Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 2 października. Imieniny: Racheli, Sławy, Teofila
14/12/2021 - 07:00

Jak szybko zapisać dziecko w wieku 5–11 lat na szczepienie przeciw covid?

Skierowania są już dostępne, a od 16 grudnia będzie można szczepić przeciw covid dzieci w wieku od pięciu do jedenastu lat. Dzisiaj rusza rejestracja. Można to zrobić na cztery sposoby.

Szczepić, nie szczepić… część rodziców obawia się niepożądanych objawów poszczepiennych.  Niektórzy trwają w przekonaniu,  że koronawirus nie zagraża  małym dzieciom, więc nie ma potrzeby podawania im preparatu przeciw covid.

- Mnóstwo moich znajomych ma wątpliwości, jak sama też biłam się z myślami, ale te argumenty zderzają się z rzeczywistością. Koronawirus atakuje coraz młodsze dzieci , a najgorsze jest to, że zakażenie nie przebiega w sposób łagodny lub bezobjawowy – mówi Aneta Oleksy z Nowego Sącza, która zdecydowała się zaszczepić  siedmioletniego syna i  pięcioletnią córkę.  

Dzieci  przyjmą preparat firmy Pfizer-BionTech. Otrzymają jedną trzecią dawki podawanej dorosłym i młodzieży.  Wcześniej mali pacjenci będą badani przez  lekarza.

Skierowania dla małych pacjentów są już dostępne. Szczepienia dzieci w wieku od pięciu do jedenastu lat rozpoczną się 16 grudnia. Od  dziś  rusza rejestracja. Można to zrobić na cztery sposoby, na przykład przez profil zaufany.

Trzeba się zalogować i wybrać jeden z dostępnych terminów. System proponuje szczepienie w placówkach, które są blisko miejsca zamieszkania, ale można też wyszukać inne terminy i miejsce. Zaraz po dokonaniu rezerwacji, przychodzi powiadomienie sms. Dzień przed planowanym terminem przyjdzie jeszcze powiadomienie.

Rejestracja poza profilem zaufanym wymaga podania nazwiska, numeru PESEL dziecka oraz swojego numeru telefonu, na który zostanie wysłany kod niezbędny do rejestracji.

Można też zarejestrować dziecko na szczepienie za pomocą sms-a , który należy wysłać na numer  880 333 333 lub 664 908 556, wpisując w treści "SzczepimySie". W odpowiedzi przyjdzie  wiadomość z informacją o kolejnych krokach. Trzeba będzie podać nr PESEL dziecka i kod pocztowy. Potem system zaproponuje szczepienie w punkcie najbliższym miejsca zamieszkania.

Kolejna możliwość rejestracji to całodobowa i bezpłatna infolinia  pod numerem  989. Należy podać numer PESEL dziecka.  Ci, którzy dodatkowo podadzą  swój numer telefonu, otrzymają sms z potwierdzeniem terminu i miejsca szczepienia dziecka. 

Można też wybrać tradycyjna metodę rejestracji i zadzwonić do wybranego punktu szczepień i tam bezpośrednio zapisać dziecko.  Lista punktów szczepień znajduje się na stronie gov.pl ([email protected]) fot. jmDziękujemy za przesłanie błędu