjną zamieszczoną na stronie zeromski-szpital.pl. Ankietę można przesłać pocztą na adres – os. Na Skarpie 66, 31-913 Kraków, dostarczyć osobiście do rejestracji szpitalnej lub wysłać mailem – badania.pbp@zeromski-szpital.pl.

Rejestracja na badania bezpośrednio w rejestracji szpitalnej (os. Na Skarpie 66), pod nr tel. 12 622 9351 (codziennie w godz. 8-15) lub mailowo – badania.pbp@zeromski-szpital.pl.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. Starostwo Powiatowe w Limanowej – zdjęcie ilustracyjne.Dziękujemy za przesłanie błęduMiesięcznik Sądeczanin sierpień 2021